İTÜ Solar Splash yarışlarında dünya şampiyonu

İTÜ Solar Splash yarışlarında dünya şampiyonu

İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Teknesi Takımı, ABD'de düzenlenen Solar Splash yarışlarında dünya birincisi oldu.

ABD'nin Iowa eyaletinde bu yıl 18'incisi düzenlenen yarışlarda Türkiye'yi İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan Güneş Teknesi Takımı'nın Odabaşı isimli teknesi temsil etti. Türkiye'den katılan tek takım olarak ABD'li 22 takımı geride bırakan "Odabaşı" dünya şampiyonu oldu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin "İTÜ olarak öğrencilerimizin uluslararası başarılarına alıştık. Biz en iyi eğitimi, en iyi teknik altyapıyı onlara sağladık. Öğrencilerimize güvenince dünya şampiyonluğu gibi ülkemizi de gururlandıran bir başarıyı yakaladılar. Daha eğitimleri devam ederken pratik uygulamalarla tecrübe sahibi olduklarını ve Dünyanın en iyi üniversitelerini geride bırakacak kadar iyi olduklarını görmek ödüllerin en büyüğü" dedi.

Solar Splash yarışması 1994'ten beri her yıl ABD'nin çeşitli eyaletlerinde, bu tür yarışlara uygun bir gölde düzenleniyor. Yarışa, enerjisini sadece güneşten alan tekneler katılıyor. "DemirDöküm İ.T.Ü Güneş Teknesi Takımı" Solar Splash'ta 2007'de dünya üçüncüsü, 2008'de dünya ikincisi olmuştu.


12 yıl 1 ay önce eklendi

İTÜ Solar Splash yarışlarında dünya şampiyonu İngiliz Bakan İTÜ'yü Kampüs Açmak İçin İngiltere'ye Davet Etti Dünyanın en iyi üniversiteleri seçildi! Mikro uydu yarışmasında İTÜ'lü 'Hezarfen' şampiyon oldu İTÜ'lü robotlar sahaya indi K-means yöntemi ile demetleme: beklentinin arttırılması Markov Kuyruk Modelleri Nesneye Dayalı Modelleme Analysis of Algorithms Bilgisayar Haberleşmesi Biyomekanik Differential Geometry İleri Sayısal Yöntemler Mikrobilgisayar Laboratuvarı Deney Raporları Optical Networks Sayısal Yöntemler Varyasyonlar Hesabı Lojik Devreleri Laboratuvarı
1
2
3