Patagonya

Patagonya

Patagonya, Arjantin'in güneyinde, çok geniş, ağaçsız, çalılarla kaplı, yarı kurak bir bölgedir. 673.000 km2 yüzölçümüyle Amerika kıtalarındaki en geniş çöldür. Colorado Irmağı kuzeyde doğal sınırı oluşturur; doğuda ise Atlas Okyanusu vardır. Güneyde Tierra del Fuego Adası'na kadar uzanan Patagonya, batıda And Dağları'nın güney uzantısı ile sınırlanır.

Patagonya'da yaşayan Yerliler'in bundan 5.000 yıl önce Tierra del Fuego'dan geldikleri sanılmaktadır. 16. yüzyılın sonuna doğru Güney Amerika'ya ayak basan İspanyol kâşifler, burada avcılıkla geçinen göçebe kabilelerle karşılaştılar. Bu kıyıyı keşfeden ilk Avrupalı olan Ferdinand Macellan'ın, üzerlerindeki kalın hayvan postları, gür saçları ve boyalı yüzleriyle Yerliler'i, bir 16. yüzyıl öyküsündeki Patagon adlı canavara benzettiği için bölgeye bu adı verdiği söylenir.Arjantin 1817'de İspanyol egemenliğinden kurtulunca, göçmenleri bu topraklara yerleşmeye özendirmek için girişimlerde bulunuldu. Bazıları çiftçilik yapmak için, bazıları da burada bir topluluk oluşturan Galliler gibi, dinsel ve siyasal özgürlüğe kavuşmak amacıyla geldi. Gene de nüfusu seyrektir ve çoğunlukla kırsal bölgelerdedir. Bölgeden çıkartılan en önemli ürünler petrol ve demir cevheridir. Bunun yanı sıra, altın, bakır, manganez, kurşun ve uranyum rezervleri vardır.

Patagonya haritadaki yeri


3 yıl 4 ay önce eklendi

Tutum Yatırım Ve Türk Malları Haftası ile ilgili şiirler Hangi sebze hangi ayda ekilir? Türkiye'nin Akarsuları Elif Şafak'ın Aşk isimli romanının kitap özeti İngiliz Atasözleri, İngilizce Atasözleri ve Anlamları Oruç tutmanın bize kazandırdıkları Magna Carta Dünyanın en uzun adamı Patagonya Psikanaliz Nedir? Psikanaliz Kuramı İslam Etkisindeki Türk Edebiyatı Ünlü Türk Heykeltraşları kimlerdir? Evdeki Rutubet Nasıl Giderilir Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Site Nasıl Kurulur? Aslanlar Hakkında Genel Bilgi Microsoft Visual Studio 2012 (MSVC 11) ile BOOST Kütüphanelerinin Derlenmesi ve Kullanımı Akvaryum Balık Türleri, Akvaryum Balıklarının İsimleri ve Özellikleri Deprem ve tsunami kurbanlarına dev bağış İmam Gazali'den Öğütler II
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27