Nas ve Felak Sureleri

nas ve felak sureleriNas Ve Felak sureleri kötülüklerden korur. Hz.Muhemmed (s.a.v) akşam yatmadan önce okumamızı tavsiye etmiştir.

Nas Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Nas Sûresinin Mânâsı

1. De ki: Sığınırım ben insanlarin Rabbine,

2. İnsanlarin Melikine (mutlak sahip ve hakimine),

3. İnsanlarin İlâhına.

4. O sinsi vesvesenin şerrinden,

5. O ki insanlarin göğüslerine (kötü düsünceler) fısıldar.

6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan (olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah'a sığınırım!

Nas Sûresinin Açıklaması

Nas Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 6 ayettir. Nas insan demektir.

Felak Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikin izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Sûresinin Mânâsı

De ki: Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allâh'a) sığınırım.

Felak Sûresinin Açıklaması

Felak Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 5 ayettir. Felak, sabah manasina geldigi gibi yarmak manasina da gelir. Bundan sonra gelen Nâs suresiyle birlikte ikisine "iki koruyucu" anlamina "muavvizeteyn" denir. Bu surelerin sifa maksadiyla okunduguna dair hadisler vardir.1 yıl 1 ay önce eklendi

Orman Haftası ile ilgili şiirleri Uzayda yerçekimi nasıl elde edilir? Gündelik hayatta en çok kullanılan İngilizce Atasözleri Nas ve Felak Sureleri Talep Tahmin Yöntemleri MİT TIR'larına Operasyon Belgeseli 2017 Ramazan Bayramı Tarihi Stereotip Nedir? Aşık Veysel ve Hayatı Edebi Akımlar ve Edebi Akımların Açıklamaları Kolaj teknik çalışma nedir Evdeki Karıncalardan Kurtulma Yolları Türkiye Dünya'da Kaçıncı Sırada, İlk 15'e Girdiklerimiz Bisikleti kim icat etti Maddelerin ayırt edici özellikleri Yoğurdun Faydaları Programsız dosya şifreleme nasıl yapılır? Cennet Papağanı Türleri, Cennet Papağanı Cinsleri Ülkelerin telefon alan kodları Makarna (Spagetti) Yiyen Düşünürler Problemi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24