Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması

Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması

24 Kasım 2015 tarihinde sabah saat 09:30 civarında, Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı, Türk F-16’ları tarafından düşürüldü. Bu olayın hemen ardından, Rusya kara propagandalara başlayarak Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya çalıştı. Rusya'nın en büyük iddialarından birisi, Türkiye'nin İŞİD'ten petrol alarak bu terör örgütüne mali destek sağladığı ve örgütün büyümesine yardım ettiği şeklindeki iddiası oldu.

Bu iddia ile ilgili olarak, ilk başta ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, "Türkiye hükümetinin petrol kaçakçılığı konusunda IŞİD'le işbirliği yaptığı iddialarını tamamiyle reddediyoruz" şeklinde açıklama yapmıştı.

Benzer şekilde Almanya Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Chebli, Suriye'nin IŞİD'in sattığı petrolün büyük kısmını satın aldığını bildiklerini söyledi ve Türkiye'nin İŞİD'ten petrol aldığı ile ilgili herhangi bir belge ya da istihbarat olmadığı bilgisini paylaştı.

Bugün de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, "Rusya gibi bir devletin, DAEŞ petrolünün Kürdistan bölgesi aracılığıyla Türkiye'ye gönderildiği yönündeki ithamı bizi üzmüştür. Rusya hükümetinin paylaştığı bilgiler doğru değildir" şeklinde bir beyanat verdi.

Türkiye'yi destekleyen açıklamalar ardı ardına gelmeye devam ederken; ülke içindeki rezil ve kepaze bir kesimin, ülkelerini petrol kaçakçılığı ve terör örgütlerine destek vermekle suçlamasını ve bu yolla siyasi menfaat edinme çabalarını iğrenerek takip ediyoruz. Böyle seviyesiz kişilerin, kendi ülkelerini -düşmandan daha düşmanca- karalamayı kendilerine görev bilmelerini şiddetle kınıyoruz.


5 yıl 5 ay önce eklendi

Yabancı otomobil üreticileri ile hükümet arasında gizli bir savaş var Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup 'Çanakkele ve Birlik Ruhu' Başlıklı Hutbe Rusya'nın Türkiye'yi IŞİD'ten petrol almakla suçlaması Ülkemizde bedelli askerlik şartları nasıl olmalı? Cihan Tuğal: Arap Baharında Türkiye'nin Rolü: Demokratik Yeniçeriler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Firefox işletim sistemini ilan etti Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Bulgar devine Türk talip Voyager-1 Güneş Sistemi'nin sınırına dayandı Türkiye'de turizm gelirlerinin yıllara göre değişimi İğne büyüklüğündeki kameralar ameliyatları kolaylaştıracak Uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin neden 1.5 metredir? Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Ayağımıza kurşun sıktık turizmde fırsatı kaçırdık Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı Danıştay'dan tuhaf karar: Gençlere ve çocuklara içki satışı sınırlandırılamaz Dünya ekonomisinde dokunulmazlıklar kaldırıldı! Terör Sorunu, Çekilme Süreci ve İkinci Aşamanın Başlaması
1
2
3
4
5
6
7