Narsisizm nedir?

Narsisizm nedir?

Narsisizm, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur.

Erkeklerde kadınlara oranla narsisizm daha çok görülmektedir. Pekçok ilişki erkeğin narsist olması ve bunu kabul etmeyip, değişim yönünde adım atmaması yüzünden biter.

Narsistlerin özellikleri nelerdir?

1- Egoist insanlardır. Dünyanın kendi etraflarında döndüğünü sanırlar.

2- Kendilerini başkalarının yerine koyamazlar. Empati yapma özelliğine sahip değillerdir.

3- Şöhret, para ve toplumda üst düzey bir yerde olma gibi hayalleri hırs düzeyine gelmiştir.

4- Başarılı insanları kıskanırlar ve onlarla yarışırlar.

5- Eleştiriye açık değillerdir, çünkü her şeyin en doğrusunu onlar bilirler.

6- Başkalarında sürekli kusurlar bulurlarken, kendilerinin hatasız olduğunu düşünürler.

7- Yeteneklerini ve başarılarını abartırlar. Çoğu zaman yaşadıkları bir olayı da daha güçlü görünmek için abartarak anlatırlar.

8- İlgi odağı olmak, dikkat çekmek ve övülmek isterler.

9- Kendi çıkarları için başkalarını kolaylıkla kullanabilirler.

Narsistlerin İlişki Sorunları

Narsistler yakın ilişkileri ve evlilikleri çok zor sürdürürler. Fedakarlığı hep başkalarından beklerler, çünkü onlar uğruna her türlü fedakarlığın yapılacağı insanlardır. Vermezler, alırlar. Aşkta bile, beğenilmek için vardırlar. Başkalarının hakkını çiğnemekten çekinmezler, hatta hak çiğnediklerinin farkına bile varmazlar, zaten her şeyin kendi hakları olduğuna inanırlar.

Narsistlerin Terapi Süreçleri

Narsistler terapiye gitmeyi gurur kırıcı bir durum olarak gördükleri için çoğu zaman eşlerinin zoru ile terapiye gelirler. Ve terapist standart bir şablon yerine onların kişiliklerine uyum sağlayarak ancak çözüme ulaşabilir.


2 yıl 6 ay önce eklendi

İslam dininde kürtaj yaptırmak günah mı? Dünyadaki müzik türleri ve açıklamaları İngiliz kız isimleri Anneler Günü ile ilgili şiirler Türkiye'de hangi madenler, nerede çıkarılır Fisyon ve Füzyon nedir? Türkiye'nin en büyük 50 özel şirketi ve yıllık ciroları Narsisizm nedir? 2015 Miraç Kandili ne zaman Utangaçlık Nasıl Yenilir? Mehmet Akif Ersoy Hayatı Halk Şiiri Türleri ve Nazım Biçimleri Dürüstlük ile ilgili deyimler ve anlamları Türk Vatandaşlığının Kazanılması, Doğumla Vatandaşlık Kazanma Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanacak 2014 C++'ta proje oluşturma ve ortam değişkenlerini ayarlama Karınca yuvasının özellikleri, Karınca cumhuriyeti Klavye ile yapılan şekiller ve Şekilli harfler Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanları Vücudun Değişmeyen Matematiği Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi