Dümen kırmak deyiminin anlamı

dümen kırmak deyiminin anlamıYön değiştirmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Geminin dümenini kırmaktan çağrışım yaparsa anlamınıza kolaylık olur.

Cümle içerisinde bir örnek vermek gerekirse:

Dümeni kırıp rotayı değiştirdim; hedef İstanbul Teknik Üniversitesi.

Dümen kırmak ifadesinin anlamları

1. Hava ve deniz taşıtlarının arka tarafında, dışta bulunan, taşıta istenilen yönü vermeye ve taşıtı belirli bir doğrultuda götürmeye yarayan hareketli parça.

2. (argo) Dalavere, hile. Yine bir dümen çeviriyor.

3. (mecazi) Yönetim. Dümen kimin elinde?

Dümen ile ilgili deyimler ve anlamları

İçinde "dümen" kelimesi geçen deyimler ve açıklamaları

- Dümen çevirmek: (argo) Bir hile, düzen yapmak.

- Dümen kullanmak: İyi yönetmek.

- Dümen neferi: (deyiminin anlamı) Arkadaşları arasında en geride kalan, sonuncu (kişi).

- (Birinin) Dümen suyundan gitmek: Birinin tuttuğu yolu izlemek, o ne yapıyorsa kendisi de benzerini yapmak yada onun istediğini yapmak.

- Dümen yapmak: (argo) Dalavereyle başkasını aldatmak.

- Dümeni eğri: (şaka) Yan yan yürüyen.

- Dümeni kırmak: (argo) Çekip gitmek, savuşmak.

- Dümenine bakmak: (argo) Çıkarını gözetmek, yasa dışı yolla da olsa çıkarını sağlamaya çalışmak.


3 yıl 9 ay önce eklendi

Peygamber efendimize salavat nasıl getirilir? Gitarla kolay çalınan şarkıların akorları Engelliler hakkında bilgiler Çanakkale zaferi ile ilgili şiirler Türkiye'nin en büyük ırmağı (nehri) hangisidir Temre Duası Türkiye'nin en büyük 100 perakende şirketi ve yıllık ciroları PKK'ya karşı yıllara göre verilen şehit sayısı 2015 Beraat Kandili ne zaman Rönesans ve Reform Haraketleri Dede Korkut Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri ve Türleri Dümen kırmak deyiminin anlamı Vatandaşlık nasıl alırım, yetkili makam kararı ile TC vatandaşı olma? Aile içi kalıtsal hastalıklar nelerdir? Farklı dillerde SENİ SEVİYORUM demek Cep telefonu gerçekten beyin tümörüne yol açıyor mu? Windows Çalıştır komutları, CMD Komutları Suda yaşayan hayvanlar, suda yaşayan canlılar nelerdir? En hızlı, uygun fiyatlı ve güncel bilgisayar, Ekim 2012 Open CV (computer vision) kütüphanesini kullanarak yüz tanıma kodu örneği