Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti

Bulaşık makinasının icadıBir çok kadın bulaşık makinası yapabilmek için değişik fikirler geliştirdi. Ancak ilk patent 1885'te Josephine G. Cochran taraınjdan alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun nedeni buharlı gemiyi icat ettiğini ortaya süren John Fitch'in soyundan geliyor olmasıydı.

Cochran her zaman daha üstün bir yaşayış tarzı hayal etti. Bu yüzden isminin daha kolay hatırlanacak "Cochrane, Cockran" gibi şekillerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinasını üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti.

Makinanın çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

Bir fuarda gazeteciler tarafından makinalarının tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini söyledi.


3 yıl 2 ay önce eklendi

Doğa ile ilgili şiirler Dalga boyu hesaplamasıyla ilgili örnekler Türkiye tatili Erdoğan'ı desteklemekten başka bir şey değil Ramazan hakkında peygamber efendimizin sözleri Peygamberimizin isimleri Türkiye'de Yıllara göre Bitkisel Üretim İstatistikleri Sanat Felsefesi (Estetik) Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 1 Kudüs denilince Selahaddin Eyyubi Tekke Edebiyatı Nazım Türleri Aşık Atmak ne demek Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti Hidroelektrik santrallerinde (barajlarda) elektrik nasıl üretilir Arabanın icadı, Otomobili kim icat etti Enerji kaynaklarının çevreye olumlu etkileri Engelli olmak nedir, özürlülüer kanunu Bilgisayar parçaları nelerdir? OEM Malzemeler Bilgisayarınız yavaşladı mı, nasıl hızlandırabilirim? "Milli Ruh": Turgut Özal döneminde yaşanmış bir olay Open CV (computer vision) kütüphanesini kullanarak yüz tanıma kodu örneği
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24