Patagonya

Patagonya

Patagonya, Arjantin'in güneyinde, çok geniş, ağaçsız, çalılarla kaplı, yarı kurak bir bölgedir. 673.000 km2 yüzölçümüyle Amerika kıtalarındaki en geniş çöldür. Colorado Irmağı kuzeyde doğal sınırı oluşturur; doğuda ise Atlas Okyanusu vardır. Güneyde Tierra del Fuego Adası'na kadar uzanan Patagonya, batıda And Dağları'nın güney uzantısı ile sınırlanır.

Patagonya'da yaşayan Yerliler'in bundan 5.000 yıl önce Tierra del Fuego'dan geldikleri sanılmaktadır. 16. yüzyılın sonuna doğru Güney Amerika'ya ayak basan İspanyol kâşifler, burada avcılıkla geçinen göçebe kabilelerle karşılaştılar. Bu kıyıyı keşfeden ilk Avrupalı olan Ferdinand Macellan'ın, üzerlerindeki kalın hayvan postları, gür saçları ve boyalı yüzleriyle Yerliler'i, bir 16. yüzyıl öyküsündeki Patagon adlı canavara benzettiği için bölgeye bu adı verdiği söylenir.Arjantin 1817'de İspanyol egemenliğinden kurtulunca, göçmenleri bu topraklara yerleşmeye özendirmek için girişimlerde bulunuldu. Bazıları çiftçilik yapmak için, bazıları da burada bir topluluk oluşturan Galliler gibi, dinsel ve siyasal özgürlüğe kavuşmak amacıyla geldi. Gene de nüfusu seyrektir ve çoğunlukla kırsal bölgelerdedir. Bölgeden çıkartılan en önemli ürünler petrol ve demir cevheridir. Bunun yanı sıra, altın, bakır, manganez, kurşun ve uranyum rezervleri vardır.

Patagonya haritadaki yeri


9 yıl 9 ay önce eklendi

İkinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm peygamberlerin isimleri Çevre kirliliği ile ilgili alınması gereken önlemler Hilekâr üreticiyi bulma mantık sorusu Tutumluluk ile ilgili atasözleri II. Murat Dönemi (1421-1451) Cuma gününün önemi, Cuma günü niçin kutsaldır? Peygamberimizin isimleri Dünyanın en büyük yılanı Patagonya Ali Kuşçu'nun Hayatı Tavsiye Edilen Kitaplar Ünlü Türk Ressamlar ve Ressamların İsimleri Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti Göçmen kuşların isimleri, adları nelerdir? Göçmen Kuşlar Listesi Buharlaşma, Kaynama ve Yoğuşma Arasındaki Farklar Cebir'de denklem çözerken X harfi kullanılmasının temel sebebi Bir çocuk yetiştirmenin maliyeti ne kadar? Suda yaşayan hayvanlar, suda yaşayan canlılar nelerdir? How to Use a Router as a Repeater Einstein alan denklemleri