İnternette Reklamlar Nasıl Fiyatlandırılır? (CPM, CPC, CPL, CPA)

İnternette Reklamlar Nasıl Fiyatlandırılır? (CPM, CPC, CPL, CPA)

İnternette reklam veriyorsanız veya sitenize reklam alıyorsanız şimdi anlatacağım ödeme modelleri ile muhtemelen karşılaşmışsınızdır.

CPM

İlk fiyatlandırma modeli CPM‘dir, CPM: Cost per Mille (Thousand) = Yani 1000 gösterim başına fiyatlandırma demektir. CPM olarak 1 TL’den anlaşmışsanız, verdiğiniz reklamın 1000 kez gösterimi karşısında 1 TL ödeyecksiniz demektir. Bu en genel fiyatlandırma modellerinin başında gelmektedir. Şu an Türkiye’de bir çok web sitesi CPM modelini kullanmaktadır.

CPC

Bir diğeri ise CPC‘dir. CPC: Cost per Click = Yani tıklama başı ödeme demektir, reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına 0.25 kuruşa anlaşmışsanız siteden aldığınız her tıklama için bu rakamı ödersiniz. Sadece tıklama başı ödeme söz konusu olduğundan CPM’den daha etkili bir methoddur. Bu sistemi kullanan çok fazla site olmasa da Google AdWords‘un başarısındaki en önemli fiyatlandırma modellerinden birisi CPC’dir.

CPL

Daha hedef odaklı fiyatlandırma modellerine bakacak olursak, bunlardan bir tanesi CPL‘dir, CPL: Cost per Lead = Yani siteden aldığınız kayıt başına ücretlendirme yapıldığı modeldir CPL. Herhangi bir siteye verilen reklamı tıklayan kişiler sitenize gelip, örneğin sizin istediğiniz bir kayıt formunu doldurduysa o zaman siz reklam verdiğiniz siteye para ödersiniz. CPL modeli daha çok satış dönüşecek eylemler için yapılan fiyatlandırılma sistemidir. Siz reklam verdiğiniz sitenin kullanıcılarından bir kayıt formu doldurmasını beklersiniz, sonrası size kalır. Yani o “lead”‘i satışa dönüştürmek tamamen sizin çalışmanıza bağlıdır.

CPA

Daha da etkili bir yöntem ise CPA: Cost per Action = Yani eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Fakat CPL’in bir adım ötesinde eylem olarak ürün satışı, paralı üyelik satışı veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması işlemi olabilir. CPA, CPS (Cost per Sale) yani satış için ödeme şeklinde de olabilir.

CPL ile CPA’in farkı, birinde satışa daha sonra dönüşecek bir kayıt için para ödenirken diğerinde yani CPA fiyat modelinde satış için, veya sizin için çok önemli son aşama bir işlem olan bir formun doldurulması için para ödemeniz.

Tabiki eğer bu şekilde çalışan siteler, reklam ağları varsa CPA gibi sonuç odaklı bir ödeme sistemi kullanılması çok daha karlıdır.


5 yıl 11 ay önce eklendi

Tecvid ilminin tanımı Sivil toplum kuruluşları hangi alanlarda faaliyet gösterir? Her müslümanın bilmesi gereken sorular! En güzel 23 Nisan Şiirleri Osman Bey Dönemi (1281-1326) Vukuatlı nüfus kayıt örneği Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Eski Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri Din Felsefesi Felsefi Sözler Marilyn Monroe Kimdir, Marilyn Monroe'nun Hayatı (1926 - 1962) Mona Lisa Resminin Özellikleri Hangi akarsu üzerinde hangi baraj var Need For Speed Carbon Hileleri İnternette Reklamlar Nasıl Fiyatlandırılır? (CPM, CPC, CPL, CPA) Olimpiyat bayrağındaki 5 halka neyi ifade eder Engellilerin Toplumla Bütünleşmelerinin Önündeki Engeller Nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Süryaniler kimdir, nereden gelmişlerdir? Yırtıcı hayvanlar hakkında ilginç bilgiler Sözde Ermeni Soykırımı hakkında daha fazla bilgi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27