2015 Kadir Gecesi ne zaman

2015 Kadir Gecesi tarihiKadir Gecesi bu yıl 13 Temmuz 2015 Pazartesi akşamı başlıyor ve 14 Temmuz 2015 Salı akşamı bitiyor. Yani başka bir ifadeyle, 13 Temmuz akşamını 14 Temmuz gecesine bağlayan geceye denk geliyor. Dua, selam ve salavatınızı 13 Temmuz gecesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Kadir Gecesi ile ilgili açıklama

Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Kadir Gecesinin değeri ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir.

'' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)

Dinimizce kabul edilen gün ve geceler, dini hayatın canlanmasını ve inananların yeni bir güç kazanmalarını sağlar. Çünkü bu gün ve gecelerde Müslümanlar daha fazla ibadet ederler. Mübarek günlerin gündüzlerini oruç tutarak, gecelerini ise namaz kılarak, Ku'an okuyarak ve dua ederek geçirirler.


2 yıl 7 ay önce eklendi

Mantık Soruları Tutumluluk ile ilgili atasözleri 1. Murat Dönemi (1362-1389) İlk telgraf ne zamana kullanılmıştır? Kimlere zekat verilir? İzmir Fen Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Hocamız Muzaffer Karaaslan 2015 Kadir Gecesi ne zaman Majör Depresif Bozukluk Nedir? Ali Kuşçu'nun Hayatı Atatürk'ün Söylediği Özlü Sözler Telkari Sanatı Şizofren Nedir? Şizofren Ne Demek Okey nasıl oynanır ve okey kuralları nelerdir? Televizyonun İcadı, Televizyonu Kim İcat Etti Pi Sayısı Nerelerde Kullanılır Cebir'de denklem çözerken X harfi kullanılmasının temel sebebi Rüyada ölmüş birini canlı görmek Dünyanın En Zehirli Hayvanları Bir Google Maps harikası daha C / C++ Matris Çarpma Kodu ve Basit Hızlandırma Teknikleri Miraç kandilini nasıl ihya edeceğiz?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24