Burnunda tütmek deyiminin anlamı

Burnunda tütmek deyiminin anlamı

Burnunda tütmek demek aşırı bir şekilde özlemek anlamını taşımaktadır. Herhangi bir şeye olan özlemin aşırı olduğunu anlatan bir deyimdir.

"Bir şeye özlem duymak, bir kişiyi çok özlemek" anlamın gelen bir deyimdir. Özellikle gurbette olan kişiler bu deyimi sıkça kullanırlar.

Özlemek olayını en koyu demlerinde yaşamak, çok özlemek, onsuzluğun artık canına tak etmesi hali.

Burnunda tütmek deyimi örnekleri

"Benim Nazlılarım, Gülizarlarım hatta Ethemlerim burnumda tütmeye başladı.", O. C. Kaygılı

Bizim memleketi çok özledim, burnumda tütüyor; havası, suyu, herşeyi.

O çok uzaklardaydı ve artık burnumda tütüyordu.


3 yıl 7 ay önce eklendi

Bülent Tekin kimdir? Namazda kamet nasıl getirilir? Dünyaca ünlü keman sanatçıları Ağır topu bulma mantık sorusu Burnunda tütmek deyiminin anlamı Harflere göre İngilizce Atasözleri Beraat kandilinin önemi Allah'ın İsimleri Dünyanın en uzun adamı Davranışlarınızından çıkartılabilecek psikolojiniz ile ilgili ipuçları Din Felsefesi ile ilgili bilgiler Sadece Aptallar 8 Saat Uyur Kitap Özeti, Erdal Demirkıran Ünlü ressamlar ve tuvalleri Teravih Namazının Faziletleri Osmanlı'da uygulanan devşirme sistemi nedir ve detayları nelerdir? Peri bacaları nasıl oluşmuştur Cep telefonu gerçekten beyin tümörüne yol açıyor mu? Klavye ile yapılan şekiller ve Şekilli harfler Hayvan özellikleri, hayvanların özellikleri nelerdir? Hayvanlarla ilgili bilgiler, hayvanlar hakkında bilgiler Ubuntu ya da Debian sunucu kurulumunda gerekli komutlar