Güzel sanat dallarında kullanılan malzemeler ve özellikleri

Güzel sanat dallarında kullanılan malzemeler ve özellikleri

Güzel sanatlar kendi içinde dallara ayrılır ve bu dallar farklı araç ve aletler kullanırlar işte bu dallar ve kullanılan eşyalar

1. Edebiyat

Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.

Edebiyat: Kalem, Kağıt, Silgi, Daktilo, Klavy

2. Resim

Yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.

Resim Malzemeleri: Boya (kalem,suluboya, guaş, yağlı boya, akrilik boya, mum boyası, pastel boya, kök boya), Resim defteri , Resim kağıdı, Fırça çeşitleri, Kalem, Mürekkep, Palet, Silgi, Tuva

3. Heykel

Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları,taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.

Heykel Malzemeleri: Mermer, Beton, Betonarme, Kil, Kalıp çeşitleri. Oyma, kırma, kesme vb araçlar.

4. Mimarlık

İnsanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapmaklar, camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adı verilir.

Mimarlık Malzemeleri: Mermer, Beton, tahta, vb. yapı malzemeleri. Oyma, kırma, kesme vb araçlar

5. Musiki (Müzik)

Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Müzik, pek çok bölümlere ayrılır. Musiki bestecilerine musıkişinas denir.

Müzik Malzemeleri: Müzik aletleri

6. Tiyatro

Bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adı verilir.

Tiyatro malzemeleri: Kostüm, sahne, yardımcı araç, dekor araçları

7. Dans

Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.

Dans mazemeleri: kostüm, müzik


9 yıl 11 ay önce eklendi

Segment'ine göre en çok tercih edilen araçlar Tecvid ilminin tanımı Nato'ya üye ülkelerin listesi Trenlerin uzunluğunu bulma mantık sorusu Sakla samanı, gelir zamanı atasözünün anlamı Ankara Savaşı (1402) Ali Ercan - Medine'ye varamadım yaralıyım klibi Et fiyatları neden pahalı, et fiyatları neden düşmüyor? 1. Dünya Savaşına Girerken Ülkelerin Nüfus ve Asker Sayıları Eski İmparatorluklarda Yazı Araçları Psikanaliz Nedir? Psikanaliz Kuramı İslamiyetten Önceki Türk Edebiyatı Güzel sanat dallarında kullanılan malzemeler ve özellikleri Uydunun icadı Anadolu’da Yaşayan Göçmen Kuş türleri ve açıklamaları İngiltere'de neden direksiyonlar sağdadır? Hayatımızı kolaylaştıran buluşlar nelerdir? Erken Yaşta Evlenmenin Sakıncaları ve Zararları Cennet Papağanı Türleri, Cennet Papağanı Cinsleri Necmettin Erbakan Hayatını Kaybetti! GGG - 3G Nedir ?