Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Hangi hayvanın dünyanın en zehirli hayvanı olduğunu söylemek çok zor. Bunu neye göre belirleyebiliriz? Bir yılda en çok canlı öldürme oranına göre mi yoksa içerdiği zehirli kimyasallara göre mi? Aslında galiba bu hayvanları 'zehirli' ve 'öldürücü' olarak gruplamak daha doğru. Biz sizler için dünyanın en zehirli hayvanlarının listesini yaptık. İşte dünyanın en zehirli 10 canlısı....

1. Kutu denizanasıKutu Denizanası

En öldürücüler listesindeki 1 numara kutu denizanası denilen bu yaratıklar. 1954 yılından beri toplam 5 bin 567 kişiyi öldürdü.

İnsan vücuduna yapıştığında salgıladığı toxinle kalbi direk etkileyerek sinir sistemini çökertiyor.

 

Kral Kobra2. Kral Kobra

Dünyanın en uzun zehirli yılanı. 6 metreye kadar ulaşabiliyor. Genellikle yılanla besleniyor.

Bu yılanın tek bir ısırığı bir insanı anında öldürmeye yetiyor. Tek bir ısırığı çok büyük bir Asya filini de 3 saat içinde öldürüyor.

 

Mermer Yüzeyli Salyangoz

3. Mermer yüzeyli salyangoz

Boyu küçük ama etkisi büyük. Listede üçüncü sırada yer alıyor. Zehri oldukça güçlü.

Zehrinin bir damlası bile anında yirmi kişiyi öldürmeye yetiyor. Genellikle tuzlu sularda yaşıyorlar.

 

Mavi Halkalı Ahtapot4. Mavi halkalı ahtapot

Normal boyuttaki bir ahtapottan çok daha küçükler. Ortalama golf topu büyüklüğündeler.

Vücudunda taşıdığı zehirle dakikada 26 yetişkin insanı öldürebilirler. Dünyanın en tehlikeli hayvanları içinde yer alıyor.

 

Ölüm Avcısı Akrep5. Ölüm avcısı akrepler

Sanılanın aksine aslında birçok akrep zararsızdır. Çok az türleri canlılara zarar verir. Fakat zarar verenleri de gerçekten çok tehlikelidir.

Bu sarı renkli akrepler dünyanın en tehlikeli canıları arasında yer alıyor. Bir insanı soktuklarında direk komaya sokarak felç ediyor. Isırdığı canlının sonu da ölümle sonuçlanıyor.

 

Kaya Balığı

6. Kaya balığı

Bu balıklar güzellik yarışmasına katılsa herhalde sonlarda yer alırlar. Görüntüleri oldukça çirkin olan bu yaratıklar balık familyasındaki en zehirli tür olarak biliniyor.

Taş gibi görünen yüzeyleriyle oldukça öldürücü.

 

Brezilyalı Gezgin Örümcek

7. Brezilyalı gezgin örümcek

Guinnes Rekorlar Kitabında en zehirli örümcek olarak yerini alan bu örümcek türü bir canlıyı anında öldürüyor. Zehrinin 0.006 mg'ı bir fareyi anında yok ediyor.

İşin kötü tarafı bu örümceklerle günlük yaşantımızda da içi içe yaşıyoruz.

 

Zehirli Kara Yılanı

8. Zehirli kara yılanı

Sadece bir ısırığı aynı anda 100 insanı ve 25 bin fareyi öldürme gücünde. Kobra yılanından 200 veya 400 kat daha zehirli.

Isırdığı bir insanı en geç 45 dakika içinde alt edebiliyor.

 

Zehirli Ok Kurbağası

9. Zehirli ok kurbağası

Zehirli ok kurbağası olarak biliniyor. Zehrini vücudunun üst yüzeyinde taşıdığı için dokunan insana bile zehirini hemen geçirebiliyor.

5 santimetre büyüklüğündeki bu mavi yaratıkların zehirinin 2 mikrogramı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürüyor.

 

Balon Balığı

10. Balonbalığı

Omurgalılar içinde en tehlikeli ikinci hayvan olarak biliniyor. Japon balığına benzeyen görüntüsüyle canlılar açısından büyük tehlike yaratıyor.

Isırdığında canlıları felç ediyor. Birçok kurbanı da 24 saat içinde ölüyor.

 

Başka Bir Listeye Göre Dünyanın Bilinen En Zehirli Hayvanları

Mavi Halkalı Ahtopot - Golf topu büyüklüğünde olan bu hayvan tek seferde 25 insanı öldürebilecek güçte zehir saçabilir. Isırığı neredeyse hissedilmezdir ve zehrinin panzehiri yoktur.

Kutu Deniz Anası - Avusturalya ve Asya'nın deniz kıyılarında görülen bu hayvan kendisine dokunan kişiyi öldürebilecek kadar güçlü bir zehre sahip.

Ölüm Takipçisi Akrep - Isırığı çok can yakmasına karşın zehri listedeki diğer hayvanlar kadar ölümcül değildir. Ancak zamanında tedavi edilmezse özellikle çocuk ve yaşlılarda kalıcı sağlık problemlerine yol açabilir.

Kara Taipan - Zehri o kadar güçlüdür ki tek ısırığındaki zehir yüzden fazla insanı öldürebilir. Zehri kobradan tam üçyüz kat daha güçlüdür. Zehri, ısırdığı insanı 40-50 dakikada öldürebilir.

Kral Kobra - Kral Kobra dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Güney Asya'da yaşar ve uzunluğu beş metreye ulaşabilir. Tek bir ısırığındaki zehir insanı öldürmeye yeter.

Benekli Koni Salyangoz - Bu küçük ve sevimli hayvan zehrinin tek damlasıyla 20 insanı öldürebilir.

Zehirli Dart Kurbağası - Güney Amerika'da yaşayan bu hayvan dünyanın en zehirli hayvanı olarak kabul edilmektedir.

Kirpi Balığı - Dart Kurbağası'ndan sonra yeryüzündeki en zehirli ikinci hayvandır. Zehri baş dönmesi, bulantı, kalp ritminin artması ya da felce yol açabilir.

Kaya Balığı - Yaşayan en zehirli balık türüdür. Zehri insanın duyabileceği en ağır acıyı yaşatır ve hızlıca öldürür.

Brezilya Gezinti Örümceği - Dünyanın en zehirli örümcek türüdür.


11 yıl 9 ay önce eklendi

Aracımın motor suyuna yağ karışıyor Seferi namazı nasıl kılınır? Dünyanın ortası neresidir? 2020 Babalar Günü ne zaman Öğretmen ile ilgili şiirler Yıldırım Bayezid Dönemi (1389-1402) İkametgah belgesi Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Windows 7/8'de Task Bar'a Bilgisayarım/Çöp Kutusu kısayolu nasıl eklenir? Siyaset Felsefesi Tarih Öncesi Çağlar Kitap Okumanın Faydaları, Kitap Okumanın Yararları Nelerdir? Oryantal yağlı boya resimler Ailemize karşı görevlerimiz nelerdir MySQL ile ilgili birkaç yararlı komut Element nedir Aslanlar Hakkında Genel Bilgi Microsoft Visual Studio 2012 (MSVC 11) ile BOOST Kütüphanelerinin Derlenmesi ve Kullanımı Dünyanın En Zehirli Hayvanları Enerji İçeceği, enerji içecekleri Linux Terminal'de (Komut Satırı'nda) For Döngüsü