Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Modellerinin Karşılaştırılması

Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Modellerinin Karşılaştırılması

Genelde büyükler ile küçükler arasındaki karşılaştırmaları büyük olanlar sık kazanır. Ama bu sefer Samsung'un geliştiricileri Galaxy S3 ile bu alışkanlığı yıkmaya çalışıyorlar ve Galaxy S'teki tüm özellikleri yeni modellerinde daha ucuza ve daha küçük bir modelle bize sunuyorlar. Bu yazıda Galaxy S3 Mini ile Galaxy S3'ü ürün özellikleri üzerinden kıyaslayacağız. Hadi daha ayrıntılı açıklamalara geçelim:

Tasarım, Çözünürlük ve Görüntü

4.8 inch'lik SIII'ün ekranına nazaran, Galaxy S III Mini'nin 4 inclik dokunmatik ekranı var. Her ikisinde de Süper AMOLED görüntüleme teknolojisi kullanılmış. Büyük olan telefonda özel bir koruma camı da eklenmiş durumda. Diğer taraftan küçük modelde piksel yoğunluğu biraz daha düşürülmüş durumda. Küçük olanda 223 PPI iken büyük olan 306 PPI olarak kullanıldı. Büyük modeldeki daha yüksek piksel çözünürlüğü sayesinde sunulan 720x1280'lik çözünürlük, küçük modeldeki 480x800'lük çözünürlüğe göre daha avantajlı durumda yer alamaktadır.

Galaxy S III'in boyutları: 136.6 x 70.6 x 8.6 mm, ağırlık: 133 g

Galaxy S III Mini'nin boyutları: 121.55 x 63 x 9.85 mm, ağırlık: 111.5 g

Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Telefonun Karşılaştırılması

İşlemci ve İşletim Sistemi

Mini telefonun en büyük dezavantajlarından biri işlemci performansının büyüğe oranla düşürülmüş olmasında. S3'te kullanılan 1.5Ghz hızındaki 4 çekirdekli işlemciye nazaran, mini'de 2 çekirdekli ve 1Ghz hızında bir işlemci kullanılmıştır. Tabi bu da S3 Mini'nin zorlu işlemlerin altından kalkmasını zorlaştıracaktır. Samsung firması işletim sistemi ve arayüz konusunda herhangi bir değişikliğe gitmemiştir. Yani her iki modelde de Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi kullanılmıştır. Ayrıca, her ikisinde de TouchWiz geliştirilmiş arayüzden yararlanılmıştır.

Kamera

Samsung Galaxy S 3'te otomatik odaklama ve LED flaş özellikleri bulunan 8 megapiksellik kamera kullanılmıştı. 1080p HP kalitesinde video çekebilme özelliği de oldukça karizmatik özelliklerinden birisiydi. Diğer taraftan, S II Mini'de biraz daha küçük bir kamera ile sonuç alınmaya çalışılmış. Yine otomatik odaklama ve LED flaş özellikli 5 megapiksellik bir kamerayla yetinilmiş. Video kaydetme özelliği ise 720p kalitesine düşürülmüş.

her iki modelde de ön kamera bulunmakla birlikte, büyük modelin kamera kalitesi 1.9 megapikseli bulmaktadır ve küçüğe göre daha yüksek kalite sağlamaktadır. Büyük modelin ön kamerası dahi 720p'lik kalitede video çekebilmektedir. Küçükte ise normal görüşmeler için yeterli olacak standart bi VGA kamera kullanılmıştır. Her iki modeldeki kameralarda da yüz tanıma, resim netleştirme, ... gibi gelişmiş özellikler bulunmaktadır.

Ağ ve Bağlantı

Galaxy S3'te HSPDA ve HSUPA ağ desteğinin yanı sıra Wifi a/b/g/n erişimi ve Bluetooth 4.0 teknolojisi desteklenmektedir. Mini modelde HSPDA ve HSUPA teknolojisi yerine 3G erişimi sağlamak için biraz daha yavaş olan HSPA ağ kullanılmıştır. Diğer özellikleri aynen korunmuştur.

Hafıza ve Pil Ömrü

Galaxy S3 Mini'de 16GB'lık sabit hafıza kullanılmıştır. MicroSD kart kullanarak maksimum 32 GB'lık büyüklüğe izin vermektedir. Bu küçük telefonun sağlayabildiği en yüksek hafıza miktarıdır. Diğer taraftan büyük model, 16gb ve 32GB'lık modellerle piyasaya sürülmüştür. MicroSD kart kullanılarak 64GB'a kadar hafızası yükseltilebilmektedir. Mini'nin önemli bir avantajı pil ömrü konusundadır. Galaxy S3'te 1500mAh'lık pil kullanılırken Mini'de ise 2100 mAH'lık pil kullanılmıştır. Büyük modelin ekran boyutu, kamera ve işlemci hızı gibi üstünlüklerinin karşısında pil ömrüyle Mini öne çıkmaktadır.

Her iki ürün de standart olarak Smart Stay, Direct All, Wi-Fi Direct, S Beam üzerinden NFC gibi özellikleri desteklemektedir. Mini'nin fiyatını uygun olması durumunda büyük modelle çok çekişmeli bir yarışa girmesi muhtemel. Çünkü, kimse S3'ü büyüklüğü ve kamera boyutu için almıyor. Son olarak, ürün kataloglarında yer alan kıyaslamalarla yazımızı tamamlamak istiyoruz. Böylece, yeni telefon alacak arkadaşlar en doğru seçimi yapabilirler.

Parametreler Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S III Mini
İşletim Sistemi Android 4.0 Ice Cream Sandwich (Upgradeable to 4.1 Jelly Bean) Android 4.1 Jelly Bean
Ekran Boyutu 4.8 inches 4.0 inches
RAM 1GB 1GB
Boyutlar 136.6 x 70.6 x 8.6 mm 121.55 x 63 x 9.85 mm
Ağırlık 133 gm 111.5 gm
Ekran Çözünürlüğü 1,280 x 720 pixels (306ppi) 800 x 480 pixels (223ppi)
İşlemci 1.5 GHz Quad-core 1 GHz Dual-core
Bluetooth 4.0 4.0
Ekran Tipi HD Super AMOLED HD Super AMOLED
Dahili Hafıza 16GB / 32GB 16GB
Ek Hafıza microSD (maximum of 64GB) microSD (maximum of 32GB)
Arka Kamera 8MP 5MP
Ön Kamera 1.9MP VGA
Video capture 1080p 720p
NFC Yes Yes
Veri Standartları HSDPA+, HSUPA HSPA+
Pil 2100mAh 1500mAh

11 yıl 9 ay önce eklendi

Singapur'da yapılan ve Türkiye'deki yeni vakaların 15 Mayıs'tan itibaren biteceğini öngören çalışmaya eleştiri 2016 yılında makam aracı ile en çok yol yapan vekiller Ev almak için biriktirilen paranın zekatı 1128 akademisyenin imza verdiği bildiri hakkında siyasetçilerin açıklamaları Başarılı elemanların işten ayrılmasına yol açan en önemli nedenler Cihan Tuğal: Arap Baharında Türkiye'nin Rolü: Demokratik Yeniçeriler Samsung Galaxy S3 ile Galaxy S3 Mini Modellerinin Karşılaştırılması Recep Tayyip Erdoğan Tarihi ayarlar, Mükemmel konuşmaları ABD cehennem topunu hazırlıyor "Tanrı Parçacığı"nın peşinde: Büyük gün yaklaştı Esad Erdoğan'ı Kürt kartıyla cezalandıracak Boraltan Köprüsü Katliamı, Dramı, Gerçekleri Uzay mekiği yakıt tankının genişliğinin neden 1.5 metredir? Ergenekon yok diyenlere duyrulur 2011 seçimi, eğitim seviyesi ile parti oyları arasındaki bağlantı İran'a karşı Ege'de füze kalkanı! Bulgaristan'da neler oluyor? Bulgaristan'da Türklere Karşı Asimilasyonun Başlangıcı Dış Borç Hakkında Kısa Kısa Bilgiler
1
2
3
4
5
6
7
8