Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır

Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır

Otokar, Türkiye'nin ilk yerli tank üretimini içeren 'Altay projesi' için 'Tank Test Merkezi'ni hayata geçirdi. Tesisin açılışına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Hep beraber el birliği içinde yüzde 100 Türk eseri olan milli tankımızı 2017'de ortaya çıkaracağız" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yüzde yüz yerli tank 'Altay'ın seri üretimine 2017 yılında başlanacağını açıkladı. Otokar, milli tank Altay'ın sırlarının çalınmaması için Tank Test Merkezi kurdu. Sakarya'nın Arifiye ilçesinde kurulu Otokar Tank Test Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Altay Projesi'nin yoğun teknoloji gerektiren bir sistem olduğunu belirterek, Altay tanklarıyla kara araçlarının en teknolojik birikimine sahip olan silaha kavuşacaklarını bildirdi. Tankların daha önce yurt dışından satın alındığını, modernizasyonlarının dahi yurt dışındaki firmalara ihale edildiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

Test için Türkiye'ye gelecekler

'Türkiye karar verdi ki artık bu alanda da kendi kendine yeterli olması lazım. Önce bir tanka ihtiyacınız olacak, ondan sonra tasarımını yapıyorsunuz, bütün telif hakları Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na ait, bütün bilgi birikimini topluyorsunuz, 'Otokar öncü kuruluş' diyelim. Ancak Otokar'ın arkasında büyük bir destek gücü var. ASELSAN'ı, ROKETSAN'ı, Eurotem'i var, Kore'den de teknik danışmanlık aldığımız firma var. Bunun altında 40'a yakın da Türkiye'den alt yüklenici var. Dolayısıyla 'milli gücümüz' diyoruz. El birliğiyle Türk girişimcisinin eseri olan bir tankı ortaya çıkaracağız. Ne zaman bu? 2017 diyoruz. Şimdi Amerika'da veya başka bir yerde her kimin test ihtiyacı varsa onlar gelip burayı kullanacaklar. Bugünün Türkiye'si dünün Türkiye'sinden hem daha güçlü hem daha bilgili.

10 milyon dolarlık yatırım

Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 10 yıl içinde 76 milyon liraya ulaşan Ar-Ge yatırımları ile Türkiye'nin araçlarını daha hızlı şekilde hayata geçirme imkanına kavuştuklarını söyledi. Önen, "Bu yatırım, Altay Projesi'nin önemli bir mihenk taşı olacak" dedi. 10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Tank Test Merkezi'nde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi, Tank Test Pisti ve Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezi de hizmet verecek. Altay'ın tüm elektronik cihazların savaş ve barış durumlarındaki elektromanyetik uyumlulukları ve duyarlılığını inceleyecek, tankın hareket kabiliyetini ölçmek için kullanılacak ve tankın farklı iklim koşullarındaki çalışma kabiliyetini arttıracak Tank Test Merkezi, dünyanın en modern ve gelişmiş test merkezleri arasında yer alıyor.

Kaynak: Yeni Şafak


12 yıl 6 ay önce eklendi

Hangi ilimiz nesiyle ünlü? Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı! Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak Ahmet Davutoğlu: "Kaybettiğimiz topraklarda buluşacağız" Sonunda F-16'lar milli oluyor Çılgın Türkler geri dönüyor! Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza Yalıtım için ürettiği yapı taşı depremcilerin gözdesi oldu Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında 12.5 milyon dolar milyoneri! İzmir'in çılgın projesi Körfez köprüsü Filtre tartışmalarına katıldı: Zorlama yok, özgürlükler korunuyor Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! Amerikan polisinin beklediği Türk yapımı silah Göç merkezi Türkiye Türkiye Geneli En Yüksek Vergi Ödeyen İlk 100 Avrupa'nın en yüksek binası açıldı En Zengin 100 Türk
1
2
3
4
5
6