Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde tüketimi gittikçe artan her yaştan insanın kullanabildiği enerji içeceklerini tüketirken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

Öncellikle bu tür içeceklerin zararlarından bahsedelim.Enerji içecekleri kafein, taurin, guarana ve bazı amino asitlerden zengin, uyarıcı maddeler içerir.İlk olarak uzun yolda tır kullanan şoförler için üretilmeye başlanılmıştır fakat günümüzde özellikle gençlerin enerjik olmak için tercih ettiği bir içecek haline gelmiştir.

Bu içecekler genelde ders çalışırken uyanık kalmak veya uzun saatler eğlenmek için gençler tarafından kullanılmaktadır.Fakat aynı etkiyi sürekli almak amacıyla kullanıldığında bağımlılık yapmakta ve yan etkileri oluşmaktadır.

Enerji içeceklerinin yan etkileri nelerdir?

• Çocuklar, gebeler, kalp-damar hastaları, yaşlılar ve diğer risk altında bulunanların tüketmesi sakıncalıdır.Bu kişiler kesinlikle tüketmemelidir.
• Bol miktarda kafein içerdiğinden dolayı sıvı kaybını tetikler ve performansınızı düşürerek yorgunluğa yol açar.
• Aşırı su kaybından oluşan ölümlerin temel nedenlerinden biri bu tür içeceklerdir.Gün içinde yetişkin bir kişinin maximum 400 mg kafein alması gerekir zaten bunu içilen çay ve kahve ile yeterince karşılıyoruz.
• Bunun yanı sıra idrarda 12 mg üzerinde kafein çıkması sporcular için doping kullanıma girmektedir.gün içerisinde tüketilen çay kahve kolanın yanısıra tüketilen bu tür içecekler idrarda kafeinin artmasına yol açabilir.
• En önemli noktalardan biri ise enerji içecekleri ağır egzersizlerin öncesinde veya sonrasında kullanmamasına dikkat etmektir.Şeker oranı yüzde 10’dan fazla olduğundan ve kafein içerdiğinden sıvı kaybına neden olabilmesi mümkündür. Kişi sıvı aldığını düşünerek su da içmediği için ciddi bir sıvı kaybı yaşanır.

ABD’de yayımlanan bir araştırmada, en fazla gençler tarafından tüketilen enerji içeceklerinin alkolizme zemin hazırladığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, kafein dozu aşırı yüksek olan enerji içeceğine alkol karıştırarak içmenin merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaptığını, böylece sarhoş olduğunu hissetmeyen, alkolün etkilerini fark edemeyen kişinin içki içmeye devam ettiğini belirtiyor ve bu durumun kazalara ve alkol zehirlenmelerine yol açabileceğine işaret ediyor. Ayrıca enerji içecekleri uyku kaçırıcı özellikte olduğundan sürekli tüketilmesi halinde kronik uyku bozukluklarına neden olabiliyorlar.

Sitemizdeki benzer diğer yazılar
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
Besin Zehirlenmeleri: Nedenleri, Belirtileri, Türleri, Tanısı ve Tedavisi
• Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Gıda Zehirlenmesi ile ilgili detaylı bilgiler
Gıda zehirlenmesi belirti ve tadavisi


11 yıl 8 ay önce eklendi

Endoskopi nedir? Yaygın anksiyete nedir? Bel ağrıları Zayıflama yöntemleri Evde diş beyazlatma yöntemleri Dambıl Çalışma Programı, Dambıl ile Resimli Vücut Geliştirme Programı Voleybol oyun kuralları, nasıl oynanır, saha ölçüleri Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir? Karın ve kalça kaslarını zayıflatmak için resimli egzersiz hareketleri Şifalı Bitkiler, A Harfi ile başlayan şifalı bitkiler İlk yardımın önemi, ilk yardım neden önemlidir Üroloji hakkında sık sorulan sorular Selülitlerden nasıl kurtulursunuz? Bel ağrısı nedenleri, bel ağrısı tedavisi, bel ağrısına ne iyi gelir? Besinler ve Kalori Değerleri Boğazda yutkunma zorluğu, yutkunma zorluğunun nedenleri Bebeklerde zeka gelişimine yardımcı olacak aktiviteler Yolculuklarda uçak tutmasını nasıl önlersiniz? K vitamini hangi besinlerde bulunur Toplumsal Ruh Sağlığı ve Önemi
1
2
3
4
5
6
7