Herhangi bir bilgisayarın facebook'a erişimini nasıl önlerim?

Herhangi bir bilgisayarın facebook'a erişimini nasıl önlerim?

Bu yazımızda internette bulunan web sitelerine erişimi nasıl önleyebileceğinizi açıklayacağız. Burada açıklayacağımız yöntemle, çocuklarınızın girmesini istemediğiniz facebook, twitter, 18 yaş üstü içeriğe sahip sitelere evden erişimi önleyebilirsiniz.

Bunun için en kolay yöntem olan IP yönlendirmeyi kullanacağız. Varsayalım ki kullanıcı www.facebook.com adresine girmek istedi. Normalde, kullanıcı bu adresi internet tarayıcısına yazdığında, bilgisayar daha önceden edindiği bilgileri kullanarak bu sitenin IP adresini kullanarak gerekli verileri indirmektedir. Facebook için örnek erişim adresi 69.171.247.21 olarak verilebilir.

Bizim yapacağımız ise, kullanıcı facebook.com adresine girdiğinde bilgisayarı yanıltmak ve onu başka bir IP adresine göndermek olacak. Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım aşağıda bulabilirsiniz:

1. Öncelikle bilgisayarınıza girin ve Windows işletim sisteminin kurulu olduğu diskin altındaki (genellikle C diski) Windows/System32/drivers/etc klasörüne girin.

2. Bu klasörün içinde yer alan hosts dosyasını kopyalayın ve masaüstüne yapıştırın. Aksi taktirde, windows klasörünün içinde bu dosyayı değiştirmeye çalışırsanız güvenlik ayarları sebebiyle bu işlemi gerçekleştiremeyeceksiniz.

3. Bu dosyayı Notepad (Not defteri) ile açın. İçinde aşağıdaki gibi veriler bulacaksınız:

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

127.0.0.1 localhost

4. En alta facebooka girişlerde kullanılan herbir farklı web adresi için, yeni IP adreslerini girin. En alta eklemeniz gereken kısım aşağıda verilmiştir. Ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve kapatın.

127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 login.facebook.com
127.0.0.1 www.facebook.com

5. Masaüstünüzdeki bu hosts dosyasını, orjinalinin yer aldığı Windows/System32/drivers/etc klasörünün içindekinin üzerine yapıştırın.

6. Facebook.Com'a erişimi engellemek için son bir adımınız kaldı.

- Ya kısaca bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işlem tamamlansın
- Ya da internete erişimde kullandığınız tarayıcıyı (ör: firefox, chrome, internet explorer) kapatın. Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Komut Satırı (Start/All Programs/Accessories/Command Prompt) 'nı açarak komut satırında ipconfig /flushdns komutunu çalıştırın ve biraz bekleyin.

İşlem tamamlandı, yeniden siteye erişmeye çalıştığınızda boş bir sayfayla karşılaşacaksınız.


12 yıl 4 ay önce eklendi

Yumurta dolapta kaç gün dayanır? Futbol oyun kuralları Roma rakamlarının yazılışı, roma rakamları nasıl yazılır? Zekat; giyecek ya da yiyecek olarak verilebilir mi? Türev nedir, türev ne işe yarar? Kıbrıs Barış Harekatı'nda kendi gemilerimizi bombaladık Saygı duruşu ve resmi cenaze törenleri sırasında çalan marşlar 'Bu meydan kanlı meydan' sözlerinin devamı 2021 Beraat Kandili ne zaman Utangaçlık Nasıl Yenilir? Türk Bilim Adamları Aşık Edebiyatı Nazım Türleri Güneş ile ilgili Atasözleri İnceltme / Düzeltme İşareti Kaldırıldı mı? Düzeltme İşaretinin Kullanım Yerleri Herhangi bir bilgisayarın facebook'a erişimini nasıl önlerim? Katı, sıvı ve gaz maddelerin özellikleri Twitter'a girmek için yapılması gerekenler Bilgisayar parçaları nelerdir? OEM Malzemeler Taso nedir, Nasıl oynanır? Taso Resimleri Bağışıklık sistemi nedir, ne işe yarar?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28