Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Yemeklerden sonra mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle buna neden olan yiyecekleri belirlemeli ve yanma hissini arttıran besinlerden uzak durmalısınız. Mide yanması, günümüzde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sağlık sorunudur ancak beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle büyük ölçüde kontrol altına alınabilir ve yol açtığı rahatsızlıklar azaltılabilir. Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler sıralamasında mide asidini tutan ve sindirilmesi nispeten daha kolay olan çiğ sebzeler, lifli meyveler (muz, şeftali gibi asitli meyveler dışında kalan meyveler), uzun süre tok tutan tam tahıllı gıdalar ilk sıralarda gelmektedir.

Mide yanması arada bir görülüyorsa yediğiniz yemeklere dikkat ederek belirtileri azaltabilirsiniz. Ancak eğer her gün veya gün aşırı mideniz yanıyorsa bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü mide yanmasıyla, reflü veya mide ülserinin yarattığı rahatsızlıklar, neden oldukları belirtiler birbirine oldukça yakındır. Ülserin ve reflünün tedavisinde erken teşhis önemlidir. Bu gibi mide yanmasından daha ciddi sorunların ilerlememesi için doktorunuz ilaç ve özel bir beslenme programı önerebilir. Aşağıdaki listede yer alan gıdalar hafif ve orta dereceli mide yanmasını hafifletmek için önerilen besinlerdir.

Sebzeler

Mide yanması yaşamamak için öğünlerinizi hafif tutmalısınız. Bunun için haşlanmış sebzeler ideal bir seçim olabilir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin sebzeler hem yanmayı arttıran mide asidi üretimini dengeler hem de lifli yapılarıyla daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Ancak gaz yaptığı bilinen brokoli ve asitli domates mide yanmasına karşı önerilmiyor. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.

Meyveler

Posalı (lifli) meyveler midenize fazla yük bindirmeden daha çabuk sindirilir. Bu sayede mide yanmasını arttıran mide asidi üretimi minimum seviyede tutulabilir. Fakat mide asidini arttıran turunçgillerden (portakal, mandalina, greyfurt) ve asitli çilek, ananas, kivi gibi meyvelerden uzak durmalısınız. Muz hem sindirime yardımcı olur hem de kolay sindirilir. Şeftali, armut, kavunda mide yanması yaşayanlara önerilen meyveler arasında yer alıyor.

Tam Tahıllar

Demir, magnezyum, B vitaminleri ve selenyum bakımından zengin olan tam tahıllı besinler (bulgur, esmer pirinç, arpa, yulaf, ...) genel sağlığınıza katkıda bulunurken mide yanmasına iyi gelir.

Mide yanmasına iyi gelen besinler

• Lahana
• Karnıbahar
• Patates
• Elma Sirkesi
• Maden Suyu
• Ispanak
• Muz
• Taze kızarmış ekmek
• Meyankökü

Mide Yanması Yaşamamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide yanmasını en aza indirmek için beslenmenize dikkat etmek atacağınız ilk adım olmalıdır. Sindirimi zor, aşırı yağlı gıdaları, tatlı atıştırmalıkları beslenme listenizden çıkarmakta fayda var. Ayrıca tuzu kontrollü olarak tüketmeli ve tuzlu hazır gıdalardan (fast-food ürünleri, patates cipsi, krakerler, ...) uzak durmalısınız. Fazla baharatlı yemekler ve pul biber (veya toz acı biber) mide yanmasını arttırabilir.

Mide yanmasını önlemek için diğer öneriler

• Kafeinli içecekler (kahve, kola, yeşil çay, ...) mide yanmasını arttırabilir
• Gazlı içecekler (kola, soda, ...) mide yanmasına neden olabilir
• Doymuş yağ (hayvansal yağ) içeren yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketin
• Süt ve süt ürünleri yağsız veya az yağlı olanlar arasından seçin
• Tavuk ürünlerini sindirime yardımcı olmak için derisiz tüketin
• Yemeklerden sonra uzanmayın, dik oturun
• Yatmadan önce yemek yemeyin, uykuyla yemek arasında en az 2 saat bırakın
• Yattığınızda mide yanması artıyorsa sırtınıza yastıkla destek yaparak başınızı yukarda tutun
• Sigarayı bırakın
• Fazla kilolarınızdan kurtulun

Sonuç olarak mide yanmasına iyi gelen yiyeceklerden önce mide yanmasına neden olan yiyeceklere odaklanmalısınız. Yani bol baharatlı ve yağlı bir kebap yedikten sonra "benim midem neden yanıyor" demek pek doğru değil. Ayrıca çay, kahve alışkanlığınız varsa ve bunları sigarayla birlikte tüketiyorsanız mide yanmasından kurtulmanız çok zor. Bazı yiyecekler mide yanmasını arttırabilir ancak sizin mideniz genel olarak mide asidi üretimini ve yanma şikayetlerini arttıran gıdalar dışında başka yiyeceklere de hassas olabilir. Siz de rahatsızlığa neden olan yiyecekleri tam olarak bulabilmek için yediklerinizi not edin. Böylece tam olarak hangi gıdaların, içeceklerin yanma hissini arttırdığı belirleyerek bu gıdalardan uzak durabilirsiniz. Mideniz sık sık yanmaya başladıysa mutlaka doktora gidin ve kendi kendinize ilaç tedavisi uygulamayın.


9 yıl 9 ay önce eklendi

Uçaklar neden 10 km yüksekten uçar? Atletizmin Dalları Çevre kirliliği için çözüm önerileri Babalar Günü ne zaman? Yılbaşı ve noel kutlamaları nasıl başlamıştır? Egzama nedir, nasıl tedavi edilir? Türkiye'nin en büyük 100 perakende şirketi ve yıllık ciroları Narsisizm nedir? 2021 Regaib Kandili ne zaman Mide yanmasına ne iyi gelir? Kadir Suresi, Türkçe Okunuşu ve Anlamı Anonim Halk Şiiri Nazım Biçimleri Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözünün anlamı Regular Expressions Referans Sayfası Kur'an-ı Kerim'de kurban ile ilgili ayetler var mı? Isı ve sıcaklık arasındaki farklar Balın bilinmeyen faydaları, Balın faydaları nelerdir? Dalga boyu nedir, nasıl hesaplanır? Osmanlı Armasının Tasarımı ve Özellikleri İsveçli çöpçü borsadan zengin olmuş!
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28