Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanacak 2014

2014 Paskalya bayramı ne zaman?Paskalya, Hristiyanlar tarafından kutlanan bir bayramdır. Kelime kökeni İbranice’ye dayanan paskalya “dokunmadan geçmek” anlamına geliyor. İsrailoğulları’nın Mısır’daki kaçışını ifade eder. Hıristiyanlar için en önemli bayram olan paskalya bayramında, İsa’nın çarmıha gerildikten üç gün sonra dirilişi kutlanır. Ancak ne var ki Paskalya Bayramının kutlanması konusunda belli bir gün yoktur. Her yılın Mart ayı sonundan Nisan ayının sonuna kadar olan dönemi kapsar. Kiliselerde pazar günleri kutlanan Paskalya gününün diğer isimleri ise kıyam yortusu, diriliş günüdür.

Paskalya tüm Hıristiyanlar tarafından kutlanır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (Büyük Perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (Kutsal Hafta) kapsar. Paskalya Günü’nde (Diriliş Günü) sona erer.

Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (Paskalya çöreği) yapılır; haşlanmış yumurtalar boyanır; mumlar yakılır; dualar okunur. Süryanilerin temmuz ayında kutladıkları Meryem Ana Paskalyası adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine girer.

Katolik Kiliseleri’nde, Paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, Paskalya mumu yakılır; Kitabı Mukaddes’ten bölümler okunur, vaftiz törenleri yapılır. Hristiyanlığın başlangıç döneminde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez, Paskalya gününde yapılırdı.

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, Hz İsa‘nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.

2014 Paskalya Bayramı Tarihi

2014 yılındaki Paskalya Bayramını Katolikler ve Ortodokslar 20 Nisan 2014 tarihinde aynı günde kutlamışlardır.

2013 yılındaki Paskalya Bayramını; Katolikler 31 Mart 2013 tarihinde, Ortodokslar ise 5 Mayıs 2013 tarihinde kutlamıştır.

Önümüzdeki yıllar için Paskalya Bayramı tarihlerini wikipedia'dan öğrenebilirsiniz.

Mutlu paskalyalar Mutlu Paskalyalar Dileği Mutlu Paskalyalar 2 Mutlu Paskalyalar Dilerği 2 Mutlu Paskalyalar 3


2 yıl 10 ay önce eklendi

2015 Mevlid Kandili ne zaman Patagonya Ünlü Matematikçiler ve Hayatları 1 Dünyaca Ünlü Besteciler ve Hayat Hikayeleri Roman ve Hikaye Arasındaki Farklar Tekke Edebiyatı Nazım Türleri Hatai Nedir, Hatai Motifleri, Hatai Desenleri Spor ile ilgili Atasözleri Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti Gizli Dosyaları Göremiyorum, Gizli Dosya ve Klasörleri Nasıl Görebilirim? Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanacak 2014 Arabanın icadı, Otomobili kim icat etti Katı, sıvı ve gaz maddelerin özellikleri Uzunluk ölçüleri nelerdir? Metrenin katları nelerdir? Engellilerin yaşadığı zorluklar nelerdir? İşletim sistemi nedir, ne işe yarar? Akvaryum Balık Türleri, Akvaryum Balıklarının İsimleri ve Özellikleri 2013 Hac Kuraları Sonuçları, 2013 Hacca Gitmeye Hak Kazanan Hacı Adayları Radyasyon'un Etkileri Collatz Problemi ve ilk 10000 sayı için çözümü Youtube girme, youtube giriş DNS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16