Bebeğin suyunun normalden az olması

Bebeğin suyunun normalden az olması

Bebekler, anne karnında amnion denen sıvının içerisinde bulunmaktadırlar. Bu sıvı madde bebeğin gelişimi için hayati öneme sahiptir. Dolayısı ile bu sıvının normalden az olması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Anne karnında suyun azalması hangi haftada ne anlam taşır?

Gebeliği ilk üç ayı içerisinde bebeğin suyunu anne yapar. Bu duruma herhangi bir müdahale şansı yoktur. İlk üç ay içerisinde suyu az olan gebeliklerin gidişatı genellikle son derece kötüdür.

Gebeliğin ikinci üç ayında ise bebek kendi suyunu büyük kısmını kendi yapar duruma gelir. Burada suyun kaynağı bebeğin idrarıdır. Dolayısı ile bebeğin idrar yapımı azalırsa veya idrarın dışarı çıkımı engellenir ise bebeğin suyu azalacaktır.

Son aylarda ise bebek çok fazla su yuttuğu için normal olarak su azalacaktır. Bu nedenle gebeliklerin son aylarında bebeğin suyunun takibi son derece önemlidir.

Bebeğin suyu neden azalır?

Gebeliğin son ayları hariç suyun azalması bebeğin beslenmesi ve anne karnındaki durumunun kötü olduğunun bir habercisidir.

Annenin iyi beslenmemesi ve yeterince sıvı almaması nedenler arasında sayılabilir.

Ayrıca bebeği besleyen eş olarak bilinen plasenta hastalıklarında da bebeğin suyu azalmaktadır.

Bir diğer neden ise bebeğin suyunun gelmiş olması ve annenin bunu fark etmemesi'dir.

Anne karnında suyun azalmasının nedenleri

• Gelişme geriliği (en sık neden)

• Postmatürite

• Tansiyon hastalığı

• Şeker hastalığı

• Genitoüriner sistem anomali ve obstrüksiyonları (renal agenezi, üriner obstrüksiyon)

• Suyun erken gelmesi

• İlaç Kullanımı (ACE inhibitörü-indometazin)

Suyu az olan bebelerde neler olabilir?

Bebeğin suyu bebeğin akciğer, mide ve bağırsak gelişiminde son derece önemlidir.

Bu nedenle erken gebelik haftalarında bebeğin suyunun azalmış olduğu gebeliklerde doğum sonrası akciğer problemleri yaşayabilirler.

Gebeliğin sonuna doğru suyu azalan gebeliklerde ise bebeğin anne karnında iken kan akımını sağlayan kordonun sıkışması meydana gelebilir. Bu durum son derece tehlikelidir ve bebek hayatını kaybedebilir. 

Su azalması durumunda ne yapılmalıdır?

Suyu azalmış gebeliklerde yaklaşım gebelik haftasına göre yapılır. Erken gebelik haftalarında yatak istirahatı ve  bol sıvı alınması en güncel yaklaşımdır.

İleri gebelik haftalarında ise artık doğum kararının alınması gerektiği bir durumdur. İlaçlarla doğum başlatılmalıdır.


9 yıl 8 ay önce eklendi

En doğru yemek saatleri Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Tedavisi Kulak Çınlaması Sağlıklı zayıflamanın kuralları Bebeğin suyunun normalden az olması Temel cimnastik duruşları, resimli jimnastik duruşları Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi Göz altı morlukları için neler yapılabilir? Şifalı Bitkiler, A Harfi ile başlayan şifalı bitkiler 2 Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları Böbrek Yetmezliği: Üremi, Böbrek Hastalıklarının Belirti ve Bulguları Adet ağrıları nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir? İshal tedavisi, ishali ne keser Böbrek hastalığı nedir ve böbrek hastalıklarının belirtileri nelerdir? Sigara ve alkol kullanmanın zararları Yeni doğan bebeğin bakımı nasıl yapılmalıdır? Profesörden tavsiye: Bu yağmurlarda ıslanın (ilginç)! B1 vitamini hangi besinlerde bulunur Türkiye'de Uyuşturucu Sorunu ve Uyuşturucu Belası
1
2
3
4
5
6
7