Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar

Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar

New York borsasında bugün halka açılmaya hazırlanan Facebook, hisse başına fiyatını 38 dolar olarak belirledi.

Bu fiyattan işlem gören hisseler şirketin toplam değerinin 104 milyar dolara denk düştüğünü gösteriyor.

Bu beklenti gerçekleşirse Facebook, ABD'nin dev şirketlerinden Disney, Ford ve Kraft Gıda şirketlerinden daha büyük olacak.

Sekiz yıl önce kurulan sosyal paylaşım ağı Facebook'un hisselerine talebin yüksek olması bekleniyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde, ilk başta planladığından yüzde 25 daha fazla hisse arz edeceğini açıkladı.

Facebook 421 milyon adet hisseyi halka arz edecek. Daha önce bu rakam 337 milyon olarak açıklanmıştı.

Gözlemciler cuma günü New York borsasında, Visa ve General Motors'un ardından Amerikan tarihindeki en büyük üçüncü halka arza tanık olmayı beklediklerini söylüyorlar.

Halka arzdan en çok Facebook'un kurucusu ve yüzde 25 sahibi olan Mark Zuckerberg'in karlı çıkacağı anlaşılıyor.

Ancak kimi çevreler, şirkete biçilen fiyatı abartılı bulduklarını belirtiyorlar. Facebook'un karlılığı ve cep telefonu platformlarından nasıl faydalanabileceği konusunda şüpheler dile getiriliyor.

Bundan böyle hissedarlarının baskısı altında kalacak olan Facebook'un daha fazla reklam almaya zorlanması durumunda, kullanıcıların buna nasıl tepki vereceği de merak konusu.

Kaynak: BBC Türkçe


11 yıl 8 ay önce eklendi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'a Türkiye ekonomisi hakkında mektup Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Avusturya'nın Wiener Neustadt şehrinde Türk bayrağı asma yasağı Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir? İstanbul'da ev almalı mıyım? Atatürkçülüğün Türk Toplumu İçin Önemi Akıllı telefon bağımlısı mısınız? Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Kore devinden gazilerimize vefa! Dinozorlardan bile eski kertenkele izi bulundu Uzayda teorileri altüst eden enerji İsrail, Türkiye'yi kuşatma provası yapıyor Bulgaristan'la ticaret 10 milyara çıkarılacak Libya'da NATO'nun sivil bölgelere saldırısında 15 kişi öldü Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu Bilimsel makale yazma kılavuzu Cari Açık Nedir? Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü
1
2
3
4
5
6
7
8