Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz

Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz

Hollanda temyiz mahkemesi, Bosna Savaşı'nda korumakla yükümlü oldukları Srebrenitsa'yı Sırplara teslim eden Hollandalı askerlerin yaşanan soykırımdan sorumlu olduğuna hükmetti. Mahkeme, Hollanda devletinin davacı üç Boşnak'ın ailelerine tazminat ödenmesine karar verdi. Kararla 8 bin Boşnak'ın katledildiği olayla ilgili Hollanda'yı hedef alan davaların artması bekleniyor.

Hollanda'da bulunan Lahey temyiz mahkemesi 1992-1995 yılları arasında gerçekleşen Bosna Savaşı sırasında yaşanan ve soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa katliamında Hollanda devletinin sorumlu olduğuna hükmetti. Katliamda hayatını kaybeden 3 Boşnak'ın ailelerinin açtığı davayı sonuçlandıran mahkeme, Srebrenitsa'yı korumakla yükümlü BM Barış Gücü'ne bağlı Hollanda birliklerinin kasabayı Sırp güçlerine teslim etmesinin katliama kapı araladığını belirterek, mağdurların ailelerine tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

BM'ye bağlı Bosna'daki Hollanda askeri birliğinde (Dutchbat) tercümanlık yaparken, Hollandalı askerler tarafından Sırplara teslim edilen ailesini kaybeden Hasan Nuhanoviç ile elektrikçi olarak çalıştığı sırada öldürülen Rizo Mustafiç'in yakınları tarafından 2002'de açılan davada, daha önce Lahey Bölge Mahkemesi tam tersi karar vermişti. Lahey Mahkemesi 2008'de verdiği kararda, askerlerin BM komutası altında görev yaptığına, bu yüzden Hollanda devletinin ölümlerden sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti. Katliamın baş sorumlusu Bosnalı Sırp birliklerin komutanı Ratko Mladiç'in yargılanmasının devam ettiği bir dönemde alınan kararın, katliamda öldürülen 8 bin Boşnak'ın yakınlarını harekete geçireceği ifade ediliyor. Gözlemciler bu kararın ardından BM barış misyonlarına asker gönderecek ülkelerin, askerlerinin yaptıkları hatalardan sorumlu tutulacakları endişesiyle daha dikkatli davranacaklarını belirtiyor. Hollanda birliklerinin BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa'yı, Sırp milislere teslim etmesinin ardından girişilen katliamda 8 bin Boşnak öldürüldü. Bugüne kadar olayla ilgili birçok dava ile karşılaşan Hollanda hükümeti. BM'nin kendilerine hava desteği göndermediği için bölgeyi Sırplara terk ettiklerini savunarak, Srebrenitsa soykırımından sorumlu olmadıklarını ileri sürüyordu.


7 yıl 4 ay önce eklendi

Singapur'da yapılan ve Türkiye'deki yeni vakaların 15 Mayıs'tan itibaren biteceğini öngören çalışmaya eleştiri 2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili Bir Müslüman 'LGBTİ Onur Yürüyüşü' hakkında ne düşünmeli? Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi Hükümet, Başbakan, Cumhurbaşkanı hakkında yalan haberler, manipülasyonlar Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ya da Amerika'da mı yaşamak istiyorsunuz? TÜİK'in Raporundaki Türkiye Nüfus Projeksiyonu Teknoloji Siteleri Recep Tayyip Erdoğan Tarihi ayarlar, Mükemmel konuşmaları Çipli pasaport ihalesi Fransız firmasından alındı Bulgaristan Türkleri gerçekten Türk mü? Balkan topraklarına nereden, ne zaman gelmişlerdir? Dinozorlardan bile eski kertenkele izi bulundu Oktay Sinanoğlu'ndan Türkiye ve Türkçe Hakıkında birkaç ders İsrail, Türkiye'yi kuşatma provası yapıyor Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Dünya ekonomisinde dokunulmazlıklar kaldırıldı! Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7