Piramitlerin özellikleri

piramitlerin özellikleriPiramit dört ana yöne göre düzenlenerek inşa edilmiştir. 

Piramit dünyanın kara kitlesinin merkezinde yer alır. 

Gize’den (piramitlerin bulunduğu kent) geçen boylam, dünyanın denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya böler. Bu boylam ayrıca kadar üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup, bütün yer küresinin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktası oluşturur. 

Piramitlerin açıları Nil’in delta yöresini iki eşit yarıya böler. 

Piramit kusursuz bir jeodezik yöneliş noktasıdır. Nirengi sayesinde göze görünen tüm karaların ölçülebildiğini Napolyon’un bilginleri saptamışlardır. 

Gize’nin üç piramidi aralarında bir Pitagor üçgeni oluşturacak biçimde düzenlenmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine orantısı 3:4:5’tir. 

Piramidin yüksekliğiyle çevresi arasındaki oran bir dairenin yarı çapıyla çevresi arasındaki oranın dengidir. Dört kenarlar dünyanın en büyük ve çarpıcı üçgenlerdir. 

Piramitle hem kürenin hacmi hem de dairenin yüzeyi hesaplanabiliyor. 

Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla mart başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler. Piramidi çeviren taş levhaların uzunluğu bir günün gölge uzunluğuna eşittir. Bu gölgenin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419. bölümünde yılın uzunluğu yanlışsız olarak saptanabiliyordu. 

Piramidin dörtgen biçimli tabanının normal kenar uzunluğu 365,342 Mısır endazesine denk gelir. Bu sayı, tropik güneş yılının günlerinin sayısına eşittir. 

Büyük Piramitle dünyanın merkezi arasındaki uzaklık, Kuzey Kutbu’yla arasındaki uzaklığa eşittir ve Kuzey Kutbuy’la dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir. 

Piramidin tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3,1416 sayısı elde edilir. 

Piramidin dört yüzünün toplam yüzölçümü piramit yüksekliğinin karesine eşittir. 

Büyük Piramidin tepesi Kuzey Kutbu’nu, çevresi Ekvator’un uzunluğunu temsil eder ve iki uzunluk aynı mikyasa uygunluk gösterir.


2 yıl 5 ay önce eklendi

Yeni anayasa maddeleri'nin özeti ve açıklaması Türevin geometrik yorumu Dilimizde de anlamı olan İngilizce Atasözleri Nas ve Felak Sureleri Türkiye nüfusunun demografik yapısının yıllara göre değişimi Topkapı Sarayı'nda 5 Asırdır Kesintisiz Kur'an-ı Kerim okunuyor 2015 Regaib Kandili ne zaman Piramitlerin özellikleri Din Felsefesi ile ilgili bilgiler Atatürk'ün Söylediği Özlü Sözler Pablo Picasso kimdir, Pablo Picasso'nun hayatı Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir sözünün anlamı İnceltme / Düzeltme İşareti Kaldırıldı mı? Düzeltme İşaretinin Kullanım Yerleri Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanacak 2014 İngiltere'de neden direksiyonlar sağdadır? Naim Süleyman oğlu kimdir, hayatı, biyografisi, rekorları C#'ta DateTime Formatını Değiştirmek İşyerinde uykunuz gelirse ne yapmalısınız? 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Necmettin Erbakan Hayatını Kaybetti! Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23