Nas ve Felak Sureleri

nas ve felak sureleriNas Ve Felak sureleri kötülüklerden korur. Hz.Muhemmed (s.a.v) akşam yatmadan önce okumamızı tavsiye etmiştir.

Nas Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Nas Sûresinin Mânâsı

1. De ki: Sığınırım ben insanlarin Rabbine,

2. İnsanlarin Melikine (mutlak sahip ve hakimine),

3. İnsanlarin İlâhına.

4. O sinsi vesvesenin şerrinden,

5. O ki insanlarin göğüslerine (kötü düsünceler) fısıldar.

6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan (olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah'a sığınırım!

Nas Sûresinin Açıklaması

Nas Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 6 ayettir. Nas insan demektir.

Felak Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikin izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Sûresinin Mânâsı

De ki: Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allâh'a) sığınırım.

Felak Sûresinin Açıklaması

Felak Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 5 ayettir. Felak, sabah manasina geldigi gibi yarmak manasina da gelir. Bundan sonra gelen Nâs suresiyle birlikte ikisine "iki koruyucu" anlamina "muavvizeteyn" denir. Bu surelerin sifa maksadiyla okunduguna dair hadisler vardir.11 ay önce eklendi

Yeni anayasa maddeleri'nin özeti ve açıklaması Türevin geometrik yorumu Dilimizde de anlamı olan İngilizce Atasözleri Nas ve Felak Sureleri Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Topkapı Sarayı'nda 5 Asırdır Kesintisiz Kur'an-ı Kerim okunuyor 2015 Regaib Kandili ne zaman Piramitlerin özellikleri Din Felsefesi ile ilgili bilgiler Atatürk'ün Söylediği Özlü Sözler Pablo Picasso kimdir, Pablo Picasso'nun hayatı Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir sözünün anlamı İnceltme / Düzeltme İşareti Kaldırıldı mı? Düzeltme İşaretinin Kullanım Yerleri Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanacak 2014 İngiltere'de neden direksiyonlar sağdadır? Naim Süleyman oğlu kimdir, hayatı, biyografisi, rekorları C#'ta DateTime Formatını Değiştirmek İşyerinde uykunuz gelirse ne yapmalısınız? 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Necmettin Erbakan Hayatını Kaybetti! Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23