Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ zedelenmesi

Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ zedelenmesi

Ayaklarımız yürüme, koşma, atlama ve dengemizi sağlayan bu kadar fazla bağın mevcudiyetine rağmen yaşantımızda sık sık denge kaybına uğrayabilir. Bunun sonucu olarak en basitiyle burkulmalar ortaya çıkmaktadır. Burkulmalar sadece spor veya mesleki nedenlerden değil normal kişilerin başına gelebilecek bir durumdur. En sık görülen yaralanma dış yan bağ yırtılmalarıdır.

Burkulma ile beraber ayak bileğinde; süratle ağrı ve şişlik gelişir. Bu sırada damar yırtılması varsa şişlik inanılmaz hızla oluşur ve dokunmaya karşı şiddetli tepki oluşur. Kızarıklık, zamanla morarmaya dönüşür.

Ayak bileği yaralanmalarında ayrıntılı sorgu ve muayene sonrası düz röntgen filimi kemiklerde meydana gelen çatlak ve kırıkları rahatça gösterecektir. Yumuşak dokuya ait kuşkular varsa MR gerekebilir.

Ayak bileği bağ travmalarında tedavi

Travmalarda genel olarak akut devrede ayağın bir süre mutlak istirahat ettirilmesi ayak çevresine 2-3 gün süreyle soğuk uygulanması gerekir. Sorun giderek artıyorsa doktora başvurulmalıdır .Bu sırada ağrı kesici ve ödem önleyici ilaçlar kullanılır.

Hafif burkulmalar haricinde genellikle ayak bileğini hareketsiz bırakan ortalama 10gün ile 3 hafta süren bir alçı uygulaması gerekir. Eğer bu tespit yapılmazsa ayak bağlarında tam iyileşme olmaz ve burkulmalar sıklıkla tekrar eder. Bu da zamanla ayak bileğinde kireçlenmelere neden olur.

Daha hafif burkulmalarda veya sıklıkla tekrarlayan burkulma durumlarında ayak bileğine özel bandajlar uygulanır. Bunlar uzun süre kullanılır. Özellikle sporcu kişilerde ayak bileklerinin sıklıkla burkulma şanssızlığında yine benzer bandajlar kullanılmalıdır.

Ayaktaki bağların yırtılması veya ayak bileği içyan çıkıntısının kırılmasında ameliyat düşünülmelidir. Halbuki dış yan kırıklarında alçı tedavisi yeterli olabilir.

Ayak travmalarında akut dönem geçtikten sonra ayağa fizik tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Manyetik alan ve özel bir soğuk uygulama olan kriyoterapi bu travmatik ayak sorunlarında çok başarılı sonuçlar veren fizik tedavi yöntemleridir.

Ayak bileği ödemi ve şişliklerinin tedavisi ile ilgili sayfamızı da incelemenizi öneririz.


12 yıl 4 ay önce eklendi

Mide kanseri nedir, mide kanserinin belirtileri nelerdir? Panik atak nedir, panik atak nasıl tedavi edilir? Ön çapraz bağ kopukluğu Hızlı yağ yakma yolları Diş çekimi, diş çekimi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? Sporun Yararları Vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitamin eksikliği problemleri Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi Yağ Yaktıran Yiyecekler Morluk Nasıl Geçer? Morluklara Ne iyi Gelir? Ayak bileği bağ kopması, bağ yırtılması ve bağ zedelenmesi Resimli gögüs büyültme egzersizleri, Göğüs büyütme hareketleri Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler Gastrit ve ülser neden olur? Parmak Çıtlatmanın Zararları Hangi İçki Kaç Kalori? Peki ya Kuruyemişler? Anne Sütü Nasıl Kesilir, Bebek Anne Sütünden Nasıl Ayrılır? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur D vitamini hangi besinlerde bulunur Zihinsel ve Beyinsel Mutluluğun Anahtarı
1
2
3
4
5
6
7