Nas ve Felak Sureleri

nas ve felak sureleriNas Ve Felak sureleri kötülüklerden korur. Hz.Muhemmed (s.a.v) akşam yatmadan önce okumamızı tavsiye etmiştir.

Nas Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Nas Sûresinin Mânâsı

1. De ki: Sığınırım ben insanlarin Rabbine,

2. İnsanlarin Melikine (mutlak sahip ve hakimine),

3. İnsanlarin İlâhına.

4. O sinsi vesvesenin şerrinden,

5. O ki insanlarin göğüslerine (kötü düsünceler) fısıldar.

6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan (olan bütün vesvesecilerin şerrinden Allah'a sığınırım!

Nas Sûresinin Açıklaması

Nas Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 6 ayettir. Nas insan demektir.

Felak Sûresi'nin Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kul e'ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikin izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Felak Sûresinin Mânâsı

De ki: Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allâh'a) sığınırım.

Felak Sûresinin Açıklaması

Felak Suresi, Mekke'de nazil olmustur. 5 ayettir. Felak, sabah manasina geldigi gibi yarmak manasina da gelir. Bundan sonra gelen Nâs suresiyle birlikte ikisine "iki koruyucu" anlamina "muavvizeteyn" denir. Bu surelerin sifa maksadiyla okunduguna dair hadisler vardir.1 yıl 3 ay önce eklendi

Divan Edebiyatın'da sık kullanılan kelimeler ve anlamları Şule Yüksel Şenler'in Huzur Sokağı isimli romanının kitap özeti Harflere göre İngilizce Atasözleri Nas ve Felak Sureleri Ölülerin arkasından Kuran-ı Kerim okunur mu? Eski Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri Regular Expressions ile içeren ve içermeyen satırları bulma Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 3 Kadir Suresi, Türkçe Okunuşu ve Anlamı Tekke Edebiyatı Nazım Türleri Dümen kırmak deyiminin anlamı Yabancıların oturma izinleri, Türkiye'de ikamet ve çalışma izni Anadolu’da Yaşayan Göçmen Kuş türleri ve açıklamaları Eritrosit Nedir, Eritrosit Ne Demek Aslanlar Hakkında Genel Bilgi Hidrojen bombası, atom bombasından farkı ve gücü Batıl inançlar Çinli Bambu Ağacı Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler, en ilginç hayvanlar Sözde Ermeni Soykırımı hakkında daha fazla bilgi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25