Mikro uydu yarışmasında İTÜ'lü 'Hezarfen' şampiyon oldu

Mikro uydu yarışmasında İTÜ'lü 'Hezarfen' şampiyon oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin takımı 'HEZARFEN', 'Mikro Uydu Yarışması' ile dünyanın en iyi üniversitesitelerini geride bıraktı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin takımı 'HEZARFEN', dünyanın en iyi üniversitesitelerini geride bırakarak 'Mikro Uydu Yarışması' nı ilk sırada bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin takımı HEZARFEN, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) tarafından geleneksel olarak düzenlenen "Mikro Uydu Yarışması" nda rakip Üniversiteleri geride bırakarak şampiyon oldu.

Dünyanın en iyi üniversiteleri kapıştı

ABD'nin Texas eyaletinde yapılan yarışmaya University of Michigan, Virginia Tech, UCSD ve IIT gibi dünyanın en iyi üniversiteleri de katıldı. Yarışma NASA, Ball Aerospace, Naval Research Laboratory, Praxis, ve Solid Works'ün sponsorluğunda gerçekleştirildi.

"HEZARFEN" şampiyon oldu

21 takımın yarışında HEZARFEN hem tasarım raporu hem de uçuş performansında en yüksek notu almayı başardı. "HEZARFEN" tarfından tasarlanan ve üretilen mikro uydu 5000ft. yükseklikteki roketten paraşütle atıldı. Uydu zarar görmeden başarılı bir şekilde yere indi. Söz konusu performans 6 Üniversite öğrencisinden oluşan takımımıza şampiyonluğu getirdi.

6 kişilik ekiple başarıldı

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Kontrol ve Aviyonik Laboratuvarı'nda üretilen uydunun takım danışmanlığını Uçak Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Gökhan İnalhan yaptı. Takım, Mentör Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden Emre Koyuncu, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden Aykut Çetin, Elektrik-Elektronik Fakültesi'nden Çağrı Güzay, Makina Fakültesi'nden Hasan Erdem Harman, İşletme Fakültesi'nden Uğur Özen ve Elektrik-Elektronik Fakültesi'nden İsmail Ulutürk'den oluştu.

Kaynak: İstanbul Gerçeği12 yıl 6 ay önce eklendi

İTÜ Solar Splash yarışlarında dünya şampiyonu İngiliz Bakan İTÜ'yü Kampüs Açmak İçin İngiltere'ye Davet Etti Dünyanın en iyi üniversiteleri seçildi! Mikro uydu yarışmasında İTÜ'lü 'Hezarfen' şampiyon oldu İTÜ'lü robotlar sahaya indi K-means yöntemi ile demetleme: beklentinin arttırılması Markov Kuyruk Modelleri Nesneye Dayalı Modelleme Analysis of Algorithms Bilgisayar Haberleşmesi Biyomekanik Differential Geometry İleri Sayısal Yöntemler Mikrobilgisayar Laboratuvarı Deney Raporları Optical Networks Sayısal Yöntemler Varyasyonlar Hesabı Lojik Devreleri Laboratuvarı
1
2
3