Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü

Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü her insanın okuduğu, konuştuğu, düşündüğü dilde bilimi öğrenme ve geliştirme hakkı vardır.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü günlük hayatta sadece 200-300 Türkçe kelimeyle konuşan, ancak en az 2000-3000 İngilizce kelime bilip kullanmak zorunda olan nesiller yetiştiriyoruz.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü bilimde, kültürde, sanatta başarının sırrı kendi dilini öğrenip kullanmadan geçer.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü atasının dilini, tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur.
  K. Atatürk: "Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması, millî hissin inkişafında [gelişmesinde] başlıca müessirdir [etkendir]. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır".
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü kendi geliştirdiğimiz bilimi para verip satın almak istemeyiz. Üniversitelerimizde geliştirilen bilimi karşılıksız olarak yurt dışındaki dergilere gönderiyor, ancak alıp okuyabilmek için üniversite başına milyon dolarlarca paralar ödüyoruz.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü merak eden her vatandaşımız bilimi okuyup anlayabilmelidir. Yabancı dil bilmeyen ancak merak ve ilgi yönünden çok daha ileride olan kişiler ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayabilirler. Üniversitelerimizde geliştirilen bilimin en temel amaçlarından biri, günümüz bilgi seviyesini tüm toplumumuza aktarabilecek kaynakları sağlamaktır.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü ne hocalar istediklerini en doğru şekilde ifade edebilir, ne de öğrenciler yarım yamalak anlatılmış olanları tam olarak anlayabilir. Ülkemizde kaç hoca yabancı dili kendi dili kadar etkin kullanıyor. Peki ya kaç öğrenci anlatılanları Türkçe anladığı kadar etkili bir şekilde yabancı dildeki eğitimi anlayabiliyor. Yoruma gerek bile yok.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü beyinlerimizin bazı özel kısımları üstün derecede başarılı olabilir. Dünya üzerinde farklı zeka türlerinin olduğu bir gerçektir. Kimi sayısal, kimi sözel, kimi duygusal, ... zekaya sahiptir. Mühendislik için konuşuyorum: sayısal anlamda ülkemize çok büyük faydası olacak kişileri dil öğrenmekle köreltmek geleceğimize verebileceğimiz en büyük zararlardan biridir.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü her bireyin belli bir bellek kapasitesi vardır. Herkes beyninin belli bölgelerini daha etkin olarak kullanabilmektedir. Çok az kişi hem sayısal hem de sözel kısımlarını çok büyük verimlerle kullanabilir. Bazıları kelime ezberlemekle düşünce gücünü köreltirken; bazılarının da edebi ya da sanatsal gücü, integralla türevle yerden yere vurulmaktadır.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü kendi dilimizi ancak bu şekilde geliştirip güzelleştirebiliriz. Dilimizi geliştirmemiz: düşüncemizi geliştirmemiz, toplumumuzu geliştirmemiz demektir.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü yeni neslimiz İngilizce kitap okuyup, İngilizce dizileri izleyerek büyümeye çalışıyor. Sağda solda "Lost, Prison Break, How I Met your Mother, ... " konuşuluyor. Türkçe kaynak arayan zaten kalmamış, gözümüzde yerli kaynakların her biri birbirinden kötü.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü İngilizce espirilerle gülmeye çalışmak büyük bir saçmalıktır. Hiç derste sadece hocanın güldüğü İngilizce espirilere maruz kaldınız mı? Denemeyin!
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü Türkçe'miz dünya dilleri açısından bilim geliştirmeye en yatkın dildir. Dilimizin güzelliği yapım ve çekim ekleriyle çok benzer kelime öbekleriyle birçok kavramın ifade edilebilmesidir. Ezberlemeye gerek kalmayacak, zaten kavram bize bir çağrışım yapacaktır. Ör: taneli (granular), parçacık (particle), çoklama (multiplexing) ... Ne ifade edebilecekleri zaten belli.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü kendisine ve geçmişine güvenmeyen, huzuru dışarıda arayan bir nesil yetiştiriyoruz. Gençlere bakarsanız hepsinin gözü dışarıda, dönme niyetiyle olsa gene iyi. Yurt dışını her sorunun çözümü olarak görmeye başladılar. Filmlerde, dizilerde, medyada ne görüyorsak o.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü yabancı dil öğrenmeyi sevmeyen sadece bir vatandaşımızı bile feda edemeyiz. Hadi diyelim hocalarımızın hepsi yabancı dili çok iyi kullanıyor. Öğrencilerin de çok büyük bir kesimi yabancı dilde eğitimi oldukça net bir şekilde anlıyor. Peki ya feda ettiğimiz birkaç kişi. Hatta sadece bir kişi. Ülkesine yararı olamayacak o kişi için ne diyorsunuz?
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü yabancı dilde eğitimin ülkemize hiçbir yararı yoktur, aksine yetişmiş nesli dışarıya kaçırmaktadır. Ülkemize bilimsel açıdan herhangi bir yararı olmamakla beraber, sadece günümüz bilimini öğrenmede yararı vardır. Ancak biz, amaç ile aracı karıştırıyoruz. Amaç hayatımızın her alanında yabancı dil kullanmak değil, öğrenip kendi dilimize geçirmek.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü en başarılı üniversitelerimiz dünya üniversiteleri sıralamalarında başarı sağlayamamaktadır. Her ne kadar üniversite öncesi eğitim sistemini ve ÖSS sistemini eleştirsek de, oldukça etkili bir şekilde başarılı öğrencileri bir araya toplayabiliyoruz. Dünyada bu kadar başarılı öğrenciyi lisans seviyesinde bir araya toplayabilen çok az üniversite var. En başarılı dünya üniversiteleri bile babanızın parasına güvenmiyorsanız sizin bilginize çok da bakmıyor. Peki bu kadar başarılı öğrencileri toplayabildiğimiz üniversitelerimizin dünya sıralmasındaki yerleri! Bunun sebebi gençlerimize üniversitelerde yabancı dil öğretiyor olmamız. Bir gün bilim geliştirirlerse yayın yapabilsinler diye. Bırakın Allah aşkına, yabancı dilde yayın yapmasınlar ama yeni teknolojiler geliştirebilsinler.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü tarihinden ders alıp geleceği için başarılı kararlar verebilecek bir nesle ihtiyacımız var.
  Önce kendini tanı diyen Mevlana acaba neyi kastediyor. Kendi dilini kendi tarihini her ayrıntısıyla bilmeyen birisi diğerleri karşısında nasıl ayakta durabilir?
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü önemli olan yabancı dil ile yeni birşeyler öğrenmekten çok kendi diline çevirme aşamasıdır.
  Peygamberimiz, "Bilim, Çin'de de olsa alınız" demiştir o günün şartlarında. Dikkatinizi çekerim, gidin Çince öğrenin ve orada kalın değil; alın, gelin, halkınıza öğretin demiştir.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü önemli olan sorunlara çözüm bulmaktır, bu çözümlerin yabancılara nasıl anlatılacağı değil. Bırakın kendinizi yabancılara nasıl anlatacağınızı, onu illa ki birileri yapacaktır. Hatta siz başarılı olduktan sonra, gerekirse onlar gelip dilinizi öğrenecek ve kaynaklarınızı kendi halklarına taşıyacaklardır.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü kendisini besleyebilen bir yurt içi yayın sistemi kurulması oldukça kolaydır. Eğer tek sorun yayınların yabancı dilde olması ve sadece buralara yayın yapılmasıyla profesör olunabilmesi ise, işte çözüm. Yurt dışına gönderdiğimiz milyon dolarların çok çok azıyla yurt içinde birçok yayın grubu kurabilir, gerekli desteği vererek birçok hakem tutabiliriz. Olmadıysa, yüzlerce çevirmen alıp yayınlarımızı merkezi bir sistemden yabancı dillere çevirtebiliriz.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü geleceğimizin yaptıklarımızdan utanmasını istemeyiz. Her geçen gün yabancı dil eğitimi daha küçük yaşlara düşmektedir. Yakında Türkçe'yi bilmeyen ama iki üç yabancı dil bilen nesillerimiz olacak. Kendi dili olmayan çocuklarımız olduğunda acaba bizimle gurur duyacaklar mı?
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü biz düşünen ve birçok konuda önder olmayı seven bir milletiz. Birçok yabancı ülkede de sistem böyle yürüyor demeyin. Biz istisnalar oluşturmayı seven bir milletiz. Bilimi gerektiği kadar yabancılardan öğrenelim. Hatta bu iş için binlerce bilim adamımızı görevlendirelim. Ancak, bir o kadarını da dilimizin halkımızın yararına kullanalım.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü yeni yetişen her gencimizin daha kolay bir eğitim hayatı geçirme hakkı olmalıdır ve vardır. Öğrencilerimize bir tutam dahi olsa kolaylık sağlamamız hem sosyal hayata girişlerinde hem de daha mutlu bir gençlik geçirmelerinde yarar sağlayacaktır. Yabancı dilde eğitimin daha anlaşılır olduğunu iddia edecek kadar komik durumlara düşüyoruz.
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü Türkçemiz her geçen gün küçülüyor. Ara sıra da olsa Türkçe dersler alıyoruz. Hem hocalarımız hem de biz öğrenciler kelimelerin İngilizcelerini oldukça iyi biliyoruz ancak Türkçeleri nedense aklımıza gelmiyor. Üzülmeyecek bir durum mu?
 • Eğitim dili Türkçe olmalıdır; çünkü çocuklarımızın da bizim kadar geriden başlamasını istemeyiz. Yıllarca uğraşıp makaleleri anlayabilecek seviyede yabancı dil öğreniyoruz. Ardından bir o kadar daha uğraşıp, yapılan bilimi öğrenmeye çalışıyoruz. Sonrası mı? İşte komik olan kısmı burası zaten. Dilimize çevirmiyor ve çocuklarımızı onlarca yıl geriden başlamaya tekrar mahkum ediyoruz. Onlar da yıllarca dil öğrenip, sonra yıllarca yapılmış bilimi öğrenmek zorunda kalıyorlar. Niye mi, tekrar unutmak için. Bazıları ise hala yabancı dil şart demeye ısrarla devam ediyor.
 • Daha nice madde eklenir bu listeye. Aklıma geldikçe yenileriyle buluşmak üzere =] Dost acı söyler.

Bu işi kökten çözmek için, anaokuldan itibaren tüm eğitimi yabancı dilde yapalım. Nasıl olur? Hem herkes çok iyi anlar, değil mi?

Artık, çok önemli bir kararı vermenin vakti geldi de geçiyor bile.
- Bilimi milletimiz için, öğrencilerimize öğretmek için mi öğreniyoruz. Eğitmenlik bu mudur?
- Yoksa 10 tane makale yazıp mutlu olmak için mi hoca oluyoruz? Böylece, bizim geliştirdiğimiz bilimi bile çocuklarımız yabancı dilde öğrenebilir. Oleyy.

09.11.2009


11 yıl 5 ay önce eklendi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'a Türkiye ekonomisi hakkında mektup Cumhurbaşkanlığı sistemine neden EVET demelisiniz? Avusturya'nın Wiener Neustadt şehrinde Türk bayrağı asma yasağı Polis silahı gencin başına dayayarak gözaltına aldı haberi Finans piyasalarında kullanılan A-book, B-book, C-book ne demektir? İstanbul'da ev almalı mıyım? Atatürkçülüğün Türk Toplumu İçin Önemi Akıllı telefon bağımlısı mısınız? Borsaya giren Facebook'un hedefi 100 milyar dolar Kore devinden gazilerimize vefa! Dinozorlardan bile eski kertenkele izi bulundu Uzayda teorileri altüst eden enerji İsrail, Türkiye'yi kuşatma provası yapıyor Bulgaristan'la ticaret 10 milyara çıkarılacak Libya'da NATO'nun sivil bölgelere saldırısında 15 kişi öldü Türk Telekom, işte özel sektörün farkı Kudüs olayına iki farklı bakış açısı, gene Davutoğlu Bilimsel makale yazma kılavuzu Cari Açık Nedir? Ülkemizce eğitim dili TÜRKÇE olmalıdır; çünkü
1
2
3
4
5
6
7
8