2015 Mevlid Kandili ne zaman

2015 mevlid kandili tarihiSevgili peygamberimizin doğum günü olan Mevlid gecesi bu yıl 2 Ocak 2015 Cuma akşamı başlıyor ve 3 Ocak 2015 Cumartesi akşamı bitiyor. Yani başka bir ifadeyle, 2 Ocak akşamını 3 Ocak gecesine bağlayan güne denk geliyor. Dua, selam ve salavatınızı 2 Ocak gecesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Hicri takvim miladi takvimden daha kısa olduğundan, bu yıl sonunda Mevlid kandilini bir kez daha kutlayacağız. 2015 yılının 22 Aralık Salı akşamını 23 Aralık Çarşamba gününe bağlayan Salı gecesini Mevlid kandili olarak kutlayacağız.

Mevlid Kandiliniz kutlarken, Resül-ü Ekrem Aleyhisselam'a salat ve selam ederiz.

Mevlid Kandili ile ilgili açıklama

Mevlid kelimesinde "doğum" mânası vardır. Kandil kelimesinde de, belli günlerde yakılan aydınlık anlamı mevcuttur. İkisini bir araya getirip de Mevlid Kandili dediğimizde, Resûlüllah (asv)'ın doğum gecesinde minarelerde yakılan kandiller hâtıra gelmektedir. Müslümanlar, her sene Rebiü'l-evvel ayının on ikinci gecesine giriş teşkil eden geceyi dinî merasimlerle ihyâ eder, farklı bir huzur ve neş'eyle tes'id etme titizliği gösterirler. Kandillerle donatılan camiler bu niyetle dolar, taşar...

Müslümanlar bu geceyi, hem kendi açılarından, hem de çocukları açısından düşünürler. Kendi açılarından düşünürken ibâdetleri, çevredeki konu komşuya yardımları, çeşitli iyilikleri hatırlar, farklı bir yardım anlayışında olurlar. Çocukları açısından ise, çok dikkatli olurlar. Mâsum dimağlarda gecenin güzel bir hatıra olarak kalmasını temin edecek çarelere başvururlar. Nitekim o günde çocukların sevineceği şeyler alırlar, hoşlarına gidecek sohbetler tertip ederler, gecenin, zihinlerinde tatlı bir hâtıra olarak kalmasını temin ederler.


2 yıl 4 ay önce eklendi

Çanakkale zaferi ile ilgili şiirler Türev nedir, türev ne işe yarar? İngiliz Atasözleri, İngilizce Atasözleri ve Anlamları Ali Ercan - Medine'ye varamadım yaralıyım klibi Talep Tahmin Yöntemleri Orta Doğu'da Yaşayan Irklar ve Konuşulan Diller Haritası 2015 Mevlid Kandili ne zaman Haftanın günleri Felsefe nedir, Felsefe neyi inceler? Özdeyişler (Vecizeler) Telkari Sanatı Hangi akarsu üzerinde hangi baraj var MySQL Dump/Restore, MysqlDump komutunu kullanarak veritabanını yedekleme Geçmişten Günümüze  Haberleşme Araçları Buharlaşma, Kaynama ve Yoğuşma Arasındaki Farklar Büyük patlama, kâinatın ilk sakini! Hidrojen bombası, atom bombasından farkı ve gücü Lenin'in Yahudi kökenleri kanıtlandı Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri How to Use a Router as a Repeater Türkçe - İngilizce, İngilizce - Türkçe Sözlük
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23