Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı

Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı

10 Haziran 2011'den önce Türkiye'ye giren ve tezkereye sahip olan Bulgaristan vatandaşları 31 Ekim 2011'e kadar Türk vatandaşlığına müracaat edebilecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığına başvuruları için öngörülen başvuru süresinin 31.10.2011 tarihinde sona ereceğini duyurdu. Türk kanunlarına göre yabancı birinin vatandaşlığa başvurabilmesi için en az 5 yıl ikamet süresi bulunması gerekiyor. Evlilik söz konusu olduğunda dahi bu süre 3 yıl.

'Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı

Türkiye'de ikamet eden Bulgaristan uyruklu soydaşlara istisnai prosedür için gereken belgeler arasında pasaport, medeni hal belgesi, doğum belgesi, evli ise evlilik belgesi, boşanmış ise boşanmış belgesi, ikamet tezkeresi vs. Belgelerinin apostilli ve noter tasdikli olmaları isteniyor. Tüm vatandaşlık işlemleri için 100 TL yatırılması gerekiyor. Vatandaşlık başvuruları İl Nüfüs ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde kabul edilecek. 18 yaşını doldurmuş olan herkesin bizzat kendisinin başvuruda bulunması şartı aranıyor.

VATANDAŞLIK MÜRACAATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

• Bulgaristan Pasaportunun aslı ve fotoğraflı sayfasının noter tasdikli fotokopisi.
• İkamet Tezkeresinin aslı ve noter tasdikli fotokopisi.
• Kişinin durumuna göre Doğum Belgesi, Medeni Hal Belgesi, Aile Kaydı ve Kütük Kaydı belgelerinden birini veya birkaç tanesini İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü isteyecektir (Bunlar 'Apostilli' olarak Bulgaristan'dan alınmalıdırlar. 'Apostilli' olarak Bulgaristan'dan alındıktan sonra Türkiye'de noter tasdikli olarak tercüme edilmelidirler. Bulgaristan'da yapılan tercümeler geçersizdir).
• 'Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan 1. derecede yakınlarından bir tanesinin nüfus müdürlüklerinden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örneği. Başvuruda bulunan kişinin kardeşi, annesi, babası veya eşi Türk vatandaşı olmuş ise nüfus kayıt örneği dosyaya konabilir.
• Ön yüzden çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf.
• Başvuru ücreti.-100 TL

Bulgaristan'daki evrakların apostil edilmesi Adalet ve Dışişleri bakanlıklarında yapılmaktadır. Mahkeme evraklarına apostil vurma hakkı bulunan Adalet Bakanlığı, apostil için 9.30-11.00 ve 14.00-15.00 saatleri arasında banka hesabına yatırılan 5 leva karşılığında gerçekleştiriyor. Diğer evraklarla alakalı apostil için Dışişleri Bakanlığı yükümlülük taşıyor.

Bulgaristan Göçmenlerine Tezkere Affı (Vatandaşlık Affı)


9 yıl 3 ay önce eklendi

Türkiye'de öğrenci kalitesi son dönemde düşüyor mu? EMO'nun Kalıcı Yaz Saati Uygulamasıyla ilgili olarak Tasarruf Değil İsraf Açıklamasına Tekzip Ev almak için biriktirilen paranın zekatı Bildiriye imza atan 1128 akademisyen hangi üniversitelerden Sözde Ermeni Soykırımı hakkında maddeler halinde bilmeniz gerekenler İstanbul'da ev almalı mıyım? Knockout.js teknolojisi nedir, Knockoutjs ne işe yarar? Göçmen denilenler aslında kimler? 300 yıllık problemi 16 yaşındaki genç çözdü Radyasyon: Dalga dalga ölüyoruz! "Tanrı Parçacığı"nın peşinde: Büyük gün yaklaştı Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın Boraltan Köprüsü Katliamı, Dramı, Gerçekleri Çocuksuzluk şampiyonu Almanya'da okullar öğrencisiz kalabilir Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'den vatandaşlık fırsatı 2011 seçimi, eğitim seviyesi ile parti oyları arasındaki bağlantı Türkiye'nin dış borcu ve güncel bir analiz Bir zamanlar: İsrail'le "alçak koltuk" krizi olmuştu Bilimsel makale yazma kılavuzu Japonya ve Enerji: Peki Ya Alternatifi Ne? Beş milyon müslümanın göç haritası
1
2
3
4
5
6
7