Yırtıcı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler

Yırtıcı hayvan türleriYirtici hayvanlar etle beslenen, avlarini disleriyle, tirnaklariyla parçalayan, çogunlugu memeli olan hayvanlarin genel adi. Bunlara yeryüzünün hemen hemen her tarafinda rastlanabilir. Vücut yapilari, yasama sartlarina uygun yaratilistadir. Avlarinin yerini bulmak için keskin duyularla ve yakalamak için güçlü kaslarla donanmislardir. Avlarindan daha zeki ve daha güçlüdürler. Disleri et yiyecek yapidadir. Köpek disleri, avlarini yakalayip parçalamak için büyük ve uzundur. Kesici disleri, küçük fakat çok keskindir. Ögütücü disleri, kemikleri parçalayacak güç ve kalinliktadir. Dört-bes parmakli olan ayaklari keskin ve kalin tirnaklidir.

Hayvanlar krali olan aslan, bir pençe darbesiyle bir atin bel kemigini kirabilir. Gece irmak ve dere kenarlarindaki sazliklarda pusuya yatarak su içmeye gelen ceylan, maymun ve zebra gibi hayvanlari bekler ve 60-70 km hizla avinin üzerine atilarak yakalayip parçalar. Bir siçrayista 4-5 m uzaga atlar. Fil ve gergedandan baska bütün hayvanlarin hepsine saldirir.

Ayi; Antarktika, Avustralya ve Orta Afrika'dan baska her yerde yasar. 5 parmakli pençeleri kanca gibi kivrik, içeri çekilmeyen güçlü tirnaklidir. Çok temkinli ve ihtiyatli bir avcidir. Avlarini ön pençe darbesi ve disleriyle öldürür. Kutup ayisinin ayak tabanlarinin altinda deriden yastiklar ve tüyler oldugundan buzlar üstünde kaymadan rahatça yürür. Saatte 40 km hizla kosarak bir ren geyigine yetisebilir. Kuzey Amerika ormanlarinin korkunç ayisi Grizzly 2,5 m uzunlukta ve 450 kg agirlikta bir devdir. Bir pençe darbesiyle öküzün boynunu veya bir geyigin bel kemigini kirabilir.

Yırıtıcı hayvanlar, kedigillerKedigiller ailesinin en hizli kosan kara hayvani çitadir. Gözlerinin altinda çenesine dogru birer siyah çizgi uzanir. Yüksek otlar arasina gizlenerek antilop, ceylan, tavsan gibi memelileri avlar. Avina saatte 112 km'lik bir hizla saldirir, fakat bu hizini devamli koruyamaz. 400-500 metre sonra hizi düsmeye baslar. Bu mesafe içinde yakalanmayan avlari pençesinden kurtulmus demektir.

Kurtlarin görme ve isitme duyulari keskindir. Çogunlukla gece avlanmaya çikarlar. Aç kaldiklarinda insana da saldirirlar. Kuzey Amerika'ya mahsus olan Kir Kurdu (Canis latrans) tavsan ve küçük kemirgenleri bol avladigindan faydali sayilir. Kurtlar kisin sürü halinde ava çikarlar. Bazan köylere kadar sokularak agillara saldirirlar. Osmanlilarda vakiflarin güçlü oldugu dönemlerde siddetli kis aylarinda köylerin disinda belirli yerlere vahsi hayvanlar için et birakilirdi. “Hayvanat-i Vahsiye'ye Vakif” ismiyle anilan bu hayir kurumlari aç kurtlari doyurarak köylere saldirmalarini önlerdi.

Yırıtıcı kuşlarAvci veya yirtici hayvanlari sirf memeliler olarak siniflandirmak hatalidir. Çünkü omurgalilarin her sinifinda avcilar vardir. Omurgasizlarda da etle beslenen birçok tür mevcuttur. Ahtapot ve mürekkepbaliklari denizlerdeki usta avcilardir. Afrika'nin “Anoma karincalari” ile Tropik Amerika'da yasayan “Eciton”lar etle beslenen avci karincalardir. Kuslarin gece ve gündüz yirticilari ideal avcilardir. Egri ve keskin gagalariyla güçlü pençeleri avlarini yakalama ve parçalamada en güçlü silahlaridir. Görme duyulari da keskindir. Iri olan kartallar; antilop, maymun, tilki, tavsan gibi hayvanlari rahatça öldürebilirler. Avlarinin kemiklerini rahatça sindirebilirler. Tüylerini sindirimden sonra topak halinde agizlarindan çikarirlar.

Baliklarin çogu da birbirlerini avlayarak beslenirler. Köpekbaliklari 3 km uzaktaki kan kokusunu alarak o yöne dogru hareket ederler. Agizlari altta oldugundan avlarina yandan dönerek saldirirlar. Avlarini testereyle kesilmis gibi ikiye bölerler.

Güney Amerika nehirlerinin kana susamis canavar baligi pirayadir. Bunlar çogunlukla 30 cm kadardir. Jilet gibi keskin konik disleri vardir. Kan kokusu alinca çilgina dönerler. Her isirista zeytin iriliginde et parçasi kopararak yutarlar. Kazaen suya giren bir insani veya hayvani birkaç dakika içinde iskelet haline getirirler.

Hayvanlar hakkında bilgiler, hayvanlar dünyası ile ilgili bilgiler
Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler, en ilginç hayvanlar


5 yıl 1 ay önce eklendi

Tecvid ilminin tanımı Sivil toplum kuruluşları hangi alanlarda faaliyet gösterir? Her müslümanın bilmesi gereken sorular! En güzel 23 Nisan Şiirleri Osman Bey Dönemi (1281-1326) Vukuatlı nüfus kayıt örneği Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Eski Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri Din Felsefesi Felsefi Sözler Marilyn Monroe Kimdir, Marilyn Monroe'nun Hayatı (1926 - 1962) Mona Lisa Resminin Özellikleri Hangi akarsu üzerinde hangi baraj var Need For Speed Carbon Hileleri İnternette Reklamlar Nasıl Fiyatlandırılır? (CPM, CPC, CPL, CPA) Olimpiyat bayrağındaki 5 halka neyi ifade eder Engellilerin Toplumla Bütünleşmelerinin Önündeki Engeller Nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Süryaniler kimdir, nereden gelmişlerdir? Yırtıcı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler Sözde Ermeni Soykırımı hakkında daha fazla bilgi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27