Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi

Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi

İnternette sıklıkla yapılan işlerden biri kendi sunucusunu yormamak için içeriği, resimleri ve dosyaları başka siteler üzerinden sunmaktır. Bu işleme İngilizce'de hot linking denilmektedir. Türkçe'ye sıcak bağlantı kullanımı olarak çevirebiliriz.

Resimler üzerinden anlatmak gerekirse, diyelim ki sitenizde çok beğenilen resimler mevcut. Bu resimlerden birisi (Ör: http://www.beycan.net/files/beycan-net-logo.png) olsun. Normal şartlarda, başka bir domain üzerinden bu resmin kullanımını düzenleyen herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Herhangi bir forum ya da içerik sağlayısı başka bir site kendi sunucu kaynaklarını yormadan resimleri direk sizin sisteminizin üzerinden gösterebilir.

Bu durumda, sitenizin trafiği artmazken sitenizin trafik kullanımı yoğunlaşabilir. Bu da size ek bir maliyet getirecektir. Başkaları kendi sitelerinin reklam gelirlerini sizin sunucunuzdan faydalanarak arttırırken, size nal toplamak düşecektir.
Bunu önlemek için Apache sunucunuzdaki .htaccess konfigurasyon dosyasına aşağıdaki kodu yazabilirsiniz:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?domain.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.domain.com/kizgin-adam.jpg [R,L]

Benzer bir işlemi nginx sunucusunda sağlamak için /etc/nginx/sites-available klasörünün içinde yer alan konfigürsayon dosyasına aşağıdakileri eklemeniz yeterli olacaktır.

location ~* \.(gif|jpe?g|png)$ {
       valid_referers blocked domain.com www.domain.com;
       if ($invalid_referer) {
           return 405;
       }    
}

Not: Bu işlemler sonucunda google gibi arama motorlarının da sitenizdeki dosyalara ulaşamama sorunları oluşabilir.


8 yıl önce eklendi

Rahman ve Rahîm olan ne demektir? Sivil toplum kuruluşları hangi alanlarda faaliyet gösterir? Un, şeker, su, süt gibi ürünlerin bardakla ölçümleri Yardımlaşma ve dayanışma ile ilgili atasözleri 2. Kosova Savaşı (1448) Nas ve Felak Sureleri Direnç Renk Kodları Cinler Hakkında Sorular ve Cevapları Felsefenin Ana Konuları Alfabetik Antik Yunan Kişileri Listesi İslam Etkisindeki Türk Edebiyatı Kolaj teknik çalışma nedir Yazı Ne Zaman Bulundu Astronomi ile uğraşan ünlü bilim adamları ve hayatları Yetişkin bir insanda kaç litre kan bulunur Madde nedir, Madde türleri nelerdir? Erken Yaşta Evlenmenin Sakıncaları ve Zararları Cennet Papağanı Türleri, Cennet Papağanı Cinsleri En hızlı, uygun fiyatlı ve güncel bilgisayar, Ekim 2012 Sitemdeki resimleri başka sitelerin tarafından kullanmasının önlenmesi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28