Türkiye kendi evreninin merkezi oldu

Türkiye kendi evreninin merkezi oldu

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi ECFR'nin yeni raporuna göre, Türkiye artık AB üyeliğini sabırla bekleyen yoksul bir ülke değil.

"Türkiye ne düşünüyor?" başlıklı rapora göre, bunun aksine Türkiye artık kendi dünyasının merkezinde.

Raporda, Türkiye'nin NATO'ya desteğinin koşullu olduğu, aralarında Hamas ve İran'ın da olduğu batı ülkelerinin hoşuna gitmeyen aktörlerle temas ettiği ve genel olarak kendi ticari ve güvenlik çıkarları doğrultusunda bir siyaset izlediği belirtiliyor.

Raporda, yeni Türkiye'nin etnik ve dini çoğulluğu konusunda nasıl bir siyaset izleyeceği, önümüzdeki dönemin demokratikleşme mi otoriterlik mi getireceği ve batıyla ilişkilerinin ne olacağı soruları soruluyor.

Avrupa Birliği ve üyelik sürecinin gittikçe gündemden düştüğü bir Türkiye'de ana seçim tartışmaları ise ekonomi, anayasal değişiklik, Kürt sorunu ve demokratikleşme olarak tanımlanıyor.

Fazla güvenin tehlikeleri

Türkiye'nin yaşanan ekonomik büyüme ve istikrarlı bir hükümet sonrasında kendine güvendiğini belirten rapor, bu güvenin olumsuz sonuçlarına karşı da uyarıda bulunuyor.

Raporun yazarlarından Hakan Altınay, Türkiye'deki liberalleri, ülkenin askeri vesayet rejimine karşı verilen mücadeledeki müttefiklerinin otoriter uygulamalarına kolayca kabul etmekle eleştiriyor.

Dış politika konusunda ise, Türkiye'nin bölgesel aktör olabilmesinin ve Orta Doğu'da gördüğü saygının AB adaylığıyla yakından ilişkili olduğu hatırlatması yapılıyor.

Avrupa'nın yüksek teknoloji üzerine kurulu ekonomileriyle Asya'nın düşük gelirli ekonomileri arasında kalan Türkiye'nin büyümesinin sürmesi için dış yatırımın devam etmesi gerektiği de vurgulanıyor raporda.

AB ne yapabilir?

Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin gündemine yeniden getirilmesinin ise iki önemli sonucu olacağını söylüyor rapor.

Bunlardan ilki, ülkedeki laik kesimin Ak Parti'nin otoriterleşiyor olduğuna ilişkin endişelerini gidermek, ikincisi ise CHP'nin demokrat sol bir parti haline gelmesine yardımcı olmak olarak tanımlanıyor.

AB'nin Kürt siyasetinin sivilleşmesi ve yeni anayasa yazımı süresinde kutuplaşmanın azaltılması gibi alanlarda da etkin olabileceği ifade ediliyor.

BBC Türkçe

Kaynak: Milliyet


11 yıl 11 ay önce eklendi

Yerli araç 75 lira ile 5 bin kilometrelik turu tamamladı Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2011 İlk lazer güdümlü Türk füzesi TSK envanterinde Oxford'un dahi Türkleri, Oxford'a giremem demeyin TÜBİTAK 2014 hedefi Sodyum borhidrürlü yakıt pili çalışan araç test edildi (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü) İsrail F-16'ların menziline girdi Yüzde 40 tasarruflu Yüzde 100 Türk Obama Ortadoğu'da liderliği Erdoğan'a kaptırdı Türkiye kendi evreninin merkezi oldu Google Artık Vergi Mükellefi Hızlı trenin ibresi 283 kilometreyi gördü 500 bin kişilik Güneykent yapılacak Ev hanımları "burs" peşinde 601 bin Türk DOLAR MİLYONERİ olacak "Dersim Katliamı"ndaki askerler konuştu Cezaevi para bastı! Irak, Basra petrolünü de Türkiye'den taşıyacak İşte ilk nükleer Türk füzesi
1
2
3
4
5
6