Göz altı morlukları için neler yapılabilir?

Göz altı morlukları için neler yapılabilir?

Damar dışına çıkan hemoglobinin (demir içeren kana kırmızı rengi veren protein) oksidasyonu bu alanda mor ya da bazen siyah renk görünümüne neden olmaktadır. Kalıtım faktörü göz altı morluklarında oldukça baskın bir nedendir. Göz etrafında koyu halka olan birinin anne ya da babasında da aynı şikayet olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Güneş ışınları da göz etrafında pigmentasyon artışına neden olarak koyu renkli halka ve leke oluşumuna yol açar.

Vücuttaki en ince ve zayıf derinin, gözaltı derisi olduğu için, deri ne kadar inceyse o bölgedeki kılcal damarların o derece fazla görünür hale gelir.

Yaş ilerledikçe cilt altı kollojen dokusu azalır ve deri incelir. Bu duruma paralel olarak da gözaltı morlukları da belirginleşir. Dengeli ve düzenli beslenme tüm vücut için önemlidir. Vücuda gerekli besin öğelerinin eksikliği cilde yansıyarak gö zaltı morluklarının artmasına neden olur. Beslenme bozukluklarına bağlı kansızlık durumlarında cilt soluklaşır. Soluk ciltlerde göz altı morlukları daha belirgin olarak göze çarpar. Vücutta ödem oluşumuna neden olan durumlar ve kullanılan bazı ilaçlar kan damarlarında genişlemeye yol açarak göz etrafı morluklarını çoğaltabilir. Yine karaciğer ve böbrek hastalıklarında gözaltlarında koyu renkli halkalar oluşabilir.

Göz altı morluklarının başlıca nedenleri

• Düzensiz uyku
• Yorgunluk
• Aşırı stres
• Güneşin zararlı ışınları
• Bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler
• Yetersiz beslenme
• Yaş alma
• Gıda alerjileri
• Sıvı retansiyonu
• Hamilelik
• Regl dönemi
• Demir eksikliği anemisi
• Dehidrasyon

Göz altı morluğu oluşturan temel sebepler

Göz altı morluklarının oluşmasında ve artmasında; göz etrafına uygun olmayan kremlerin kullanılması, uykusuzluk, stres, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı da büyük oranda etkili olmaktadır.

Genellikle alerjik bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkabilecek olan göz altı şişliği sorununa neden olabilecek olan şeyler arasında kalitesiz güzellik ürünleri, evcil hayvanlar ve ilk kez denemiş olduğunuz gıdalar yer almaktadır. Bu saydıklarımız, insanlar üzerinde alerjik bir reaksiyon başlatıp ve göz altında şişliklere sebep olabilmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi, göz altı şişliğinin yanı sıra ateş, deri döküntüsü veya nefes problemi gibi belirtileriniz de varsa hiç zaman kaybetmeden doktora görünmenizin faydalı olacağıdır.

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Gözaltındaki morlukların giderilmesi ve oluşmaması için dengeli beslenmek gerekmektedir, günde 12 bardak su tüketilmesine özen gösterilmeli, tuzun daha az alınmasına dikkat edilmeli, C vitamini içeren meyve ve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.

C vitamini antioksidan etkisiyle kılcal damarları kuvvetlendirerek gözaltı morluklarını tedavi eder. Düzenli uyuyun, sigara ve alkolden uzak durun. Göz çevrenizi her mevsimde güneş kremiyle koruyun. Her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Yine sabahları, birkaç adet buzun bez bir örtüye sarılarak gözaltına kompres şeklinde uygulanması morlukların ve şişliklerin düzelmesine yardımcı olur. Piyasada, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olan birçok kozmetik ürün mevcuttur. Göz çevresine uygulanmak üzere, K ve C vitamini içeren kremleri tercih edin.

Göz çevresinde ve göz altında oluşan şişliklerden kurtulmak için organik içeriğe sahip dengeleyici antioksidan serumlar kullanmakta fayda vardır. Bunun yanında dehidratasyona katkıda bulunan tuzlu gıdalardan uzak durmalı ve olabildiğince çok yeşil çay gibi doğal idrar söktürücüler kullanmaya gayret etmelisiniz.

Göz altı morlukları için evde hazırlayabileceğiniz tedaviler

Salatalık maskesinin cilde canlılık ve parlaklık verdiğini biliyoruz. Yine salatalıkla göz altı morluklarının görünümünü azaltmanız mümkün. Üstelik hazırlaması 1-2 dakikanızı alacaktır. Sulu bir salatalığı ince ince dilimleyin ve gözlerinizin üzerine koyun. 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Morluklar azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Limon ve domates suyuyla hazırlayacağınız maske en etkili çözümlerden biridir. Eşit miktarda limon ve domates suyunu karıştırarak 1 hafta boyunca günde 2 kere göz altlarına sürün.

Patates dilimlerini salatalık dilimleri gibi gözlerinizin üzerinde 15 dakika bekletmek zamanla göz altı morluklarını hafifletecektir.

Soğuk sallama çay poşetleri hem gözlerinizin yorgunluğunu alır hem de morlukları hafifletir. Çay poşetlerini kullandıktan sonra soğumasını bekleyebilir ya da soğuk suya batırarak kullanabilirsiniz.

Zerdeçal ve ananas suyunu karıştırarak hamur kıvamına getirip göz altlarına sürebilirsiniz.

Göz altı morlukları için en kolay çözümlerden biri de soğuk süt. Soğuk süte batırdığınız pamuk parçalarını gözlerinizin üzerine koyup 15-20 dakika kadar bekletin.

15 kadar nane yaprağını ince ince dilimledikten sonra göz altlarına yerleştirin ve 20 dakika kadar bekletin. Bunu morluklar azalana kadar günde 2 kez yapabilirsiniz.

Bunlar göz altı morluklarını hafifletmek için aşağı yukarı her evde bulunan malzemeler kullanılarak hazırlanan reçeteler. Ancak morlukların altında yatan uyku düzensizliği, yetersiz beslenme ya da gerekli vitaminlerin alınmaması, stres gibi diğer nedenlere çözüm bulmadan göz altı morluklarından kurtulmanın mümkün olmadığını unutmayın.

Göz altı morlukları ve şişlikleri genetik midir?

Her ne kadar bu sorunun cevabına birçoğunuz “tabii ki değildir” diye cevap verecek olsa da aslında işin aslı göz altı morlukları ve şişliklerinin kalıtımsal olabileceğidir. Peki sizin göz altı morluklarınız ve şişlikleriniz kalıtsal mı? Bunu anlamanın en kolay yolu; annenizin veya büyük annenizin geçmişte çekilmiş oldukları fotoğraflarda, göz çevrelerinde veya göz altlarında sizin yaşadığınız soruna benzer bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmektir. Zaten böyle bir şey gözlemlediyseniz yaşınız ilerledikçe göz altı şişliklerinizin ve morluklarınızın artması oldukça alışılagelmiş bir durumdur.

Ailenizde bu tür göz altı morlukları ve şişlikleri süre gelen bir durumsa sizin de bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey doktorlar tarafından tavsiye edilen göz kremlerini kullanmak ve yapacağınız doğal makyajlarla bu kusuru ortadan kaldırmaya çalışmak olacaktır.


12 yıl 8 ay önce eklendi

En doğru yemek saatleri Migren Nedir, Migrenin Belirtileri ve Tedavisi Kulak Çınlaması Sağlıklı zayıflamanın kuralları Bebeğin suyunun normalden az olması Temel cimnastik duruşları, resimli jimnastik duruşları Enzim nedir, enzimlerin görevleri nelerdir Mantar Zehirlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi Göz altı morlukları için neler yapılabilir? Şifalı Bitkiler, A Harfi ile başlayan şifalı bitkiler 2 Spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları Böbrek Yetmezliği: Üremi, Böbrek Hastalıklarının Belirti ve Bulguları Adet ağrıları nasıl geçer, adet sancısına ne iyi gelir? İshal tedavisi, ishali ne keser Böbrek hastalığı nedir ve böbrek hastalıklarının belirtileri nelerdir? Sigara ve alkol kullanmanın zararları Yeni doğan bebeğin bakımı nasıl yapılmalıdır? Profesörden tavsiye: Bu yağmurlarda ıslanın (ilginç)! B1 vitamini hangi besinlerde bulunur Türkiye'de Uyuşturucu Sorunu ve Uyuşturucu Belası
1
2
3
4
5
6
7