Rumlar Türk elektriğini tartışıyor

Rumlar Türk elektriğini tartışıyor

Hafta başında yaşanan patlama sonrasında elektriksiz kalan Rumlar, Türk tarafından gelen "elektrik verelim" önerisini tartışıyor.

Hafta başında 'Evangelos Florakis' donanma üssünde meydana gelen patlama Güney Kıbrıs'ın elektrik ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Vasiliko elektrik santralinin büyük hasar görmesine sebep olmuştu.

Patlama sonrasında elektriğin nasıl karşılanacağı sorunu, Türk tarafından 150 Megavat'a kadar enerji sağlanması önerisiyle yeni bir boyut kazandı. Rumlar bir taraftan elektriksizliğe çare arıyor, bir taraftan da Türk tarafından gelecek elektriğin Rum tarafının tezlerini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor.

Politis gazetesinin "Kıbrıslı Türkler 150 Megavat'a Kadar Enerji Teklif Ediyorlar... Hükümet Öneriyi Tartışıyor- Temaslar KEVE'den Yapılıyor" başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk tarafının Deniz Üssü'nde meydana gelen ve Vasiliko'daki elektrik santralinin devre dışı kalmasına sebep olan patlamadan hemen sonra Güney Kıbrıs'ın elektrik enerjisi eksikliğinin karşılanmasında yardım teklifinde bulunduğunu yazdı.

Kıbrıslı Türklerin, Rum Elektrik Dairesi şebekesine 150 megavata kadar enerji sağlayabilecekleri yönünde açıklamalarda bulunduğunu yazan gazete, böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde problemin çözümü yönünde önemli bir adım atılmış olacağını kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin, önerilerine ilgi gösterilmemesini aynı gün Brüksel'e ilettiğini ileri süren gazete, konuya, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın başkanlığında dün konutta gerçekleştirilen toplantıda atıfta bulunulduğunu belirtti. Toplantıda, konuyla ilgili bütün parametrelerin yapıcı bir şekilde gözden geçirilmesine dair direktif verildiğini yazan gazete, Kıbrıslı Türklerin verebileceği toplam gücün dün öğlene kadar kesin hale gelmediğini öne sürdü.

Formül aranıyor

Gazete, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun Rum Elektrik Dairesi yetkilileriyle temas yaptığı yönündeki Kıbrıs Türk basını kaynaklı haberlerin Rum Elektrik Dairesi tarafından teyit edilmediğini yazdı. Haberde, Rum Ticaret Bakanı Andonis Pashalidis?in, konuyla ilgili temasların Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) tarafından yürütüleceği yönünde açıklamalarda bulunduğu kaydedildi.

Haberde, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yapılan herhangi bir anlaşmaya sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" doğrudan müdahalede bulunduğu şeklinde görülmemesi için bu gibi durumlarda ortaya çıkan siyasi tedirginlikleri aşacak formüller aranacağını da vurgulandı.

Yardım teklifi gözden geçiriliyor

Haravgi gazetesi ise "Yunanistan, İsrail ve Özel Sektörden Enerji Tedarik Edilmesi... İşgal Altındaki Bölgelerden Teklif Edilen Yardım da Gözden Geçiriliyor" başlığıyla yayımladığı haberinde, yaklaşık 350 megavatlık eksikliği gidermek amacıyla, Rum Elektrik Dairesi'nin Yunanistan, İsrail ve özel sektörden jeneratör sağlanması yönünde girişimlerde bulunduğunu yazdı.

Kaynak: Milliyet


12 yıl 4 ay önce eklendi

Abi aklıma çok iyi bir proje geldi! Dolar yine neden yükseldi? Darbe girişiminin ardından Avusturya'ya verilen cevaplar 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Siyaset ve çark etme sanatı Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ya da Amerika'da mı yaşamak istiyorsunuz? Sağcılık ve solculuk nedir, sağ ve sol görüşün farkları nelerdir? Göçmen denilenler aslında kimler? Bir ilk: Felçli el hareket ettirildi Fransız aşırı sağcı liderden Ermenileri şaşırtan çıkış Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Ölünce internet hesaplarınız ne olacak? Tuz Gölü, kan gölüne döndü! Rumlar Türk elektriğini tartışıyor Sona mı yaklaştık? Tür istilası başladı Bulgaristan Göçmenlerine İkamet İzni, İkametgah Tezkeresi Affı Trablus'a yapılan NATO bombardımanında 29 kişi öldü Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Davutoğlu Çek Bakan'a özür diletti! Beş milyon müslümanın göç haritası
1
2
3
4
5
6
7
8