1.5 hp 380 volt trifaz motora kaç amper otomat sigorta gereklidir?

1.5 hp 380 volt trifaz motora kaç amper otomat sigorta gereklidir?

Bu sorunun kullanım durumlarına göre farklı cevapları mevcuttur. Sorunun cevabı; motorun ne için kullanılacağına, ağır yük altında kalkış yapıp yapmayacağına, yıldız üçgen bağlantı kullanılıp kullanılmayacağına göre değişir. Ayrıca, olası voltaj değişiklikleri, ya da anlık durumlar da hesaba katılmalıdır.

İşin teorik kısmını öğrenmek isterseniz, trifaz bir motor için akım şu şekilde hesaplanabilir:

I = 1000 x P / (√3 x GF x V) = 1000 x 1.5 x 0.745 / (√3 x 0.8 x 380) = 2.2 Amper

I: akım (A),
P: güç (kW),
GF: güç faktörü,
V: kablolar arası voltaj farkı (volt)

Trifaz bir motor kullanılmıyorsa, bu değer:

I = 1000 x P / V = 1000 x 1.5 x 0.745 / 380 = 2.94 Amper'e kadar yükselecektir.

Ancak, özellikle motorlar akım çekme konusunda çok yanıltıcı olabiliyorlar. Basınç ve yük altında kalkan motorlar nominal akımının 5-6 katı kadar akım çekiyorlar. Bunun etkisini azaltmak içinde gecikmeli tip otomatik sigorta kullanabilirsiniz.


11 ay önce eklendi

Din nedir? Klasik gitar notaları Kütüphaneler haftası ile ilgili şiirler 1.5 hp 380 volt trifaz motora kaç amper otomat sigorta gereklidir? Dünyaca ünlü bilim adamlarımız ve sanatçılarımız Sektörlere göre elektrik tüketimi İnternetten para kazanma Türkiye'de Medya Sahipleri 2015 Mevlid Kandili ne zaman Mide yanmasına ne iyi gelir? Türksat 4A kanal frekans ayarları Aşık Edebiyatı Nazım Türleri Hoşgörüyle ilgili Atasözleri ve Güzel Sözler Işık Yılı Nedir? Işık Yılı Kaç Km, Işık Hızı kaç kilometredir? İnsanlığa hizmet veren Türk büyükleri hangi konuda hizmet vermiştir Türkçe'nin anadil olarak konuşulduğu bölgeler Brachistochrone Problemi İşletim sistemi nedir, ne işe yarar? Bilgisayara Şifre Nasıl Konulur Nuri Demirağ kimdir? Youtube girme, youtube giriş DNS