2015 Aşure günü tarihi

2015 aşure günüAllah'ın ayı Muharrem yani Şehrullahi'l-Muharrem olarak bilinen Muharrem ayında bir çok önemli olay zuhur etmiştir. Muharrem ayı Müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Bu ayda İlahi feyz ve bereket cuşa gelir. Muharrem ayının 10. günü Aşure günü olarak bilinen gündür. Miladi takvime göre Aşure günü bu yıl 23 Ekim 2015 Cuma gününe denk düşmektedir.

Aşure Günü ve Gecesi

Muharrem ayı, Kur'an-ı Kerim'de, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharrem ayının 1. günü oruç tutmak, o yılın tamamını oruçlu geçirmek kadar faziletlidir.

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allah-u Teala, bir çok peygamberin duasını Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Adem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşten kurtulması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyub'un hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması gibi büyük hadiseler Aşure gününde cereyan etmiş olaylardır.


3 yıl 3 ay önce eklendi

Seferi namazı nasıl kılınır? Hangi çiçek ne zaman ekilir? Yeşilay haftası şiirleri Türk kimdir? Tarih bizi çağırıyor! Türkiye'nin illeri ve bölgeleri renkli harita Osmanlı Devleti'nin Padişahları En ilginç bilimsel deneyler Dünyaca ünlü Gizli Kalmış Hazineler 2015 Aşure günü tarihi Mide yanması nedir, mide yanması nasıl tedavi edilir? Kadir Suresi, Türkçe Okunuşu ve Anlamı Âşık Edebiyatı Nazım Biçimleri Güneş ile ilgili Atasözleri Higgs Bozonu Nedir? Sorularla Higgs Bozonunu Tanıyalım Tekerleğin icadı, Tekerleğin Bulunuşu Hangi ayda hangi balık avlanır PHP $_SERVER global dizisi, değişkenleri ve kullanımı Bilgisayarın tarihçesi, geçmişten günümüze bilgisayarlar DNS nedir, Open DNS 2014 IP Adresleri Necmettin Erbakan Hayatını Kaybetti! Riemann Hipotezi