Şarkıcı Youssou N'Dour Senegal'de cumhurbaşkanı adayı

Şarkıcı Youssou N'Dour Senegal'de cumhurbaşkanı adayı

Senagalli dünyaca meşhur şarkıcı Youssou N'Dour şubat ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

Kendisine ait televizyon kanalından yaptığı açıklamada N'Dour, aday olması için kendisine gelen talepleri değerlendirdiğini ve yanıtının olumlu olduğunu söyledi. Senegal seçimlerinde Youssou N'Dour'un karşısındaki rakibi şu anki Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade olacak.

Cumhurbaşkanlığı koltuğunda üçüncü bir dönem kalmak istemesi tartışma yaratan Abdoulaye Wade'nin anayasada değişiklik önerileri son aylarda Senegal'de protestolara yol açtı.

Batı Afrika'nın en demokratik ve istikrarlı ülkelerinden biri olarak bilinen Senegal, bölgede askeri darbeye tanık olmamış tek ülke olma özelliğine sahip.

"Vatanseverlik bilinciyle aday oldum"

Ancak muhabirler, seçimler yaklaştıkça ortamın gerginleştiğine ve önde gelen siyasetçilerden birinin cinayetle suçlandığına dikkat çekiyor.

Youssou N'Dour, aday olma kararını "bir vatanseverin görev bilinciyle" aldığını söyledi.

Yüksek eğitimli olmasa da bunun sorun yaratmayacağını belirten N'Dour, "Ben dünya okulunda okudum, gezmek insanı kitaplar kadar eğitiyor. Becerikli, sadık, iş bitirici ve çalışkan bir insan olduğumu defalarca kanıtladım." diye konuştu.

Senegal'de Cumhurbaşkanı Wade'nin geçen haziran ayında öne sürdüğü seçim yasalarında değişiklik teklifi ve yeni bir cumhurbaşkanı yardımcısı pozisyonu yaratmak istemesi protesto eylemlerine neden oldu.

Halihazırda Senegal'de bir cumhurbaşkanı adayının seçimi ilk turda kazanması için en az yüzde 50 oy desteği alması gerekiyor. Aksi takdirde ikinci tur seçimlere gidiliyor. Wade, ilk turda kazanmak için yeterli oy oranını yüzde 25'e çekmeyi önermişti.

Şarkısı Grammy'e aday gösterilmişti

Muhalifleri, 11 yıldır görevde bulunan Wade'nin seçim yasalarını kendi lehine değiştirmek istediğini ve cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifini oğlu Karim'i göreve getirmek için öne sürdüğünü söylüyorlar.

Youssou N'Dour featuring Neneh Cherry - 7 Seconds

Gözlemciler, şarkıcı Youssou N'Dour'un son aylarda önde gelen bir siyasi muhalif olarak yıldızının parladığını belirtiyor.

Youssou N'Dour, geleneksel Senegal müziğini salsa, caz ve hip-hop ile karıştıran tarzı ile şöhrete sahip. 1994 yılında Neneh Cherry ile birlikte kaydettiği düet Seven Seconds dünya çapında hit olmuş ve Grammy ödüllerine aday gösterilmişti.

Kaynak: BBC Türkçe


12 yıl 2 ay önce eklendi

Vardır Allah'ın Bir Hikmeti Can Bonomo - Love Me Back şarkı sözü Tekneyle karşıya geçirme zeka sorusu: Kurt, kuzu ve saman 1 Lira Nerede? Ünlülerin ölmeden önceki son sözleri Apocalypse II. Dünya Savaşı Belgeseli, Bölüm 3: Şok Kelimelerin Bilinmeyen ve Şaşırtıcı Anlamları Türkiye Bayrakları arkaplan, Turkish Flags wallpaper, 1920x1080 En sevilen eski müzikler Şarkıcı Youssou N'Dour Senegal'de cumhurbaşkanı adayı 2011 Dans Müzikleri Kavak Yelleri Dizisi Oyuncu İsimleri RGB Renk Seçici, Web siteniz için uygun renk belirleme aracı Yabancı Slow Seçmeler Melodika Notaları, Melodika Notalası Çağdaş bir Ozan: İlhan İrem ve Hayatı Erkekler ne ister, erkeklerin düşüncelerini okuyun Kocayusuf Hilesi, Kocayusuf Hileleri Yıllık kazançları sıralamasında devlet liderleri
1
2
3
4
5
6