Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektirNasihat ile yola gelmeyenin azarlanması gerektiğini, azar ve nasihat ile yola gelmeyenin ise hakkının dayak olduğunu anlatan Ziya Paşa tarafından söylenmiş bir vecizedir, yani özdeyiştir.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir vecizesinin (özdeyişinin) anlamı

Her ne kadar şiddet günümüzde çok da uygulanmasa da bu söz bir ikaz ve gözdağı için söylenmektedir.

Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azardan anlamayanı da güzelce bir dövmeli...

 

Deniz arkadaşımızın uyarısıyla düzeltilmiştir. Atasözü olarak yazılmış olan ifade, vecize olarak değiştirilmiştir.

Deniz: "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" atasözü değil vecizedir. Ziya paşanın vecizesidir.


3 yıl 10 ay önce eklendi

Peygamber efendimizin soy ağacı Emniyet kemeri kullanmanın önemi nedir? 54 farz nelerdir? Seni Seviyorum Şiirleri Yıldırım Bayezid Dönemi (1389-1402) İlk telgraf ne zamana kullanılmıştır? İllere ve belediyelere bütçeden ayrılan mali kaynaklar MİT TIR'larına Operasyon Belgeseli Regular Expressions ile içeren ve içermeyen satırları bulma Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 1 Kobe Bryant'ın Hayatı Divan Edebiyatının Genel Özellikleri Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir Okey nasıl oynanır ve okey kuralları nelerdir? Kur'an-ı Kerim'de kurban ile ilgili ayetler var mı? Maddelerin ayırt edici özellikleri Bilim adamlarından "yeni dünya" keşfi Bilgisayar parçaları nelerdir? OEM Malzemeler 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Domain Adı Yaşam Çevrimi, Silinme Aşamaları Ubuntu ya da Debian sunucu kurulumunda gerekli komutlar
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27