Uzman hekim başına düşen nüfus miktarının illere göre değişimi

Uzman hekim başına düşen nüfus miktarının illere göre değişimi

Bir ülkenin gelişmişliğini ölçmede kullanılabilecek en önemli göstergelerden biri de uzman hekim başına düşen nüfus miktarıdır. Son yıllarda bu konuda büyük ölçüde iyileştirme sağlandıysa da hala gidilecek çok yolumuz var. Tüm şehirlerde uzman başına düşen nüfus miktarını 1000 in altına düşürebilirsek, bu konuda büyük ölçüde gelişmiş ülkeler kadegorisine çıkmış oluruz.

Son 12 yıllık süreçte uzman hekim başına düşen nüfus miktarının illere göre değişimini aşağıdaki grafikte bulabilirsiniz.

Uzman hekim başına düşen nüfus

Bunun dışında benim kişisel olarak en çok önemsediğim göstergelerden birisi de 5 yaş altı ölüm oranıdır. Doğan her 1000 çocuktan 995'ini 5 yaşına kadar yaşattığımız zaman bu konuda da gelişmiş ülkeleri yakalamış olacağız. 2015 yılında, doğan her 1000 çocuktan yaklaşık 13'ünü kaybetmekteyiz. Bu değer 2002 yılında, 34 çocuktu.


4 yıl 6 ay önce eklendi

Dolar yine neden yükseldi? Telefon Bankacılığı ile dolandırma denemesi Uzman hekim başına düşen nüfus miktarının illere göre değişimi 1128 akademisyenin imza verdiği bildiri hakkında siyasetçilerin açıklamaları Türkiye'nin Enerji'ye İhtiyacı ve Nükleer Enerji ile ilgili bilgiler Matematiksel Formül Ayrıştırıcısı, Equation and Formula Parser Atatürkçülüğün Türk Toplumu İçin Önemi Bulgaristan'da İsrailli turistleri taşıyan otobüste patlama: 7 ölü Bir ilk: Felçli el hareket ettirildi Pentagon'da F-35 skandalı Bu gezegenler elmas! Esad Erdoğan'ı Kürt kartıyla cezalandıracak İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Rumlar Türk elektriğini tartışıyor Türkçe'nin Matematiği, Ahmet Okar Bulgaristan'da Türk ata sporu at yarışları ve güreşler yaşatılıyor İran'a karşı Ege'de füze kalkanı! Birand'ın Doğruları Dobra Dobra Açıklamasını Alkışlıyorum Okunması gereken kitaplar, okumadan ölmeyin! Cari Açık Nedir? Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü
1
2
3
4
5
6
7