Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı

tanzimat edebiyatı1860-1876 yılları arasında Tanzimat edebiyatının birinci dönem temsilcileri Şinasi, Ziya Paşa, Namik Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Şemsettin Sami ve Ahmet Vefik Paşa’'dır.

Bu dönemde sanat toplum içindir görüşü benimsenmiştir. Bu sebeple şiirde söyleyişe değil fikre önem verilmiştir. Dilde sadeleşme fikri savunulmuş ama uygulanamamıştır. Hece vezni ve halk edebiyatı da savunulmuş ama sözde kalmiştir.

Divan edebiyatına tümden karşı çıkılmış ve ağır bir dille eleştirilmiştir. Fransız edebiyatı örnek alınarak romantizmden etkilenilmiştir.

Roman, tiyatro, makale gibi batıdan alınan türler ilk defa bu dönemde kullanılmıştır. Noktalama işaretleri de ilk defa bu dönemde kullanilmiştir. Kölelik ve cariyelik, romanlarda sıkça işlenmiştir. Romanlar teknik bakımdan oldukça zayıftır. Yer yer olayların akişi kesilerek okuyucuya bilgiler verilmiştir, uzun uzun tasvirler yapılmış, tesadüflere sıkça yer verilmiştir.

Edebiyatçılar edebiyatın yanında devlet işleriyle, siyasetle de bilfiil ilgilenmişlerdir.


3 yıl 1 ay önce eklendi

32 farz nelerdir? Yunus Emre şiirleri Dünyaca ünlü bilim adamlarımız ve sanatçılarımız Temre Duası Bayrak ile ilgili şiirler Coğrafi Keşifler Dünyanın en büyük yılanı Bilim Felsefesi Kanuni'nin Fransa Kralı Fransuva'ya Gönderdiği Mektup Prenses Isabella Fortuna kimdir, Isabella Fortuna'nın özgeçmişi Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı Hoşgörüyle ilgili Atasözleri ve Güzel Sözler Vatandaşlık nasıl alırım, yetkili makam kararı ile TC vatandaşı olma? Göçmen kuşların isimleri, adları nelerdir? Göçmen Kuşlar Listesi Eritrosit Nedir, Eritrosit Ne Demek Hacim ölçüleri nelerdir? Her eve bir baz istasyonu devri geliyor İşyerinde uykunuz gelirse ne yapmalısınız? Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri Evcil hayvanlar hakkında ilginç bilgiler ve merak ettikleriniz Riemann Hipotezi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24