Yüzyılın projesinde ikinci dev adım

Yüzyılın projesinde ikinci dev adım

Kıbrıs Türkleri'nin yıllardır özlemini çektiği 'Türkiye suyu'nda önemli bir aşamaya gelindi. Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne denizaltından borularla su götürülmesi projesinde Geçitköy Barajı'nın temeli, düzenlenen törenle atıldı.

"7 Mart 2014'te tamamlanması hedeflenen projeyle Kıbrıs Türkleri ile anavatan arasında var olan bağlar perçinlenirken, temeli atılan baraj, 26,5 milyon metreküp suyu depolama kapasitesine sahip olacak. Baraj, Türkiye'de Anamur Dragon Çayı üzerinde inşasına başlanan 130,5 milyon metreküp depolama hacimli Alaköprü Barajı'ndan, borularla KKTC'ye taşınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun depolanması için kullanılacak. Dünyada ilk kez modern bir teknolojiyle uygulanacak projede dev boru deniz yüzeyinin 250 metre altından Kıbrıs Türkleri'ne ulaşacak."

Yılda aktarılacak olan 75 milyon metreküp suyun 38 milyon metreküpü arıtıldıktan sonra içme ve kullanım amacıyla, geriye kalan 37 milyon metreküp su da Güzelyurt bölgesindeki narenciye bahçeleri de dahil tarımsal faaliyetlerde kullanılacak. Bu önemli proje, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra atılan en büyük adım olarak tarihte yerini alacak.

Kaynak: Büyüyen Türkiye


11 yıl 7 ay önce eklendi

Afrin Zeytin Dalı Harekâtı Şehitleri'nin Vasiyetleri Türkiye'den Araplar'a güdümlü füze! Anka Kuşu silahlanıyor Pardus: Milli işletim sistemi olan Anadolu Parsı kükremeye hazırlanıyor! Yüzyılın projesinde ikinci dev adım İlk iki F-35 2015'te geliyor Almanlara göre Büyümede Çin'i bile geçmişiz! Akdeniz ile Karadeniz, 11 bin kilometre yolla birleşiyor Davutoğlu'ndan AB'ye ültimatom! Aselsan milli füze üretecek İlk Türk istihbarat uydusu Çin'den uzaya fırlatılacak Türkiye, karanlık göklerde bir ışık Operatörler uyudu mu, milyonluk vurgun "Kollarıma kanatlarımı taktım" AKP'den bir çılgın proje de Doğu Anadolu için Haliç'te metro geçişine onay Tayyip Bey'den başka abimiz yok ki para isteyelim Radyasyonu %99 oranında engelleyen duvar boyası Koşaner'in "F-16'lara benzemesin" uyarısı üzerine F-35 siparişleri askıya alındı Dünyanın Merkezi İstanbul
1
2
3
4
5
6