500 bin kişilik Güneykent yapılacak

500 bin kişilik Güneykent yapılacak

'Güneykent' adı verilen projeyle Ankara'ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırılacak, Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi inşa edilecek, inanç müzesi kurulacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi'nde Ankara projelerini tanıttı. Erdoğan, Ankara'nın nüfusunun 5 milyona yaklaştığını ifade ederek, 'Böyle bir nüfus projeksiyonu yapılmadığı için, Ankara'da kentleşme çok çarpık şekilde gelişti' dedi. Erdoğan, projeleri için şunları söyledi:

500 BİN KİŞİLİK ŞEHİR

Tıpkı İstanbul gibi, Ankara'da da yeni bir şehir inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinden sonra başlayacağız. Güneykent adını verdiğimiz bu projeyle Ankara'ya, 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırmış olacağız. Sadece konut, uydu kent olarak değil, Ankara'nın önemli bir merkezi, bir yaşam alanı olarak bu şehri tasarlıyoruz. İstanbul'da olduğu gibi, bu gecekondu bölgelerinden 'ben oraya yerleşmek isterim' diyen kardeşlerimizi hemen oralara taşıyabileceğiz. Yani yer sıkıntısı olmasın. Şehrin kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Ancak çalışmalarımız büyük oranda tamam, uygulama projesine hemen bir yılı müteakiben başlamış olacağız.

SAVUNMA SANAYİ

Ankara savunma sanayimizin başkenti. Yeni projelerle Ankara'nın bu vasfını daha da güçlendiriyor, dünyanın en önemli savunma sanayisi merkezlerinden biri haline getiriyoruz. Savunma sanayisinin yüzde 80'i Ankara'da bulunuyor. Büyük firmalar, yan sanayi ve KOBİ'lere büyük oranda iş imkanı sağlıyor. Bay Kemal, burada da insan yok biliyor musun' Sadece Ostim'de yerleşik 70'den fazla firma savunma sanayisine yüksek katma değerli üretim yapıyor. Uzay ve Uydu Merkezi de TAI tesisleri içinde faaliyete geçecek. Yatırım 100 milyon dolar civarında. Bu tesiste askeri uydular ile TÜRKSAT'a ait haberleşme uydularının üretimi gerçekleştirilecek. Radar tasarım ve üretim merkezini de Gölbaşı'nda kuruyoruz. ASELSAN tarafından 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım ve Üretim Merkezi kurulacak.

SARAY

Yeni bir adalet sarayı yapacağız. İki tane şehir hastanesi kuruyoruz. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu iki şehir hastanesinde, 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu iki şehir hastanesini, Keçiören Etlik semtinde ve Bilkent'te inşa edeceğiz. 40 bin seyirci kapasiteli, UEFA kriterlerine uygun bir stadyumu da Ankara'ya kazandıracağız. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ni uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceğiz.

METRO BİTECEK

Kızılay-Çankaya, Kızılay-Keçiören ve Batıkent-Sincan metro hatlarını tamamlayacağız. Ek olarak Kızılay-Akyurt fuar alanı ile havaalanı arasında yeni bir raylı sistem inşa edeceğiz. Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edeceğimiz tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacağız. 15 kilometrelik bu tünel 3 yıl içinde tamamlanacak. Ankara-Niğde, Ankara-İzmir, Ankara-Samsun arasına otoyol inşa edeceğiz. 285 kilometre otoyol ve 57 kilometre bağlantı yoluyla Ankara Pozantı arasında 342 kilometre yüksek standartlı yol inşa edeceğiz. Ankara-Samsun arasında inşa edeceğimiz yolun uzunluğu 432 kilometre olacak. Ankara-İzmir arasında ise toplamda 535 kilometre yeni yol inşa edeceğiz.
Ortadoğu'nun en büyük Hayvanat Bahçesi'ni Ankara'da inşa edeceğiz. 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edeceğiz. Hacı Bayram Camii merkez olmak üzere, tüm o çevreyi, kalenin eteklerini, Altındağ'ı, hapishane ve çevresini gecekondulardan, çirkin görüntülerden temizleyeceğiz. Kızılay'ı farklı bir çehreye kavuşturmak istiyoruz. Selçuklu şehri olan Ankaramıza bir vizyon, bir marka olma özelliği getirecek. Eskişehir yolu üzerinde, 2 bin dekar alan üzerine, 83 milyon lira tutarında yatırımla Milli Botanik Parkı inşa edilecek. Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde 13 bin 750 gecekondu yıkılacak.

Gölbaşı mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın güneyine, 'Güneykent' adıyla yeni bir şehir kurulacağını söylerken yerini açıklamadı. Ankara'da 'emlak kralı' olarak tanınan Salim Taşçı, 'Güneyde 500 bin konut yapılabilecek genişliğe sahip tek yer, yüzde 99 olasılıkla, Elmadağ'ın Ankara'ya bakan yüzü ve Gölbaşı'dır' dedi. TMOMB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar da Başbakan'ın 'yeri belli değil' dediği Güneykent Projesi'nin 2008'den beri var olduğunu savundu. Güneykent'in Gölbaşı'na kurulmak istendiğini belirten Uyar, oda olarak buna itiraz ettiklerini ve hem İdare Mahkemesi hem de Danıştay kararı ile planının iptal edildiğini anımsattı.

PROJE İÇİN KİM NE DEDİ?

• Ankara Büyükşehir Belediye Baykanı Melih Gökçek: Bir Ankaralı olarak çok mutlu oldum. Bu projeler sonuçlandığında Ankara uçuşa geçecek.. Projeler, prestiji bir yana ekonomik olarak da Ankara'ya çok şey kazandıracak.

• Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık: En çok Kızılay'a ilişkin olanını önemsiyoruz. Kızılay bölgesinin iyileştirilmesini en önemli konu olarak görüyoruz.

• Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül: Mamak ile ilgili olarak açıklanan kentsel dönüşüm projesi de zaten devam eden önemli bir proje. Mamak'ın en büyük sorunu çarpık yapılaşma ve gecekondular.

• Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: Ankara'ya değer katacak çok önemli projeler. Metronun yapılacak olması bana daha fazla heyecan verdi.

• Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna: Metro meselesi çok önemli tabii ki ama Ankara bir bütün. Metropolün içinde çakılan bir çivi, yapılan bir hizmet her tarafı etkiler.

• Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk: En gözde ve karlı sektör olan savunma sanayi sektöründe de Türkiye artık 'Ben de varım' dedi ve yumruğu masaya vurdu.

• Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Çok mutlu olduk. Ankara'ya değer katacak, Ankara'nın trafiğini rahatlatacak, Ankara'yı bir cazibe merkezi haline getirecek.

• Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci: Ankara gerçek bir başkent kimliğine kavuşacak. Savunma ve uzay sanayinin kalbi Ankara'da atacak.

• Ankara Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Değer: Projeler Ankara'ya bambaşka bir vizyon kazandıracak.

Kaynak: Milliyet


11 yıl önce eklendi

Yerli araç 75 lira ile 5 bin kilometrelik turu tamamladı Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2011 İlk lazer güdümlü Türk füzesi TSK envanterinde Oxford'un dahi Türkleri, Oxford'a giremem demeyin TÜBİTAK 2014 hedefi Sodyum borhidrürlü yakıt pili çalışan araç test edildi (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü) İsrail F-16'ların menziline girdi Yüzde 40 tasarruflu Yüzde 100 Türk Obama Ortadoğu'da liderliği Erdoğan'a kaptırdı Türkiye kendi evreninin merkezi oldu Google Artık Vergi Mükellefi Hızlı trenin ibresi 283 kilometreyi gördü 500 bin kişilik Güneykent yapılacak Ev hanımları "burs" peşinde 601 bin Türk DOLAR MİLYONERİ olacak "Dersim Katliamı"ndaki askerler konuştu Cezaevi para bastı! Irak, Basra petrolünü de Türkiye'den taşıyacak İşte ilk nükleer Türk füzesi
1
2
3
4
5
6