Ezgi Başaran: Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler

Ezgi Başaran: Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler

Radikal haber portalında 30 Eylül 2014 Salı günü Ezgi Başaran imzasıyla ve ana sayfadan “Üniversitelerin Alo Fatihleri”, iç sayfada “Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler” başlığıyla yayınlanan yazı, yanlı ve yanlış bilgilere dayandırılarak 241 yıllık tarihe sahip bir kuruma ve bu kurumun üyelerinin kişilik haklarına saldıran biçimde, hakaret sözcükleri kullanılarak servis edilmiştir. Yanlı ve yanlış iddialar ile hazırlanan bu yazı için hukuki süreç başlatılmış, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “gerek bir kamu kurumu ve devlet üniversitesi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tüzel kişiliğini, gerekse İTÜ Rektörlüğü’nün kişisel haklarını ihlal edici nitelikte olduğu ve kişilik haklarına saldırıcı mahiyette ağır hakaretler içerdiği” gerekçesiyle, yazının kaldırılmasına ve erişiminin engellenmesine karar verilmiştir. Gerekli tüm yasal süreçler işletilecek ve takip edilecek olup, yazıda yer alan iddialar hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur:

1) Yazıda; İTÜ Rektörünün Soma Holding patronuna, Soma faciasından 1 hafta önce plaket verdiği belirtilmektedir.

31. Vakıflar Haftası etkinlikleri çerçevesinde İTÜ Maden Fakültesi ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) işbirliği ile 6 Mayıs Salı günü Maden Fakültemizde  “Madencilik ve Yerbilimlerinde İş Olanakları” konulu bir açık oturum gerçekleştirilmiştir. Rektörümüzün katılmadığı ve plaket töreninde yer almadığı açık oturum sonunda, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 konuşmacıya katılımları dolayısıyla fakülte dekanlığı tarafından plaket takdim edilmiştir.  Ayrıca Maden Fakültemizin kuruluşunun 60. Yılı kutlamaları kapsamında 22 Kasım 2013 tarihinde bir otelde gerçekleştirilen kutlama gecesinde, geceye katılan ve katkı sunan 19 sektör temsilcilerine plaket ile teşekkür edilmiş, Rektörümüz bu kutlama gecesinde yer alarak plaket takdim etmiştir. Soma faciası 13 Mayıs 2014’te meydana gelmiş, tüm ülkeyi olduğu gibi İTÜ Rektörlüğünü ve tüm İTÜ’lüleri derinden yaralamıştır. Böyle elim bir konunun, çarpıtılmış bilgiler ile bu tür yanlı bir yazıya konu edilmesi üzücü ve düşündürücüdür. 

2) Yazıda, “2014 mezuniyet töreninin iptal edildiği”  öne sürülmüş; “önceki yıl mezuniyet töreninde Gezi olayları ile ilgili pankart açılması” bu iptal kararına gerekçe olarak gösterilmiştir.

Daha önce kamuoyu açıklaması yapılan bu konuyu tekrar hatırlatmak ve özetlemek gerekirse öncelikle toplu mezuniyet töreni iptal edilmemiştir. 20 Temmuz 2014 Pazar günü Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilmiştir. İTÜ Stadyumu, Metallica dahil birçok konsere ev sahipliği yapmaktadır ancak konser düzeninde stadyumu kullanan kişi sayısı ile tören düzeninde kullanabilecek kişi sayısının aynı kefede değerlendirilmesi mümkün değildir. Stadyum oturma kapasitesi tören düzeninde 6 bin kişi olup,  İTÜ  Mezuniyet Töreni 12 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimizin mutlu bir mezuniyet töreni geçirmesi adına tüm detayların düşünüldüğü görkemli bir mezuniyet törenine imza atılmış ve çok sayıda teşekkür alınmıştır. Mezuniyet töreni hakkında 26 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan açıklama http://www.itu.edu.tr/rektorluk/2013-2014-akademik-yili-toplu-mezuniyet-toreni-  linkinde yer almaktadır. Bu törene özel hazırlatılan film ise http://www.youtube.com/watch?v=GwOIzjyn5RA  linkinden izlenebilmektedir. 

3) Yazıda,” İTÜ Rektörünün kampüs güvenlik görevlilerinin sayısını 1.5 katına çıkarmak üzere kaynak ayırdığı ancak sosyal bilimler fakültesinin açılması için kaynak bulamadığı” öne sürülmektedir.

Fakültelerin açılması için gerekli olan öncelikli koşul kaynak değil, Yükseköğretim Kurumu’nun onayıdır. İTÜ’nün, İnsan ve Sosyal Bilimler Fakültesi açılmasına ilişkin talebi, 2011 yılında YÖK’e iletilmiş;  YÖK’ten olumlu yanıt alınamamıştır. Ancak buna karşın çok önem verdiği konuyu rafa kaldırmayan İTÜ Rektörlüğü, fakültede açılması öngörülen 3 bölümden biri olan “Ekonomi”nin, İşletme Fakültemiz bünyesinde açılmasını sağlamış, Aralık 2012’de kurulan bölüm ilk öğrencilerini 2013 yılında almıştır.

Öte yandan üniversitemizin güvenlik görevlisi sayısı 2012 yılından bu yana değişmemiştir. 2012’den bu yana 208 özel güvenlik görevlisi, 105 güvenlik memuru hizmet vermektedir.

4) Yazıda, “Gezide hayatını kaybeden gençlerin anısına dikilen 30 fidanın söktürüldüğü” öne sürülmektedir.

Öğrencilerimiz tarafından 24 Ekim 2013 tarihinde, ODTÜ’de yaşanan olaylar sebep gösterilerek, Rektörlükten izin alınmaksızın metro girişine 30 adet fidan dikilmiştir.  Fidanların dikildiği alan, Üniversitemizin ilgili komisyonları tarafından uzun süredir peyzaj planında meydan olarak kurgulanan bir alandır. Yapılacak peyzaj çalışmalarında zarar görmemeleri için, fidanlar sağlıklı şekilde büyüyebilecekleri, bakımlarının ve sulamasının yapılabileceği Rektörlük binasının batı tarafındaki ormanlık alanın kenarına taşınmıştır.  Söz konusu fidanlar taşınmış oldukları alanda yaşamaya devam etmekte, üniversitemizin ilgili birimince gerekli tüm bakımları yapılmaktadır. “Yeşil Kampüs” projesi ile Türkiye’ye örnek olacak çevreci bir yaklaşım sergileyen İTÜ Rektörlüğü’nün, toprakla buluşan fidanlar konusunda başka bir tutum içinde olması mümkün değildir. Konuyla ilgili 30 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan açıklamaya http://www2.itu.edu.tr/tr/duyuru/?838df330-543a-4ddf-81cd-46a4e687900b linkinden ulaşılabilir.

5) Yazıda, Üniversitemiz “GDO’lu pirince GDO’suz diye onay verdirmekle” suçlanmaktadır.

Üniversitemiz tarafından 08 Mayıs 2013 tarihinde konu hakkında basın açıklaması yapılmıştır. Bu açıklamada belirtildiği üzere MOBGAM tarafından verilen raporların incelenmesi için üniversitemizce kurulan komisyon süreçte usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır. Verilen raporlarda, uygulanan deneysel yöntemlerin, pirinçlerde saptandığı iddia edilen GDO’nun kontaminasyonundan kaynaklandığı riskini değerlendirecek kurguda oluşturulmadığı anlaşılmıştır. Komisyon tarafından sunulan raporda yer alan hatalar nedeniyle, eski MOBGAM Müdürü hakkında soruşturma başlatılmış ve disiplin cezası ile sonuçlanmıştır. (Konuya ilişkin basın açıklaması 8 Mayıs 2013 tarihinde servis edilmiştir.)

6) Yazıda, Rektörlüğümüzün “onlarca idari personeli sürgün ettiği ve afiş asma nedeniyle öğretim görevlileri hakkında soruşturma başlattığı” öne sürülmektedir.

Hiçbir kanıta dayandırılmadan yazılan bu iddianın gerçekliği yoktur. Üniversitemizde “sürgün” olan idari personel ve afiş asma gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan öğretim görevlisi bulunmamaktadır.

7) Yazıda, “doktoraları biten araştırma görevlilerinin işten atıldığı ve işe iade kararlarının uygulanmadığı” öne sürülmektedir.

Doktora sonrası başka bir üniversitede ya da sanayide çalışma yapılması, akademik başarının kanıtlanması ve bilimsel gelişime katkı sunması bakımından yıllardır birçok üniversite tarafından uygulanan yerleşik bir modeldir. Bu model, gerek ülkemizin önde gelen birçok üniversitesinde gerekse dünyada başarısını ve saygınlığını kanıtlamış üniversitelerde uygulanmaktadır. İTÜ’nün geleceği ve bilimsel öncelik nedeniyle de Rektörlük bu düzenlemeyi uygulamaktadır. İTÜ’nün ve bilimin geleceği ön plana alınmış, popülist bir yaklaşım sergilenmemiştir.

Araştırma Görevlileri Hüseyin Mercan ve Aykut Tunç Kılıç’ın mahkeme kararına karşın göreve iade edilmedikleri iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Aykut Tunç Kılıç’ın 2547 sayılı kanunun 50/d maddesi doğrultusunda üniversite ile ilişiğinin kesilmesi davasında aleyhine, 2547 sayılı kanunun 33/a maddesi doğrultusunda atanması talebine yönelik davasında ise kısmen lehine karar çıkmış olup; birbiriyle çelişen iki mahkeme kararı nedeniyle bu aşamada ataması yapılmamıştır. Bu hususta Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na izlenecek yol ile ilgili görüş sorulmuştur, halen bu görüş beklenmektedir.  Ayrıca gerek Aykut Tunç Kılıç gerekse Hüseyin Mercan’la ilgili olarak mahkeme kararlarının uygulanmasına yönelik olarak bağlı oldukları fakültelerin ilgili birimlerine resmi yazışma yapılmış, bununla ilgili kurum içi prosedür henüz tamamlanmamıştır.

Saygılarımızla,
İTÜ Rektörlüğü 

1 Ekim 2014


9 yıl 9 ay önce eklendi

Ezgi Başaran: Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler İTÜ Uyarı Model Uydu Takımı Dünya Birincisi Oldu En araştırmacı Türk üniversitesi İTÜ İTÜ'den uluslararası başarı Güneş enerjisiyle çalışan tekne yarışında dünya 3'üncüsü oldular MPI kütüphanesi kullanarak matris çarpımı MATLAB'ta basit bir resim işleme örneği Lisans Bitirme Ödevlerim Graph Theory and Applications Artificial Intelligence Bilgisayar Mimarisi Computer Graphics Elektroniğe Giriş Laboratuvarı İşletim Sistemleri Mikroişlemci Uygulamaları Laboratuvarı PDE Numerical Methods System Programming Object Oriented Programming Bilgisayar Organizasyonu
1
2
3