2015 Mevlid Kandili ne zaman

2015 mevlid kandili tarihiSevgili peygamberimizin doğum günü olan Mevlid gecesi bu yıl 2 Ocak 2015 Cuma akşamı başlıyor ve 3 Ocak 2015 Cumartesi akşamı bitiyor. Yani başka bir ifadeyle, 2 Ocak akşamını 3 Ocak gecesine bağlayan güne denk geliyor. Dua, selam ve salavatınızı 2 Ocak gecesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Hicri takvim miladi takvimden daha kısa olduğundan, bu yıl sonunda Mevlid kandilini bir kez daha kutlayacağız. 2015 yılının 22 Aralık Salı akşamını 23 Aralık Çarşamba gününe bağlayan Salı gecesini Mevlid kandili olarak kutlayacağız.

Mevlid Kandiliniz kutlarken, Resül-ü Ekrem Aleyhisselam'a salat ve selam ederiz.

Mevlid Kandili ile ilgili açıklama

Mevlid kelimesinde "doğum" mânası vardır. Kandil kelimesinde de, belli günlerde yakılan aydınlık anlamı mevcuttur. İkisini bir araya getirip de Mevlid Kandili dediğimizde, Resûlüllah (asv)'ın doğum gecesinde minarelerde yakılan kandiller hâtıra gelmektedir. Müslümanlar, her sene Rebiü'l-evvel ayının on ikinci gecesine giriş teşkil eden geceyi dinî merasimlerle ihyâ eder, farklı bir huzur ve neş'eyle tes'id etme titizliği gösterirler. Kandillerle donatılan camiler bu niyetle dolar, taşar...

Müslümanlar bu geceyi, hem kendi açılarından, hem de çocukları açısından düşünürler. Kendi açılarından düşünürken ibâdetleri, çevredeki konu komşuya yardımları, çeşitli iyilikleri hatırlar, farklı bir yardım anlayışında olurlar. Çocukları açısından ise, çok dikkatli olurlar. Mâsum dimağlarda gecenin güzel bir hatıra olarak kalmasını temin edecek çarelere başvururlar. Nitekim o günde çocukların sevineceği şeyler alırlar, hoşlarına gidecek sohbetler tertip ederler, gecenin, zihinlerinde tatlı bir hâtıra olarak kalmasını temin ederler.


2 yıl 8 ay önce eklendi

Farklı şekillerde merdiven çıkma mantık sorusu Sakla samanı, gelir zamanı atasözünün anlamı 1. Murat Dönemi (1362-1389) İkametgah belgesi Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya bedduası Alo ne demektir? 2015 Mevlid Kandili ne zaman Utangaçlık Nasıl Yenilir? Aşık Veysel ve Hayatı Dünya Edebiyatındaki Ünlü Romanlar ve Özetleri Ünlü Türk Ressamlar ve Ressamların İsimleri Periskop nedir, Periskop nasıl yapılır? Mitozun Evreleri, Mitoz bölünme evreleri nelerdir? Kağıdı kim buldu, Kağıt icadı Enerji kaynaklarının çevreye olumlu etkileri Engellilerin yaşadığı zorluklar nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Evcil hayvanlar hakkında ilginç bilgiler ve merak ettikleriniz GGG - 3G Nedir ?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25