İşte Türkiye'nin en modern camisi

İşte Türkiye'nin en modern camisi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yerleşkesi içinde yapılan, Türkiye'nin "en modern" camisinin kaba inşaatı tamamlanırken, iç mimarisi için uygulanacak proje ise temmuz ayında belirlenecek. Çok beğendiğimi söylemeden geçemeyecem!

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı işbirliğiyle 2008 yılında yapımına başlanan cami, Eskişehir yolu üzerindeki 23 bin 125 metrekarelik alana inşa ediliyor.

Türkiye'de "4 fil ayağı üzerine oturan en büyük kubbeye sahip" olan caminin kapalı alanında 6 bin kişi namaz kılabilecek. Açık ve kapalı alanlarla birlikte aynı anda namaz kılabileceklerin sayısı ise 30 bini bulacak.

6 katlı caminin yer altında inşa edilen 4 katında, 2 bin araçlık otopark, sergi ve kültürel eserlerin satış alanları, restoran ve çocuk oyun sahası ile içinde balıkların yüzeceği, üzeri camla kapatılacak olan dev bir havuz bulunacak.

Caminin tamamlanan kaba inşaatında 63'er metre yüksekliğe sahip 4 minaresi traverten mermerlerle, kubbesi ise kurşunla kaplandı. 6 ayrı giriş kapısının bulunduğu camide, 373'ü erkek, 69'u kadın olmak üzere aynı anda 442 kişinin sıcak suyla abdest alabilecek ve bu bölümünde 80 tuvalet yer alacak.

Güvenlik kameralarının yanı sıra elektronik aydınlatma, ısıtma, havalandırma ve ses sistemlerinin yer alacağı camide alttan ısıtma sistemi uygulanacak.

Bu arada caminin ibadete açılmasıyla birlikte bugüne kadar Kocatepe Camisi'nde düzenlenen protokol cenaze törenleri de güvenlik ve ulaşımda sağladığı avantajlar nedeniyle Diyanet Camisi'nde yapılacak. Camide cenaze namazlarının kılınacağı alana alt kattan tabutun asansörle taşınması ve tören sonrası tekrar alt katta bulunan cenaze arabasına nakli mümkün olacak.

Yetkililer, caminin iç mimarisiyle ilgili firmalardan alınan proje tekliflerinin Diyanet İşleri Başkanlığı yönetimince yapılacak bir değerlendirme sonucu temmuz ayında belirleneceği bilgisini verirken, inşaatın 1.5 yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi.


11 yıl 2 ay önce eklendi

Hilmi Ziya ÜLKEN ATAK, Cobra ve Apache'ye karşı! Uyduyu fırlatmamıza az kaldı! Türkiye'nin çıldırtan projeleri, Türkiye'nin en büyük projeleri TİSU için müthiş plan Mehmetçik'e yerli makineli tüfek 50 milyar Euro'luk Avrupa Türk gücü! Erdoğan konuştu, İsrail borsası çakıldı! Milli piyade tüfeğinin üretimine başlandı Newsweek: Osmanlı canlanabilir Bağdat'ta petrol işletmeciliği ile ilgili kritik imza! ABD'nin kodlarını vermediği savaş uçağı için Avrupa'dan teklif geldi Obama'dan 'Türkiye'ye gidin' talimatı Türk Hava Yolları şampiyonları taşımaya hazır Türkler Avrupa'da çalışmak istemiyor Başbakan'dan BM zirvesinde sert çıkış Google Maps'e rakip TÜRKSAT Maps! İşte Türkiye'nin en modern camisi Çanakkale Destanı'na Özel Yerli hücumbot hayalimiz de gerçek oluyor
1
2
3
4
5
6