Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı

Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı

Bulgar Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanı Gül?ün tutumunu "Türk devletinin güç gösterisi" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bulgaristan ziyaretinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hitrino ilçesinde Türkçe konuşarak çeviriye izin vermemesi Bulgarları kızdırdı. Sofya Haber Ajansı'na göre yüzde 80'inin Türk olduğu Şeytancık kasabasında efsanevi güreşçi Koca Yusuf'un heykelinin açılış törenine katılan Gül, tercümanın çeviri yapmasını engelledi. Ajans olayı şöyle aktardı: "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kuzey Bulgaristan'ın bir köyünde konuşmasını Türkçe yapıp, çeviriye izin vermemesi tartışma yarattı. Çevirmen, girişimde bulunmasına rağmen Gül onu durdurdu. Yerel etnik Türkler ve Türkiye'den gelenler bu konuşmayı anlasa da orada bulunan 30 Bulgar gazeteci anlamadı. Gül'ün ardından Hitrino Belediye Başkanı Nurettin Ismailov, konuşmasını Bulgarca ile beraber Türkçe çeviri ile yaptı." DHA'ya göre Gül, bölge halkına "Ziyaretim sizin için ne kadar değerliyse, benim için de o kadar değerli. Sizi iki ülke arasında köprü olarak görüyoruz. Türk-Bulgar dostluğunun anahtarısınız" dedi.

"Ahlakdışı ve küstahça"

Bulgar Milliyetçi Hareket Partisi (VMRO) ise Gül'ün "Türkçe ısrarına" tepki gösterdi. Gül'ün neden protokolü ihlal ettiği konusunda Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama talep eden VMRO, "Abdullah Gül'ün sözlerinin ev sahibi ülkenin resmi diline çevrilmesine izin vermemesi açıkça Türk devletinin güç gösterisi. Türk Cumhurbaşkanı, o bölgede sadece Türkçe konuşulduğu için çeviriye gerek olmadığı mesajı veriyor" ifadelerini kullandı. VMRO, ayrıca Abdullah Gül'ün davranışını "ahlakdışı, küstahça ve etnik çatışmayı tırmandırıcı"olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Georgi Parvanoz'un davetlisi olarak Bulgaristan'a giden Gül, dün Türkiye'ye döndü.


12 yıl 11 ay önce eklendi

Uzun vadeli siyaset oyunları hakkında... 5 Temmuz 93… Başbağlar Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup Bireysel Emeklilik Sistemi ve %25 Devlet Katkısı Hükümet, Başbakan, Cumhurbaşkanı hakkında yalan haberler, manipülasyonlar Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler Knockout.js teknolojisi nedir, Knockoutjs ne işe yarar? Bulgaristan'da İsrailli turistleri taşıyan otobüste patlama: 7 ölü ABD'de beyazlar 'azınlığa düşüyor' Bulgar devine Türk talip 2.5 milyar dolarlık robot! Yunanistan'ın AB'ye alınması siyasi karardı! Bulgaristan'ın ilk Müslüman cumhurbaşkanı adayı Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı İngiltere'de 18 yaşın altındakiler için Porno yasaklanıyor! Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bulgaristan'daki öğrencilere verilen yükseköğretim bursları Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Japonya ve Enerji: Peki Ya Alternatifi Ne? Dolar neden sürekli yükseliyor, dolar konusunda ne hata yapıyoruz?
1
2
3
4
5
6
7
8