Evde pişiği önlemek için neler yapılabilir?

Evde pişiği önlemek için neler yapılabilir?

Pişik problemi genellikle bebeklerde daha yaygın şekilde görülse de, yetişkinlerde bundan etkilenebilir. Özellikle yazın sıcak günlerde aşırı terlemenin etkisiyle ciltte sürtünmenin fazla olduğu alanlarda, yatalak hastalarda, aşırı kilolu kişilerde, cildi hassas olanlarda pişik sorunları yaşanabilir. Pişik sıcaklık, terleme, tahriş gibi etkenlerle ciltte oluşan sorunlardan biridir.

Karakteristik özelliği ciltte kırmızı ıslak bir görünüm, yanma, sızlama gibi etkiler göstermesidir. Eğer zamanında müdahale edilemez, tedavisi yapılmazsa ciltte açık yaralara bile neden olabilir.

Yetişkinlerde oluşan pişik farklı sebeplerle meydana gelebilir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülen mantar enfeksiyonları özellikle vajinal bölgede ve kasıklarda oluşan pişiklerin sorumlusudur. Bu bölgelerin enfeksiyon nedeniyle nemli olması pişiğin oluşmasına yol açar. Viral enfeksiyonlarda döküntülere neden olduğundan, pişik sorunu yaşanmasında etkili olabilir. Ayrıca cerrahi yaralar, bakteriler, ayakkabı nedeniyle oluşan pişikler yetişkinleri etkileyebilir. Ciltte olumsuz etkiye yol açan mikroplar da pişik sebebi olarak kabul edilebilir. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, neler yapılabilir, cilt nasıl eski durumuna getirilebilir, bu konuda bazı bilgiler paylaşacağız. Umarız herkese faydalı olur.

Yetişkinlerde pişik nasıl geçer?

Pişik oluşumu çeşitli sebeplerden kaynaklandığı için, tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Yetişkinlerde pişik meydana geldiğinde genellikle ciltte mantar enfeksiyonu da ortaya çıkabilir. Bunun ilerlemesine engel olmak için tedaviye en kısa sürede başlamak önemlidir. Eğer pişik bölgesinde mantar enfeksiyonu oluşursa, pul pul dökülme gibi karakteristik etkilerde olur. Kırmızı benekler de enfeksiyonun varlığını gösterir. Bu nedenle yetişkinlerde pişik tanısı uzmanlarca konulmalı, önerilen ilaçlarla tedaviye başlanmalıdır. Böylece ciltteki hasar en aza indirilebilir.

Yetişkinlerde pişik için kulaktan dolma ilaçlar kullanılmamalıdır. Tedavide öncelikli ilaçların içeriğinde çinko içeren pişik kremleri ön plandadır. Fakat kremler kullanılırken mutlaka ince bir tabaka şeklinde tatbik edilmesi, cinsel bölgeyle temas ettirilmemesi gerekir. Pişik olan bölgelerin hava alması sağlanmalı, gün içinde kısa aralıklarla güneş ışığından faydalanılmasına özen gösterilmelidir. Temizliğinde pamuk ve su kullanılmalıdır. Özellikle yatalak yetişkinlerde oluşan pişiklerde alt bezinin sıkça değiştirilmesi ve altın kuru kalmasına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında aşırı sıcak günlerde pişiğin daha hızlı geçmesi için bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Terlemenin yoğun olduğu yerlerde özenle kuruluk sağlanmalıdır.

Pişik tedavi edilmediğinde, mantar ve başka enfeksiyonların oluşmasına uygun zemin hazırlanır. Daha sonra tedavi süreci de uzar. Cildin gördüğü hasar artar. Kolayca tedavi edilecek pişiğin yerini yara alır. Bu nedenle hareketleri bile kısıtlayabilecek pişik oluşumlarının en kısa sürede tedavi edilmesi önerilir.

Yetişkinlerde pişik nasıl geçer, bitkisel öneriler nelerdir?

Zeytinyağı: Saf zeytinyağı kullanarak pişik olan bölgelere masaj yapılabilir. Yetişkinlerde pişik bebeklere nazaran daha ağrı seyredebilir. Bölgede kızarıklık ve gerginlik hakim olur. Zeytinyağı cildi yumuşatarak kuruluğa engel olur.

Lavanta yağı: Ciltteki pişikler için 1-2 damla lavanta yağı ile masaj uygulaması yapılabilir. Kısa sürede pişiğin etkisi giderilebilir. Ancak hassas ciltler için lavanta yağı alerjik etki gösterebilir. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

Pudra: Pudra eski dönemlerden beri pişik için kullanılan bir üründür. Pişiğin yayılmasını önlediği gibi, kısa sürede iyileşmesini sağlar. Çünkü bölgenin aşırı nemli kalmasına engel olur. Özellikle sürekli sürtünen kasık gibi bölgelerde pudra kullanılabilir.

Vazelin: Bu ürün pişiğin olduğu yerin kurumasını önleyerek cildin hafif nemli kalmasını sağlar. Bu sayede cildin gerginliği önlenir ve iyileşme hızlanır. Vazelin mısır nişastası ile birlikte tatbik edilirse daha faydalı olur.

Yoğurt: Ciltte terleme yüzünden ortaya çıkan pişiklerde yoğurt kullanılabilir. Kişinin rahatlamasında etkili olur.

Hindistan cevizi yağı: Yetişkinlerde pişik bu bitkisel yağ sayesinde kısa sürede geçirilebilir. Günde 2 defa pişiğin üzerine sürülen hindistan cevizi yağı, 3-4 günde etkisini gösterir.


5 yıl 10 ay önce eklendi

Evde pişiği önlemek için neler yapılabilir? Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası ile ilgili şiirler Bilimin hayatımızdaki yeri ve önemi Şapka Kanunu'na karşı olması sebebiyle idam edilenler Türevin geometrik yorumu Türkiye tatili Erdoğan'ı desteklemekten başka bir şey değil Bayrak ile ilgili şiirler Son kanuna göre Yurtdışından Türkiye'ye Araç Getirme Konusu 2020 Kadir Gecesi ne zaman Rönesans ve Reform Haraketleri Mehmet Akif Ersoy Hayatı Tekke Edebiyatı Nazım Türleri Hoşgörüyle ilgili Atasözleri ve Güzel Sözler Higgs Bozonu Nedir? Sorularla Higgs Bozonunu Tanıyalım Televizyonun İcadı, Televizyonu Kim İcat Etti Salep (Sahlep) Nasıl Üretilir? Cevizin faydaları DNS Numaraları 2013 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Collatz Problemi ve ilk 10000 sayı için çözümü
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28