Bebeğin suyunun normalden az olması

bebeğin suyunun azalmasıAnne karnında bebekler amnion denen sıyın içerisinde bulunmaktadırlar. Bu su bebeğin gelişimi için hayati öneme sahiptir. Dolayısı ile bu suyunu normalden az olması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Anne karnında suyun azalması hangi haftada ne anlam taşır?

Gebeliği ilk üç ayı içerisinde bebeğin suyunu anne yapar. Bu duruma herhangi bir  müdahale şansı yoktur.

İlk üç ay içerisinde suyu az olan gebeliklerin gidişatı genellikle son derece kötüdür.

Gebeliğin ikinci üç ayında ise bebek kendi suyunu büyük kısmını kendi yapar duruma gelir. Burada suyun kaynağı bebeğin idrarıdır.

Dolayısı ile bebeğin idrar yapımı azalırsa veya idrarın dışarı çıkımı engellenir ise bebeğin suyu azalacaktır.

Son aylarda ise bebek çok fazla su yuttuğu için normal olarak su azalacaktır. Bu nedenle gebeliklerin son aylarında bebeğin suyunun takibi son derece önemlidir.

Bebeğin suyu neden azalır?

Gebeliğin son ayları hariç suyun azalması bebeğin beslenmesi ve anne karnındaki durumunun kötü olduğunun bir habercisidir.

Annenin iyi beslenmemesi ve yeterince sıvı almaması nedenler arasında sayılabilir.

Ayrıca bebeği besleyen eş olarak bilinen plasenta hastalıklarında da bebeğin suyu azalmaktadır.

Bir diğer neden ise bebeğin suyunun gelmiş olması ve annenin bunu fark etmemesi dir.

Anne karnında suyun azalmasının nedenleri

- Gelişme geriliği (en sık neden)

- Postmatürite

- Tansiyon hastalığı

- Şeker hastalığı

- Genitoüriner sistem anomali ve obstrüksiyonları (renal agenezi, üriner obstrüksiyon)

- Suyun erken gelmesi

- İlaç Kullanımı(ACE inhibitörü-indometazin)

Suyu az olan bebelerde neler olabilir?

Bebeğin suyu bebeğin akciğer, mide ve barsak gelişiminde son derece önemlidir.

Bu nedenle erken gebelik haftalarında bebeğin suyunun azalmış olduğu gebeliklerde doğum sonrası akciğer problemleri yaşayabilirler.

Gebeliğin sonuna doğru suyu azalan gebeliklerde ise bebeğin anne karnında iken kan akımını sağlayan kordonun sıkışması meydana gelebilir. Bu durum son derece tehlikelidir ve bebek hayatını kaybedebilir. 

Su azalması durumunda ne yapılmalıdır?

Suyu azalmış gebeliklerde yaklaşım gebelik haftasına göre yapılır. Erken gebelik haftalarında yatak istirahatı ve  bol sıvı alınması en güncel yaklaşımdır.

İleri gebelik haftalarında ise artık doğum kararının alınması gerektiği bir durumdur. İlaçlarla doğum başlatılmalıdır.


2 yıl 1 ay önce eklendi

Panik atak nedir, panik atak nasıl tedavi edilir? Ayak bileği burkulmaları ve ilk önlemler Zayıflama yöntemleri Bebeğin suyunun normalden az olması Ateş düşürmek için neler yapılır Vücutta organların yeri, organların yerleri ve görevleri Gıda zehirlenmesi belirti ve tadavisi Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Hızlı zayıflama için diyet ve egzersizler, Karatay Diyeti Şifalı Bitkiler, A Harfi ile başlayan şifalı bitkiler Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer? Cüzzam hastalığı nedir, cüzzam nasıl bulaşır? Cinsel gücü artıran bitkiler Gastrit ve ülser neden olur? Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri Yeni doğan bebeğin bakımı nasıl yapılmalıdır? Kolay ve pratik resimli yemek tarifleri Nasıl daha iyi uyursunuz? A vitamini hangi besinlerde bulunur Zihinsel ve Beyinsel Mutluluğun Anahtarı
1
2
3
4
5
6