Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler

Besin zehirlenmesinde yapılması gerekenlerBesin zehirlenmesine yakalanan bir hastanın doktora başvurmadan önce yapması gereken birtakım şeyler vardır. Besin zehirlenmesinde hastalar ishal ve kusmanın sonucunda su kaybederler bu sıvının yerine konulması gerekir.Herhangi bir doktora başvurulduğunda bunu detayı ile anlatacaktır ama hastalar doktora gitmeden önce vücudun kaybettiği sıvıyı kendileri temin edebilirler. Bunun için en temel işlem su tüketilmesidir. Bu anlamda tüketilecek en anlamlı sıvı tabikide sudur.

Bunun haricinde kişide hiper tansiyon yoksa tuzlu ayran mineralleri desteklemek için veya limonlu soda önerilebilir. Gazı çıkarılmış kolada bu içecekler arasındadır. Diğer içecekler örneğin meyve suları içerinde posa olduğu için önerilmez. Bunun yerine çay içilmesi tavsiye edilir.Burada amaç kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır.

Mide bağırsak sistemini durdurmaya yönelik işlemler yapmaya çalışmamak gerekir örneğin bazı ilaçlarla ishal engellenebilir.Ancak enfeksiyon olduğunda ishalin önlenmesi önerilen bir işlem değildir. Sonuç olarak kusma ve ishalin ilaçlarla önlenmesi tavsiye edilen bir işlem değildir ancak doktor yardımıyla doktor gözetiminde yapılacak bir işlemdir. Böyle bir işlem yapılacaksa mutlaka doktor gözetiminde ve antibiyotiklerle yapılmalıdır.

Yapılacak ilk iş, hastayı kusturmaktır. Gerekiyorsa sunni solunum da yapılır. Vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Mümkün değilse aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Tedavi için gerekli malzeme : Limon, kahve, su.

Hazırlanışı:

4 bardak suya 4 tane limon sıkılır. Karıştırılıp bir kerede içilir. Sonra şekersiz kahve veya koyu çay içilir.

Gıda zehirlenmesinin belirtileri neler?

Mide bulantısı, kusma, ishal. Gıda zehirlenmesinin en genel belirtileri bunlar.

Diğer belirtiler:

• Karında kramp
• Karın ağrısı
• İştah kaybı
• Yüksek ateş ( 38 derece ve üstü)
• Kas ağrısı
• Titreme

Ne zaman doktora gitmeliyim?

• 2 gündür kusuyorsanız
• 3 gündür ishalseniz
• Kanlı kusuyorsanız
• Dışkınızda kan varsa
• Nöbet geçiriyorsanız
• Çift görüyorsanız
• Diliniz dolanıyorsa
• Ruhsal durumunuz değişkense

Ayrıca ağız ve göz kuruması gibi dehidrasyon belirtileriniz varsa mutlaka acilen bir doktora gidin. Bu belirtiler sizde varsa ciddi bir gıda zehirlenmesi geçiriyorsunuz demektir.

Sitemizdeki benzer diğer yazılar
Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
Besin Zehirlenmeleri: Nedenleri, Belirtileri, Türleri, Tanısı ve Tedavisi
Enerji İçeceği Nasıl Tüketilmelidir, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?
Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi
Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler
Gıda Zehirlenmesi ile ilgili detaylı bilgiler
Gıda zehirlenmesi belirti ve tadavisi


5 yıl 4 ay önce eklendi

Rosacea, Roza, Gül Hastalığı Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) Yaralanmaları Sporcuların günlük alması gereken protein miktarı ve protein cetveli Hızlı yağ yakma yolları Diş dolgusu nedir? Dolgu türleri nelerdir? Dambıl Çalışma Programı, Dambıl ile Resimli Vücut Geliştirme Programı Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir Besin Zehirlenmesinde İlk Yapılması Gerekenler Ayak haritanızdaki masaj noktaları, Zonoterapi ve Refleksoloji Sağlık için yoğurt, yoğurdun Faydaları nelerdir? Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir? Panik atak nedir, panik atağın zararları var mıdır? Üroloji hakkında sık sorulan sorular Adet ağrıları nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir? Zayıflama hareketleri, zayıflamak istiyorum Kemikler, Eklemler ve Kaslar Depresyon nedir, depresyonun belirtileri nelerdir? Hangi İçki Kaç Kalori? Peki ya Kuruyemişler? Bebeğin emzirilmesi ve yararları Yolculuklarda uçak tutmasını nasıl önlersiniz? B1 vitamini hangi besinlerde bulunur Resimli Pilates Hareketleri, Hareketli Resimlerle Pilates Topu Kullanımı
1
2
3
4
5
6