Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz

Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz

Hollanda temyiz mahkemesi, Bosna Savaşı'nda korumakla yükümlü oldukları Srebrenitsa'yı Sırplara teslim eden Hollandalı askerlerin yaşanan soykırımdan sorumlu olduğuna hükmetti. Mahkeme, Hollanda devletinin davacı üç Boşnak'ın ailelerine tazminat ödenmesine karar verdi. Kararla 8 bin Boşnak'ın katledildiği olayla ilgili Hollanda'yı hedef alan davaların artması bekleniyor.

Hollanda'da bulunan Lahey temyiz mahkemesi 1992-1995 yılları arasında gerçekleşen Bosna Savaşı sırasında yaşanan ve soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa katliamında Hollanda devletinin sorumlu olduğuna hükmetti. Katliamda hayatını kaybeden 3 Boşnak'ın ailelerinin açtığı davayı sonuçlandıran mahkeme, Srebrenitsa'yı korumakla yükümlü BM Barış Gücü'ne bağlı Hollanda birliklerinin kasabayı Sırp güçlerine teslim etmesinin katliama kapı araladığını belirterek, mağdurların ailelerine tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

BM'ye bağlı Bosna'daki Hollanda askeri birliğinde (Dutchbat) tercümanlık yaparken, Hollandalı askerler tarafından Sırplara teslim edilen ailesini kaybeden Hasan Nuhanoviç ile elektrikçi olarak çalıştığı sırada öldürülen Rizo Mustafiç'in yakınları tarafından 2002'de açılan davada, daha önce Lahey Bölge Mahkemesi tam tersi karar vermişti. Lahey Mahkemesi 2008'de verdiği kararda, askerlerin BM komutası altında görev yaptığına, bu yüzden Hollanda devletinin ölümlerden sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti. Katliamın baş sorumlusu Bosnalı Sırp birliklerin komutanı Ratko Mladiç'in yargılanmasının devam ettiği bir dönemde alınan kararın, katliamda öldürülen 8 bin Boşnak'ın yakınlarını harekete geçireceği ifade ediliyor. Gözlemciler bu kararın ardından BM barış misyonlarına asker gönderecek ülkelerin, askerlerinin yaptıkları hatalardan sorumlu tutulacakları endişesiyle daha dikkatli davranacaklarını belirtiyor. Hollanda birliklerinin BM tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa'yı, Sırp milislere teslim etmesinin ardından girişilen katliamda 8 bin Boşnak öldürüldü. Bugüne kadar olayla ilgili birçok dava ile karşılaşan Hollanda hükümeti. BM'nin kendilerine hava desteği göndermediği için bölgeyi Sırplara terk ettiklerini savunarak, Srebrenitsa soykırımından sorumlu olmadıklarını ileri sürüyordu.


11 yıl önce eklendi

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ne istiyor, Türkiye'nin Mavi Vatan'ı neresi? 2016 yılı haberleşme faturası en yüksek ilk 10 milletvekili Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı Bildiriye imza atan 1128 akademisyen hangi üniversitelerden Türkiye'nin Enerji'ye İhtiyacı ve Nükleer Enerji ile ilgili bilgiler Son dönemde Mısır'da yaşananlarla ilgili değerlendirmeler Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? Sırp kasabı beraat etti, Boşnaklar şokta Çipli pasaport ihalesi Fransız firmasından alındı Bruce Fein tarafından ABD'de hazırlanan Ermeni'ler hakkındaki ŞOK rapor Bu kelimenin Türkçesi var, onu kullanın Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanın Gerçek hikayesi Öğretmenden öğrencisine büyük ders Hollanda: Srebrenitsa katliamından sorumluyuz Rus silah şirketlerinde bayram havası Türkiye'nin dış borcu ve güncel bir analiz Birand'ın Doğruları Dobra Dobra Açıklamasını Alkışlıyorum İnternete filtrede geri adım yok Borsayı 7 bin 600 yabancı kontrol ediyor!
1
2
3
4
5
6
7
8