ABD'de beyazlar 'azınlığa düşüyor'

ABD'de beyazlar 'azınlığa düşüyor'

Amerika Birleşik Devletleri'nde azınlıkların bebek doğumları, beyazların bebek doğum sayısını geçti.

ABD Nüfus Dairesi'nin Temmuz 2011 itibarıyla yayımladığı veriler siyah, Latin Amerika ve Asya kökenlilerin bebek doğum sayısının toplam doğumların yüzde 50,4'üne ulaştığına işaret ediyor.

Bu veriler, beyazların bebek doğumlarının ilk kez azınlığa düştüğünü gösteriyor.

Sosyologlara göre, ekonomik yavaşlama beyazlar arasındaki doğum oranlarının düşmesinde önemli bir rol oynadı.

Nüfus Dairesi'ne göre, Temmuz 2010-Temmuz 2011 döneminde azınlıklara mensup 2,02 milyon bebek dünyaya geldi.

Doğum oranları

1990'da azınlık doğumlarının oranı yüzde 37 idi.

Uzmanlara göre Amerika Birleşik Devletleri'nde doğum oranları düşüyor. Düşüş, beyazlar arasında daha fazla.

2008'den bu yana beyazların doğum oranları yüzde 11,4 azaldı. New Hampshire Üniversitesi'nden sosyolog Kenneth Johnson'a göre azınlıklarda bu oran yüzde 3,2.

Howard Üniversitesi'nden Roderick Harrison, Associated Press ajansına son verileri yorumlarken, "Bu bir dönüm noktası. Bu nesil, eskilere göre çeşitliliğe daha fazla alışarak büyüyor" dedi.

313 milyon nüfuslu Amerika Birleşik Devletleri'nde azınlıkların toplam nüfusa oranı ise yüzde 36,6.

Kaynak: BBC Türkçe


12 yıl 11 ay önce eklendi

Uzun vadeli siyaset oyunları hakkında... 5 Temmuz 93… Başbağlar Cemaat abilerinden Fethullah Gülen'e Açık Mektup Bireysel Emeklilik Sistemi ve %25 Devlet Katkısı Hükümet, Başbakan, Cumhurbaşkanı hakkında yalan haberler, manipülasyonlar Dingoların bilim dünyasından acıklı haberler Knockout.js teknolojisi nedir, Knockoutjs ne işe yarar? Bulgaristan'da İsrailli turistleri taşıyan otobüste patlama: 7 ölü ABD'de beyazlar 'azınlığa düşüyor' Bulgar devine Türk talip 2.5 milyar dolarlık robot! Yunanistan'ın AB'ye alınması siyasi karardı! Bulgaristan'ın ilk Müslüman cumhurbaşkanı adayı Gül'ün Türkçe ısrarı Bulgarları kızdırdı İngiltere'de 18 yaşın altındakiler için Porno yasaklanıyor! Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bulgaristan'daki öğrencilere verilen yükseköğretim bursları Bulgaristan'da caminin sesi kısıldı M. Ali Birand'tan darbecilik özeleştirisi Japonya ve Enerji: Peki Ya Alternatifi Ne? Dolar neden sürekli yükseliyor, dolar konusunda ne hata yapıyoruz?
1
2
3
4
5
6
7
8