Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı

tanzimat edebiyatı1860-1876 yılları arasında Tanzimat edebiyatının birinci dönem temsilcileri Şinasi, Ziya Paşa, Namik Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Şemsettin Sami ve Ahmet Vefik Paşa’'dır.

Bu dönemde sanat toplum içindir görüşü benimsenmiştir. Bu sebeple şiirde söyleyişe değil fikre önem verilmiştir. Dilde sadeleşme fikri savunulmuş ama uygulanamamıştır. Hece vezni ve halk edebiyatı da savunulmuş ama sözde kalmiştir.

Divan edebiyatına tümden karşı çıkılmış ve ağır bir dille eleştirilmiştir. Fransız edebiyatı örnek alınarak romantizmden etkilenilmiştir.

Roman, tiyatro, makale gibi batıdan alınan türler ilk defa bu dönemde kullanılmıştır. Noktalama işaretleri de ilk defa bu dönemde kullanilmiştir. Kölelik ve cariyelik, romanlarda sıkça işlenmiştir. Romanlar teknik bakımdan oldukça zayıftır. Yer yer olayların akişi kesilerek okuyucuya bilgiler verilmiştir, uzun uzun tasvirler yapılmış, tesadüflere sıkça yer verilmiştir.

Edebiyatçılar edebiyatın yanında devlet işleriyle, siyasetle de bilfiil ilgilenmişlerdir.


2 yıl 10 ay önce eklendi

Burnunda tütmek deyiminin anlamı 1. Murat Dönemi (1362-1389) Telgraf nedir, telgrafın çalışması İnternetten para kazanma 'Bu meydan kanlı meydan' sözlerinin devamı Memelilerde hamilelik süreleri Eski İmparatorluklarda Yazı Araçları Dünyada en çok tanınan 15 ünlü Ateist Marilyn Monroe Kimdir, Marilyn Monroe'nun Hayatı (1926 - 1962) Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı Nasır tutmak ne demek Yabancıların oturma izinleri, Türkiye'de ikamet ve çalışma izni Ülkemizde ve dünyada ilk televizyon yayınları ne zaman başladı Arabanın icadı, Otomobili kim icat etti Enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri Balın bilinmeyen faydaları, Balın faydaları nelerdir? Kablosuz İletişim Teknolojileri ve Teknikleri Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanları Radyasyon'un Etkileri Makarna (Spagetti) Yiyen Düşünürler Problemi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23