Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık

Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık

Fırsatçılığa kızan turist Türkiye'yi cezalandırdı. Ortadoğu'da yaşanan karışıklıktan sonra turizmde bu yılın gözdesi Türkiye olacak gibi görünüyordu. Ancak Türk turizmcisi fırsat bu fırsat diyerek Nisan ayı sonlarına doğru erken rezervasyon avantajını kaldırdı, konaklama ücretlerine de zam yaptı. Bu fırsatçılığa kızan turist de Türkiye'yi cezalandırdı. Nisan'da Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 31.3 artarken, Mayıs ayı artışı sadece yüzde 4.28'de kaldı

2011'in Mayıs ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi artışı hız kesti. Ocak ayında yüzde 20.46, Şubat ayında yüzde 13.17, Mart ayında yüzde 14.36 ve Nisan ayında yüzde 31.30 olarak gerçekleşen ziyaretçi artışı, Mayıs ayında yüzde 4.28'de kaldı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan geçici verilere göre; 2011 yılı Mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.28 lik bir artışla 3 milyon 283 bin olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında Türkiye'ye gelen 3 milyon 283 bin yabancı ziyaretçinin 234 bin 765 günübirlikçilerden oluşurken, 2011 yılının Ocak-Mayıs dönemine artış ise, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 14.56'lık bir artış olduğu görülüyor. Bu rakamlara göre, yılın ilk 5 ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı 9 milyon 246 bin olurken, ilk 5 aylık dönemde gelen toplam ziyaretçinin yüzde 4.72'si, yani yaklaşık 437 bini günübirlikçi ziyaretçilerden oluştu. Mayıs ayında Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya 525 bin ziyaretçi ile birinci sırada yer alırken, onu 457 bin ile Almanya ve 340 bin ile İngiltere takip etti.

TÜRSAB uyarmıştı

Mısır ve Tunus karışınca Türkiye'nin turizmde bu fırsatı kaçırmayacağı düşünülüyordu. Nitekim Ocak-Nisan'da turist sayısı yüzde 21 arttı. Sadece Nisan'daki artış yüzde 31 oldu. İşte zaten ne olduysa o rakamlardan sonra oldu. Bu yıl Türkiye?ye turist akacağını düşünen otel sahipleri "early booking"i yani erken rezervasyon işlemlerini kesti. Oda fiyatlarını yükseltmeye başladı. Bu resti gören Avrupalı ve Rus turist de beklemeye geçti.

Turizmde bahar havasının sönebileceğine dikkat çeken otelciler geçen ay bu rakamların çıkabileceği sonusunda sektörü uyarmıştı.

Türkiye'ye 700 bin turist taşıyan GTI Travel'ın da sahibi Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, şöyle demişti: "TÜRSAB olarak uyarılarımızı yapıyoruz. Buna rağmen oteller burunlarından kıl aldırmadılar. Şimdi bir anda satışlar kesildi. Tabir yerindeyse ayağımıza kurşun sıktık. Alman ve Rus turist last minute rezervasyonu beklemeye başladı. Çünkü fiyatların düşmesi gerektiğini gördü. Adeta reste restle karşılık verdiler ve şu an oyunu kazanacak gibi görünüyorlar. İngiltere'de de ekonomik sıkıntı olduğu için o pazarda bir durgunluk var. Netice itibarıyla Türk turizmi çok iyi bir sezon geçirebilecekken, bu fırsatı kaçırdı."

Kaynak: Gazete Vatan


8 yıl 6 ay önce eklendi

Yabancı otomobil üreticileri ile hükümet arasında gizli bir savaş var Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması Ülkemizde bedelli askerlik şartları nasıl olmalı? Cihan Tuğal: Arap Baharında Türkiye'nin Rolü: Demokratik Yeniçeriler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Firefox işletim sistemini ilan etti Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Bulgar devine Türk talip Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Türkiye'de turizm gelirlerinin yıllara göre değişimi İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin neden 1.5 metredir? Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Dünya ekonomisinde dokunulmazlıklar kaldırıldı! Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7