Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında

Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında

Kolunu inciten Kırgızistanlı Zemra'ya Gürcistanlı Sofya soruyor: "Koluna ne oldu?" "Düştüm" cevabını alınca Sofya, Türk usulü nükteyle "Aferin sana. Geçmiş olsun."diyor. Bu günleri bizlere yaşatanlara müteşekkiriz.

Türkçe Olimpiyatları'nın reklam filmini aratmayan bu tablo dün olimpiyat çocukları için gerçekleşen yat turundan. Bu yıl 9.cusu düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'na katılmak üzere 130 ülkeden gelen Türkçe sevdalısı 400 öğrenci İstanbul Boğazı'nın keyfini çıkardı. Halay, kolbastı, şarkı ve türkülerle eğlenen çocuklar, bir yandan İstanbul'un eşsiz manzarasını seyretti, diğer yandan farklı ülkelerden gelen öğrencilerle Türkçe sohbet etti.

Gezide bir araya gelen öğrencilerden kime dokunsanız ayrı bir hikaye çıkıyor. Dallas'tan gelen Emilly ve Jimene, Olimpiyat yarışmasında Youtube'dan izleyerek öğrendikleri horonu sergileyecek. Almanya'dan katılan Sarah Sorensen 4 ayda öğrendiği Türkçesiyle Sertab Erener'den "Yanarım" parçasını seslendirecek. Endonezyalı Rahmi Amalia "Dert bende derman sende", Iraklı Saya Latif Emel Sayın'dan "Mavi boncuk" parçasını okuyacak. Latif'in en büyük hayali ise Emel Sayın'la tanışmak. Senegalli Khadidiatou Ndiour ise Türkiye sevgisini şu ifadelerle dile getiriyor: "Siyahların tek sevildiği ülke Türkiye. Bunu olimpiyatlarla birlikte daha çok hissettim."

Moritanyalı Abdülfettah Abdülfettah'ın fanatik Beşiktaşlı olması görenleri şaşırtıyor. Beşiktaş'ın bütün maçlarını izlediğini söyleyen Abdülfettah'ın en büyük hayali ise Beşiktaşlı oyuncularla tanışmak.


11 yıl 9 ay önce eklendi

Hangi ilimiz nesiyle ünlü? Türk İHA'sı 'Şimşek' havalandı! Milli tank ALTAY 5 yıl içinde hazır Ruse-Svilengrad duble yolu uluslararası şirket ile yapılacak Ahmet Davutoğlu: "Kaybettiğimiz topraklarda buluşacağız" Sonunda F-16'lar milli oluyor Çılgın Türkler geri dönüyor! Yunanistan'daki azınlık mülklerinin iadesi, darısı başımıza Yalıtım için ürettiği yapı taşı depremcilerin gözdesi oldu Olimpiyat çocukları Boğaz sefasında 12.5 milyon dolar milyoneri! İzmir'in çılgın projesi Körfez köprüsü Filtre tartışmalarına katıldı: Zorlama yok, özgürlükler korunuyor Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! Amerikan polisinin beklediği Türk yapımı silah Göç merkezi Türkiye Türkiye Geneli En Yüksek Vergi Ödeyen İlk 100 Avrupa'nın en yüksek binası açıldı En Zengin 100 Türk
1
2
3
4
5
6