Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti

Bulaşık makinasının icadıBir çok kadın bulaşık makinası yapabilmek için değişik fikirler geliştirdi. Ancak ilk patent 1885'te Josephine G. Cochran taraınjdan alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun nedeni buharlı gemiyi icat ettiğini ortaya süren John Fitch'in soyundan geliyor olmasıydı.

Cochran her zaman daha üstün bir yaşayış tarzı hayal etti. Bu yüzden isminin daha kolay hatırlanacak "Cochrane, Cockran" gibi şekillerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinasını üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti.

Makinanın çalışma sistemi çok basitti. Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyor. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.

Bir fuarda gazeteciler tarafından makinalarının tanıtılması üzerine daha çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendi yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten daha zor olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini söyledi.


2 yıl 12 ay önce eklendi

Sakla samanı, gelir zamanı atasözünün anlamı Orhan Bey Dönemi (1324-1362) Sırp Sındığı Savaşı (1364), Sebepleri ve Sonuçları Türkiye'nin en büyük 50 özel şirketi ve yıllık ciroları Dinimizde domuz eti niçin haram kılınmıştır? Dünyanın en şişman adamı Bilgi Felsefesi (Epistemoloji) Kanuni'nin Fransa Kralı Fransuva'ya Gönderdiği Mektup Kobe Bryant'ın Hayatı Âşık Edebiyatı Nazım Biçimleri Dümen kırmak deyiminin anlamı Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Thomas Edison'un Buluşları Doğal Afetlerden Korunma Yolları Twitter'a girmek için yapılması gerekenler İşletim sistemi nedir, ne işe yarar? Cennet Papağanı Türleri, Cennet Papağanı Cinsleri Günümüzdeki savaş uçaklarının fiyat ve performans yönünden kıyaslanması İmam Gazali'den Öğütler II
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23