Lohusalık dönemi ile ilgili bilgiler

lohusalık dönemiLohusalık; doğum ya da el, ayak gibi uzuvları belirmiş olan bir çocuğu düşük yapan kadının kanaması kesilinceye kadar geçen ve en çok kırk gün devam eden sürenin adıdır.

Lohusalığın en az süresi olmamakla birlikte (bir gün de olabilir, kırk gün de olabilir) en fazla süresi kırk gündür.

40 günden önce, örneğin:15. 27. 30. veya 33. günü  kanaması kesilen bir kadın lohusalıktan çıkmış demektir, kırk günün dolmasını beklemeden gusül (boy) abdestini alarak namazına başlamalıdır.

Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ederse, kırk birinci günden itibaren bu kan lohusalık kanı değil, özür kanıdır. Bu durumda da yine boy abdestini almalıdır ve her vakit namaz için ayrı abdest alarak namazına devam etmesi gerekir.

Lohusa olan kadın, kanaması devam ettiği süre içerisinde namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kur'an'ı eline alamaz, kocası ile cinsel temasta bulunamaz. Ancak dua ayetlerini, dua maksadıyla okuyabilir, zikir ve tesbih çekebilir.

Lohusalık süresince kılınamayan farz namazlar kaza edilmez, fakat Ramazan ayında tutulmayan oruçlar kaza edilir.

NESİKE (AKÎKA) KURBANI 

Çocuk dünyaya gelince Cenâb-ı Hak’ka bir şükür olarak Akîka kurbanı kesmek mubahtır. Maddi durumu müsait olan isterse bunu keser ve sevabını alır, istemeyen de kesmez ve kesmediğinden dolayı da günah işlemiş olmaz.

ÇOCUĞA İSİM KONULMASI

Çocuğa isim koyarken çocuğun babası, annesi, dedesi veya bir başkası çocuğu kucağına alır, kıbleye döner ve ayakta sağ kulağına (çocuğa yapılan ilk iman telkininden ibaret olan) ezanı, sol kulağına da kamet (ikamet) okur. Koydukları güzel ismi üç kere seslenerek söyler.

Verilecek ismin, Kur’an’da geçip geçmemesi hiç önemli değildir. Çünkü Kur’an-ı Kerim isim kitabı değildir.

LOHUSALIK HURAFELERİ

* Kırk basması veya lohusa anne ve bebeğinin 40 gün dışarı çıkmaması,

* Anneye al basmasın diye altın takılıp, kırmızı bezler bağlanarak, yatağının altına süpürge, makas gibi cisimlerin konulması,

* Çocuğun göbeği cami avlusuna gömülürse dindar, okulun bahçesine gömülürse âlim, ahıra gömülürse malcı olacağına, ayrıca göbek, suya atılırsa huyu temiz, evin içinde bir yere gömülürse gözünün dışarıda olmayacağına inanılması,

* Çocuğun kırkı çıkmadan tırnağı kesilirse, ya arsız ya da hırsız olacağına inanılması.


2 yıl önce eklendi

Yaygın anksiyete nedir? Kulak Çınlaması Hamilelik belirtileri Lohusalık dönemi ile ilgili bilgiler Diş Çekimi Ücretleri, Kanal Tedavisi Ücretleri Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Sporun Yararları Vitaminlerle ilgili daha çok bilgi Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir? Göz altı morlukları için neler yapılabilir? Air Alert 3 Zıplama Programı ve Airalert iii Resimlerle Anlatımı Karaciğer iltihabı, hepatit Ayak bileği ödemi tedavisi, ayak bileğinde şişlik tedavisi Resimli gögüs büyültme egzersizleri, Göğüs büyütme hareketleri Adet dönemi belirtileri ve adet döneminde rahatlatıcı önlemler Bel ağrısı nedenleri, bel ağrısı tedavisi, bel ağrısına ne iyi gelir? Böbrek hastalığı nedir ve böbrek hastalıklarının belirtileri nelerdir? Hafızayı güçlendirmek için 11 temel kural Zona Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Saçların çabuk uzaması için formül B12 vitamini hangi besinlerde bulunur E vitamini hangi besinlerde bulunur Toplumsal Ruh Sağlığı ve Önemi
1
2
3
4
5
6